Нашата мечта? Да не мечтаем за Терминал 2

И 12-годишните виждат краха на политиците

Нашата мечта? Да не мечтаем за Терминал 2 | StandartNews.com

Виждали сте ги: "Парламентът е черен и пълен с терористи", "Олигарски", "С извинения докога ще ни правите на маймуни", "Стига ДЕМОкрация, да минем към пълната версия", "Не си ти, когато си алчен", "Нова конституция за нова България", "Лумпен да се казвам, първа радост е за мене", "Ние не разваляме седенката", "Примоция - оставка", "Срок - до изчерпване на търпението ни", "Чиста и свята република", "За мен е въпрос на чест да съм тук".

Това са само малка част от плакатите, които хората носят на многохилядния протест в София всяка вечер. Тяхната разноликост е показателна и за характера му. Определено това е протестът на свободата и младостта - но не заради възрастта на хората в него, а заради тази на гражданското ни общество и съвест. Той е толкова пъстър, че трудно можеш да изброиш всичко, което виждаш - колелата, ролерите, кучетата, които пристъпват до собствениците си, тъпаните, танците, фотоапаратите, колажите, пастелите, с които хората рисуват мечтите си, децата им...

Това е най-готиният протест, на който съм бил, казва младият Илиян, който семестриално вече е завършил фотография и протестира само с фотоапарат. Бил е и на бунтовете през февруари. Тогава обаче отишъл само за малко.
Нещата са други, каузата, начинът, по който се протестира, хората - всички са съвсем различни, обяснява той и счита, че е негово морално задължение да е тук.

След всички абсурди, които виждаме всеки ден, няма друго решение,

важното е хората да не спират, казва Илиян и добавя: Вярно е, че още няма супер конкретно дефинирани искания, но ми харесва посоката. Според него призивът за оставка е окей, но това не е достатъчно. Призивът за генерална смяна на модела му харесва, но го намира за малко идеалистичен. Той обаче е убеден, че нещата ще намерят решението си, защото бунтарите са позитивни и му харесват. Точно тях изучава непрекъснато през обектива си, с който не се разделя по време на митингите. Любимата му снимка е на един татко с малко момиченце на раменете му. То е хванало само пръстите му, защото ръчичките му са много малки, и се е усмихнало. Хората на този протест носят искреност и позитивизъм, дори ме зареждат, казва младият фотограф. Но още не е решил дали ще остане в България. Защото смята, че е по-важно какво правиш, а не къде го правиш.

Купища пастели и деца, които рисуват мечтите си с тях. Това откриваме в един ограден периметър на площада пред МС. Там, докато родителите им протестират, малчуганите чертаят картините на по-добрия свят, в който искат да живеят. Едно дете е нарисувало сгради, дървета и написало "чисто". Друго пък е изобразило няколко възрастни хора, които са хванати за ръка, а не се карат.

Идеята беше да рисуват и възрастните, но те се притесняват, казва 26-годишната Галя, която е направила инициативата заедно с приятелите си от Позитивно. За да чуят мнението и на родителите им, те са им дали възможност да пишат, вместо да рисуват предложенията си. Имаме по 100 идеи на ден за промени в законодателството, смятаме да ги обобщим и дадем на депутатите, казва тя.

Сред най-честите искания е правото на електронен референдум за всеки закон,

както и желанието да имаме образовани депутати, които да управляват с мисъл за народа, а не само за себе си. За да разберат, че са морални, хората искат да могат по време на изборите да им задават сами въпроси, обяснява Галя. Тя самата протестира от петък, а пастели и химикалки раздава от понеделник. Прагът на търпимост беше прекрачен, виждаш, че нещо абсурдно се случва, и трябва да го кажеш, обяснява тя защо е на улицата. Най-много й тежи обидата от подигравката. Ако не реагираш, те ще решат, че могат да продължават така до безкрай, допълва Галя. Убедена е, че протестът не е срещу определени партии, а срещу този нагъл тип управленско поведение. Питам я за нейната мечта. Да не мечтаем за Терминал 2, казва ми тя.

Снимките на всички лидери от близкото минало и настояще, залепени на парче картон. Под него надпис: Не сте вие, когато сте алчни. Точно два часа е отнело на 28-годишния Цветелин да направи колажа. Ако имах повече опит, може би щях да съм по-бърз, казва той. Иначе протестира от петък и не мисли да спира. Защото се притеснява, че и бъдещите управляващи може да сбъркат като настоящите. Чувстваме се добре, че можем да изразим гражданската си позиция, но се надявам да ни чуят, защото иначе ще е безсмислено, добавя той. И обещава, че ще бъде тук, "докато е необходимо, докато правителството подаде оставка."

Протест без тъпан не е протест. А на този има няколко. Най-големият обаче е на Явор. Редуват се заедно с негов приятел кой да го бие. Тази вечер е ред на Явор. Той ще издържи до "Витошка", а после ще бяга, защото има работа. Това не му е първият протест. Участвах през 2009 г. в шествието след убийството на Стоян Балтов, бях на големия протест на 14 февруари, казва Явор. Сега е тук, защото му е "писнало да живее в безредие и дълбока корупция".

Защото правителството не си върши работата, затова са дошли тук хората. Това е убеденото мнение на децата. Негов изразител става 12-годишният Симон, който е дошъл тук с по-малката си сестра и родителите си. Гаврата с народа е уникална и трябва да спре, казва баща му Евгени. И за да опровергае тезата, че това са протестите на богатите, заявява, че не е богат. Но иска прозрачност. А синът му признава: Ако нещата се променят и имаме нормално правителство, ще остана да живея тук, иначе - не. Но политиците ни не трябва да лъжат повече народа, добавя Симон. Чудя се дали е добре, че едно малко момче ми говори така, май ми става малко тъжно. И почти не смея да се надявам, че политиците ще се вслушат в думите му. А толкова ми се иска да го направят.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай