Обсадата на парламента в световните медии

Обсадата на парламента в световните медии | StandartNews.com

Българският президент Росен Плевнелиев призова за спокойствие, след като неколкоседмичните протести прераснаха в блокада около парламента и доведоха до сблъсъци с полицията, предаде Би Би Си.
Плевнелиев призова както демонстрантите, така и полицията да останат „спокойни и цивилизовани".
Над 100 политици, журналисти и персонал на парламента бяха обсадени през изминалата нощ.

Полицията в България разби блокадата на антиправителствените демонстранти около парламента, за да ескортира над 100 депутати и министри, които бяха блокирани по време на осемчасова обсада, пише в. Вашингтон пост.
Полицията отблъсна демонстрантите в ранните часове в сряда и формира коридор, който позволи на задържаните да излязат от сградата.
Демонстрациите в България, които продължават 40-и ден, ескалираха във вторник вечерта, след като няколко стотици демонстранти обсадиха намиращите се в парламента в опит да свалят правителството.

Десетки български депутати бяга хванати в капа вътре в парламента, след като хиляди протестиращи блокираха вратите и се сбиха с полицаите, опитващи се да освободят тези вътре, предаде Ал Джазира. Скандирайки „мафия" и „оставка", опонентите на воденото от социалистите правителство хвърляха пластмасови бутилки и други предмети по тежко охраняван автобус, опитал да изведе депутатите от парламента, където те обсъждаха бюджетните мерки.
Демонстранти викаха „убийци", докато части за борба с безредиците се опитваха да проправят път за автобуса.
Общо 109 души са били блокирани вътре в сградата. Седем пострадали протестиращи са получили медицинска помощ, както и двама полицаи.
Сблъсъците с полицията приключиха, но протестиращи все още блокират парламента. Президентът Росен Плевнелиев апелира към протестиращите и полицията да запазят демонстрациите мирни, каквито са били през последните 40 дни, и да избягват провокациите.

Над 100 депутати, министри и журналисти бяха обсадени в българския парламент през изминалата нощ, след като в 40-ия ден предимно мирните антиправителствени протести в София прераснаха в сблъсъци, коментира Ню Йорк таймс.
Безредиците избухнаха във вторник, след като полицията се опита да разпръсне тълпата пред автобуса, който бе докаран, за да изведе депутатите под засилена охрана. Протестиращите крещяха „Мафия", „Оставка" и хвърляха бутилки по автобуса, което наложи намесата на полицейския отдел за борба с безредиците.
Постепенно автобусът бе изтласкан, а протестиращите подсилиха блокадата с пътни знаци, кошчета и павета, пречейки на колите да излязат от територията около парламента.

Полицията в България използва сила, за да прекрати антиправителствена блокада около парламента и да изведе над 100 депутати, министри и журналисти, които бяха обсадени в сградата над 8 часа, предаде Гласът на Америка.
Полицията изтласка демонстрантите в ранните часове на днешния ден, за да направи кордон за извеждане на намиращите се в парламента хора.

Около 30 депутати, трима министри и журналисти бяха блокирани тази нощ в българския парламент от демонстрантите, които продължават антиправителствените протести 40-и ден, пише в. Монд.
Хората протестират срещу „олигархията", която според тях управлява страната. Според българското министерство на вътрешните работи полицията не е използвала сила, въпреки че срещу полицаите са били хвърляни камъни и други предмети. Девет души, сред които двама полицаи, са пострадали.

България преживя оставката на едно правителство и чака следващата. Протестиращият от февруари народ не желае да вижда в парламента никого от действащите политици, съобщава руското електронно издание Правда.ру.
„Ако позволим протестите да продължат дълго, тези хора няма да могат да намерят реален механизъм за решаване на своите проблеми, това ще е първата крачка към радикализация", каза вътрешният министър на България.
Масовите улични антиправителствени протести, провокирани от двукратно увеличение цените на тока, започнаха през февруари 2013 г. На 20 февруари кабинета на Бойко Борисов подаде оставка. Въпреки, че е трудно да бъде обвиняван за нещо, той само изпълни предизборните си обещания – затвори четири блока на съветската АЕЦ „Козлодуй" и проекта за АЕЦ „Белене" под предлог, че е неправилен, скъп и опасен. Българите се съгласиха с него, но помисли ли някой, че вносът на електричество ще струва три пъти повече, и ще доведе до ръст на цените? Вероятно да, но е предпочел да си замълчи.
На изборите през май на власт дойде „технократа" Пламен Орешарски от настоящето коалиционно правителство на КБ, ДПС и Атака. Коалицията едва достигна за половината места в парламента и виси на косъм от действията на непредсказуемата партия Атака. Това правителство направи необмисленото назначение на 32-годишния медиен магнат Делян Пеевски, от ДПС, за шеф на ДАНС, който през 2007 г. беше уволнен от правителството по обвинения в корупция.
Така на 14 юни започна втората вълна на българската революция, която днес напомня психическа атака.
Очевидно българите не желаят да виждат как се разбърква една и съща колода политици. Но какъв е изхода от ситуацията? Нови избори в условията на стария изборен кодекс няма да даде резултат.

Българската полиция разби блокадата около българския парламент и изведе успешно около 100 души от сградата, предаде Дойче веле.
Полицията разчисти пътя, премахвайки издигнатите през нощта барикади около парламента. В рамките на два часа властите успяха да изведат от сградата около 109 министри, депутати и журналисти, които бяха обсадени от протестиращите.
Във вторник вечерта стотици протестиращи извадиха павета от настилката по тротоарите и преобърнаха кофи за смет, за да отрежат пътя към българския парламент, след като напрежението ескалира в 40-я ден на антиправителствените демонстрации.
Сблъсъците започнаха, когато полицията опита да ескортира депутатите от сградата с автобус. Демонстрантите хвърляха камъни по автобуса, докато други просто седяха на пътя.

При първия опит на полицията да изведе депутатите между протестиращите и полицаите избухнаха сблъсъци.
Български депутати бяха обсадени за повече от 8 часа по време на антиправителствени протести в София, пише в. Индипендънт.

Българската полиция разби обсадата около парламента и ескортира над 100 депутати и министри, които бяха държани в парламента над 8 часа. Полицията направи кордон, който позволи на парламентаристите да излязат от сградата.
Протестите срещу кабинета на България, които продължават 40 дни, прераснаха в насилие във вторник вечерта.

Българският парламент днес отмени дебата за преразглеждане на бюджета, след като демонстранти цяла нощ обсаждаха сградата на парламента и искаха оставката на 7-седмичното правителство на премиера Пламен Орешарски, предаде агенция Блумбърг.
Десетки демонстранти, хвърлящи камъни, и няколко полицаи бяха ранени, когато полицията реши да изведе 120 депутати, министри и журналисти от Народното събрание в 4 часа сутринта след 10-часова обсада.
Българските политици се опитват да спечелят общественото доверие, докато избирателите започват да стават все по-агресивни заради разочарованието си от корумпираната политическа система.

Около 20 души са пострадали във вторник вечерта при сблъсъците пред българския парламент, който бе обсаден от демонстранти в момента, в който полицията се опитваше да изведе депутатите и министрите, предаде АФП.
17 души, сред които трима полицаи, са приети в болница, много демонстранти получиха лекарска помощ на място.
Около 2000 демонстранти са участвали в блокадата около парламента.

Днешното заседание на Народното събрание в България бе отменено заради опасността протестиращите да направят нова блокада около сградата, предаде Евронюз.
Председателят на парламента Михаил Миков призова депутатите да не идват на работа, докато ситуацията не се нормализира.
„Сега усилията за демократични и законови решения в рамките на конституцията стават все по-сложни. Именно затова се обръщам към депутатите с призив да не идват на работа днес, тъй като не трябва да работим под натиск", заяви още Миков.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай