Със старта на кампанията за 2014 година "Стандарт" издейства помоща
София. Казусът със земята на уникалната Александровска гробница е на път да бъде решен. Това е само единият от болните проблеми с древните паметници в Хасковско, с който се захванаха министрите на икономиката Драгомир Стойнев и на културата Петър Стоянович след дискусията "Чудесата на България".
Двама министри удариха рамо на 5 от най-големите чудеса на България със съдействието на "Стандарт". С домашно за Александровата гробница, вила "Армира", крепостта "Лютица", Нимфериума край Димитровград и светилището "Глухите камъни" край Любимец си тръгнаха от вчерашната дискусия в Хасково шефът на икономиката Драгомир Стойнев и колегата му от културното ведомство Петър Стоянович. "Стандарт" ги събра на една маса заедно с кметове, учени и бизнесмени.
Петчленна комисия обеща да свика до месец Петър Стоянович, за да бъде решен проблемът със собствеността на земята на уникалната със стенописите си гробница край Александрово. Така ще се разчисти пътят към членството й в ЮНЕСКО. Преди форума културният министър лично разгледа гробницата и обеща средства за разкопки и проучвания. Стоянович се ангажира също да придвижи документите за крепостта "Лютица", така че общината да я стопанисва и да финансира работата на учените там.
От икономическото министерство обявиха, че ще се разгледат за еврофинансиране 5 обекта от Хасковска област. "Чакам ви следващата седмица при мен", каза зам.-министър Бранимир Ботев, който е с ресор туризъм.
На срещата в Хасково Стойнев и Стоянович се ангажираха да помогнат и за проекти на други общини в региона. Кметът на Димитровград Иво Димов успя да издейства подкрепа от Министерството на културата за светилището на нимфите край Каснаково. Става въпрос за описване и геофизическото заснемане на обекта, за да може общината да кандидатства за финансиране по проекти. Управникът на Любимец инж. Анастас Анастасов пък постави голямата болка на местната община - хроничния недостиг на средства за разкопките на екипа на Георги Нехризов на древния обреден комплекс "Глухите камъни", както и необходимостта от инфраструктура до обекта. При изграждането на автомагистрала "Марица" да бъде направена пряка връзка към Александровата гробница, както и да бъдат предвидени паркинги по аутобана за туристите, предложи на министър Стойнев председателят на Общинския съвет на Хасково Иван Ианов. Той съобщи още, че за следващата година Александровата гробница е включена в официалните маршрути на един от най-мощните японски туроператори.
Стойнев обеща да инициира междуведомствена група с експерти от неговото ведомство, община Свиленград и културното министерство, за да бъде разгледано предложението на кмета на Свиленград инж. Георги Манолов за възстановяването на запустялото летище край пограничния град. На него може да се приемат чартърни полети на чужди туристи, които покрай ваканцията на морето ни да разгледат забележителностите в Хасковско.
Стойнев обясни, че туризмът се е превърнал в основен сектор на българската икономика и цитира, че 14% от БВП на страната се формира директно от туризма, а още 5% се генерират индиректно. Той подчерта, че сред основните цели на разработваната от екипа на заместника му Бранимир Ботев стратегия за развитие на туризма ще бъде обърнато специално внимание на културно-историческия туризъм. Целта на новата стратегия е да се избегне досегашната практика туризмът у нас да е само сезонен, а той да стане целогодишен.
"За нас е важно не само чужди туристи, но и българските да опознаят "Чудесата на България", каза министър Стойнев и увери главния редактор на "Стандарт" Славка Бозукова, че кампанията ще има пълната подкрепа на правителството.
Според статистиката, през дългата майска почивка много българи са направили своите харчове като туристи в чужбина, а не по родните курорти и забележителности, а за мен като министър на икономиката е много важно да съумеем да направим така, че този ресурс да остане в България, подчерта още Стойнев.
Увеличихме гостите на Созопол, Белчин и Белоградчик
Славка Бозукова, главен редактор на в. "Стандарт"
Кампанията "Чудесата на България" има своите големи постижения за развитието на културно-историческия туризъм и превръщането му в стратегически държавен приоритет. Като медия ние успяхме да покажем как могат да бъдат рекламирани българските Чудеса. Чудото на България за 2011 г. - мощите на св. Йоан, открити в Созопол, донесоха 7% ръст само за три месеца в морската община и над 20% приходи на общината за 6 месеца.
Чудо номер 1 за 2013 г. - Цари Мали град, три месеца след края на кампанията отчита дневни приходи, които се равняват на най-оптимистичните прогнози на инвеститора за следващите 3 г.
По същия начин и Белоградчишките скали, и Магурата допринесоха община Белоградчик да отчете 20% ръст на туристите след кампанията. В Солницата в Провадия има също 10% ръст на туристите посетили крепостта "Овеч".
Последното нещо, което успяхме тази година да направим в "Чудесата на България", е да изкараме кампанията извън рамките на България. Благодарение на нашите взаимоотношения с Българската ресторантьорска и хотелиерска организация и най-вече на Благой Рагин направихме среща на балканските страни - Македония, Сърбия, Албания, Черна гора, Косово, Босна и Херцеговина и успяхме да направим общата идея за общи туристически маршрути за Балканите. По инициатива на Благой Рагин на 21 май в София те идват тук за първата стъпка на правенето на общи маршрути.
Чакаме туристи от Ирак и Турция
Откриват консулство в Ербил
Ново генерално консулство на България в иракския град Ербил ще даде възможност за по-бързото издаване на визи за туристи от населения с кюрди. Това съобщи по време на форума "Чудесата на България", организиран от "Стандарт", зам.-министърът на икономиката Бранимир Ботев в отговор на въпрос от Хасковската търговско-промишлена палата. Нейният председател Янчо Янев поиска държавата да въведе визови облекчения за гости от Турция и Кюрдистан.
Ако това стане, ви гарантирам, че всяка седмица ще водим в Хасковска област по 5000 туристи от Кюрдистан, каза Янев. Той разказа, че Гърция е въвела тридневни уикенд визи за турски туристи, които се издават на границата срещу 10 евро. Така 25 000 турски туристи са почивали в Гърция, а у нас - нито един. Ден по-рано въпроса за уикенд визите постави и бизнесът в Ивайловград.
Това е част от пакета са стабилизиране на Гърция. Ние не сме в Шенген, затова не можем да искаме подобна мярка, обясни Ботев. Но съобщи, че за да привличаме гости от Турция, увеличаваме ударно служителите в консулските служби там. В резултат на тази политика само през зимния сезон имаме 61% ръст на турски туристи у нас. Тенденцията ще се запази и развие, увери Ботев.
"Леко сме притеснени за предстоящия туристически сезон, по всичко личи, че ще има спад на почиващите у нас чужденци", коментира министърът на икономиката Драгомир Стойнев. Но подчерта, че се взимат мерки този спад да бъде компенсиран от български туристи.
С помощ от "Стандарт"
Хермите се връщат в "Армира"
Вила "Армира" ще получи за най-малко 10 години легендарните глави на херми. Някога те са били откраднати от иманяри. После са върнати от българските служби в Археологическия институт. Доц. д-р Гергана Кабакчиева поиска в неделя от "Стандарт" съдействие хермите да останат във вилата. В отговор главният редактор на вестника Славка Бозукова постави вчера въпроса пред министър Петър Стоянович. "Ние сме съгласни да дадем желаното", даде рамо доц. д-р Бони Петрунова, зам.-директор на Националния археологически институт с музей към БАН. Оказа се обаче, че преди години законът е бил променен така, че дори и министърът на културата не може да отпише артефактите от инвентара на института. В този момент на помощ дойде предложение на проф. Божидар Димитров главите да бъдат предоставени за ползване на вила "Армира" в срок, който министърът на културата може да определи. При този явен консенсус ще подпиша незабавно документацията, изпратете ми я, обеща Стоянович.
Долината на царете в ЮНЕСКО
"Индикативният списък" на българските обекти, които ще бъдат предложени за включване в листата на ЮНЕСКО, ще бъде попълнен до края на годината. Това обяви шефът на Дирекция "Културно наследство" към Министерството на културата Уляна Малеева. Тя припомни, че има създадена работна група във ведомството на д-р Петър Стоянович за актуализация на "индикативната листа". Малеева припомни, че обновяването става на всеки 10 години, като за последен път е било направено през 2004 г. Част от новия списък ще бъдат обектите от Долината на тракийските царе заедно с гробницата на последния цар на одрисите Севт III. Според Малеева, възможността за разширение на списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и влизането в него на Казанлъшката гробница е голяма.
Въпреки че Александровската гробница е подадена в листата отдавна, разработването на досието й все още не може да започне заради проблемите около статута на земята и липсата на план за опазване и управление на обекта.
Регинът пази огромно светилище и крепости
Проф. Божидар Димитров, шеф на НИМ
Моята кариера започна в този край в началото на 70-те години. Паметниците в Хасковски регион трябва да се обособят не по групи, а по градове. С табела в земята не се прави културен туризъм. Освен Хасково следващите центрове са Ивайловград с крепостите "Лютица" и "Балък дере", крепостта при Белоградец, където е запазена на два етажа резиденцията на феодалния владетел. Там има и църкви, манастири, какво ли няма в Ивайловград! Следващият център, който може да се обособи е Любимец с неговите "Глухи камъни". Те са Перперикон на квадрат, но почти не са пипнати. Край Свиленград освен крепостта "Мезек" и гробницата е и единственият запазен на 18 м височина средновековен замък "Букелоон" край с. Маточина.
Трябва да се предвидят при правенето на маршрутите и места за спане и посещения, защото приходи се правят, когато има преспиване и това е благото за града и общината.
Кърджали и Хасково
работят заедно по маршрути
Проф. Николай Овчаров
За 6 дни при почивката в началото на май на Перперикон са минали близо 11 000 туристи, само в един от дните имаше наредени 700 коли. Това е културен туризъм в действие.
Това вече съществува и в Хасково. В брошурите на общината за забележителностите на региона са умело съчетани в маршрути с тези в Кърджалийска област. Хубаво е, че между Хасково и Кърджали нещата вече не се мислят, а стават. Имаме общи презентации на туристически борси, които имаха огромен успех.
Ние, археолозите, имаме средства за разкопки.
Но средствата, които се дават, трябва да се разходват по предназначение, а не по принцип. Това означава, че отпуснатите финанси трябва да бъдат насочени с приоритети към тези обекти, които имат степен на развитие, за да бъдат превърнати в паметници на културата.
Трябва стратегия за
културен туризъм
Доц. д-р Бони Петрунова, зам.-директор на Националния археологически институт с музей към БАН
Подкрепям министър Стоянович, че най-накрая трябва да има в България културен туризъм. Но за да стане това, трябва сериозно да се помисли какво се случва след археологическите разкопки или след като един паметник бъде възстановен. Защото сега цялата тежест пада върху бедните общини. Има пример, при който от една община ми казаха: "Няма ли начин паметникът да бъде преместен оттук". Примерът е показателен, че няма разработена държавна стратегия, която да доведе до това да има продължение и устойчивост на работата, която ние, археолозите, вършим.
Пиратско съкровище за туристите на Св. Анастасия
Атрактивно пиратско съкровище от купища монети, златни съдове и скъпоценности ще посреща туристите на остров Света Анастасия. То е майсторско копие и е свързано с легендите за скрити съкровища от морските разбойници на острова. Пиратското имане е изложено в зала "Съкровищница" в музея. До нея е разположен "Карцерът", който пък разказва за политическите затворници, заточени в миналото на Света Анастасия. В понеделник общинските власти разведоха журналисти из острова, за да покажат как изглежда той след грандиозната реконструкция. Точно три дни, преди да бъде официално открита, базата на Света Анастасия е под конец. Персоналът, който ще работи в ресторанта "100 години назад" лекарната и хотела вече е назначен. На 15 май тук ще доплават и първите гости. В уютната хотелска част има 9 спални, които в миналото са били монашески килии.
В средата на юни в. "Стандарт" организира в Бургас широка дискусия за развитието на острова като туристическа атракция.
КМЕТОВЕТЕ
Да вдъхнем гордост на децата си
Инж. Георги Манолов, кмет на Свиленград
Най-напред трябва да покажем на нашите деца красотите и наследството, които имаме в регионите, за да им вдъхнем гордост на космополити. В крепостта "Мезек" децата на България виждат безплатно наследството.
Японци идват заради Богородица
Иван Иванов, председател на Общинския съвет на Хасково
За следващата година Александровската гробница е включена в официалните маршрути на един от най-големите туроператори в Япония. Бихме искали при изграждането на АМ "Марица" да бъдат предвидени паркинги за туристи и пряка връзка за достъпа до Александровата гробница.
Освен това и включването на повече от местните обекти в каталозите на Министерството на културата. Желанието ни е Богородица, която е сред признатите рекорди на Гинес, да бъде включена в тези каталози.
Глухите камъни крият още тайни
Инж. Анастас Анастасов, кмет на Любимец
Скалният комплекс Глухите камъни крие още много тайни. След няколко дни по проект ще бъде построена база за археолозите. Има и проект за път към камъните за улесняване на достъпа дотам. Държавата да поеме своите ангажименти към екипа на археолога Георги Нехризов, който работи на обекта, защото ние като малка община успяваме да заделим и малко средства за финансиране на разкопките.
Помогнете ни за Светилището на Нимфите
Иво Димов, кмет на Димитровград
Бихме искали подкрепа от Министерството на културата за Светилището на Нимфите край с. Каснаково за описване, геофизическото заснемане на обекта, за да може общината да кандидатства за финансиране по проекти. Под формата на съфинансиране очакваме и помощ за реставрацията на фасадите на някои от сградите в централната част на Димитровград, които са частни, но са включени в 27 европейски маршрута на АТРИУМ за архитектурното наследство на тоталитарните режими.
НИМ праща самолет в Свиленград
Кметът на Свиленград Георги Манолов успя да издейства от шефа на НИМ проф. Божидар Димитров скеле на военен самолет, участвал в Балканската война. Двамата си стиснаха ръцете за новото начинание по време на организираната от "Стандарт" дискусия "Чудесата на България" в Хасково. Засега обаче градоначалникът запази в тайна каква е идеята му за приложението на летателната машина.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com