Мелник черпи чужденци с еликсир на боговете

Мелник черпи чужденци с еликсир на боговете | StandartNews.com

С празник за душата Мелник прогони зимната меланхолия и почерпи с напитката на боговете хилядите гости от страната и чужбина. Най-малкият ни град за седма поредна година доказа, че е великанът на виното и че течният еликсир е ключът на населеното място към света. Община Сандански, Сдружение „За Мелник" и винопроизводителите от Долината на Струма показаха, че са гостоприемни и приготвиха 2 тона от течния еликсир за жадните за незабравими изживявания многобройни туристи. Още рано сутринта най-нетърпеливите окупираха десетките шатри на майсторите на виното. Масите изкушаваха ценитерите с подредените като по конец бутилки с божествената напитка. А изборът бе за всеки вкус – червено, бяло и розе. Гърци се оказаха сред най-ранобудните гости и побързаха да дегустират чаша след чаша с питието и да купуват за вкъщи.

Двудневният Фестивал „Златен грозд" събра в архитектурно-историческия резерват най-добрите винарски изби. Те предложиха на своите гости най-качествените си вина с подчертана индивидуалност и с усещане за автентичния мелнишки произход. Всички лозя са сертифицирани съгласно българското и европейското законодатество за производство на биологично грозде. Презентираните еликсири основно са от сортовете „Широка мелнишка лоза", „Мелник 55", „Мерло" и „Каберне", които са характерни за Мелнишкия регион и са визитната картичка на производителите. Винарите се похвалиха, че в последните години развиват непрекъснато винения туризъм и гостите в избите им се увеличават непрекъснато. Те работят в партньорство с община Сандански по проекти за реклама и мениджмънт на региона, както и за решаването на инфраструктурни проблеми в най-малкия ни град и околните селища. „Мелник пази своите древни традиции. Тук хората са сред най-гостоприемните и това се вижда от всички гости. Благодаря на винарските изби, че са изложили най-добрите си вина, а на местните жители – за поддържането на традициите във винопроизводството. Дегустирайте от еликсира и се насладете и на виното, и на фолклорната палитра в двата фестивални дни", с тези думи откри събитието Кирил Котев, кмет на община Сандански.

Според Павел Граматиков, собственик на Винарска изба „Рупел", мелнишките вина са изключително качествени и спокойно могат да конкурират дори най-известните световни марки. Той уточни, че правят бутикови и много хубави напитки, като ги реализират не само на българския пазар, но и в чужбина – Швейцария, Германия, Франция, Чехия, САЩ и Канада. „Задължително е виното да се прави с много любов, защото то е любов, а любовта е вино. Тази земя са я работили нашите деди, ние продължаваме делото им. Не е случайно, че в този район са живели много народи, чиито традиции и легенди съхраняваме до днес", каза още Граматиков.

Мелничани отвориха за два дни и сърцата, и домовете си, като не забравиха да отворят и бутилките с домашно вино, за да почерпят гостите си от страната, Гърция и Македония, за да ги поведат в уникално винено пътешествие, което продължава и в неделя.

"Златен грозд" помага
на 2-годишната Божидара

Фестивалът „Златен грозд" в град Мелник и тази година бе с благотворителна кауза. Местните жители приготвиха традиционни ястия и специалитети, които изложиха на кулинарен базар за гостите си. Всички събрани средства ще бъдат дарени за лчението на 2-годишната Божидара Самарджиева от санданското село Катунци. Детето има гастроентерологични проблеми, които водят до отслабване и обезводняване на организма. Средствата са нужни за проследяване хода на заболяването и провеждане на строг хранителен режим на момиченцето.

Не само дегустация на прочутото мелнишко вино, но и много музика, и добро настроение въпреки изсипалия се дъжд, бе картината в Мелник в съботния ден. Гостите се потопиха в света на лозарството и винарството и не обръщаха особено внимание на дъжда. Специалисти пък избираха представените в конкурса домашни червени вина в категориите „Мелнишка лоза" и „Букет", за да определят кои са най-добрите. Победителите ще бъдат обявени днес. В празничната програма участие вчера взеха самодейни състави от общината и страната. Специално участие имаше кукерската група от симитлийското село Черниче, Гайдарски състав „Петко Войвода"-София и Мъжка фолклорна група „Огражденска четворка". През втория фестивален ден в Мелнишко ще прозвучат гласовете на народните певци Теди Еротеева, Георги и Иван Гоцеви.

Градът бе лъснат
като аптека за празника

Мелник посрещна чист като аптека своите гости за двудневния фестивал. Броени дни преди голямото събитие приключи ремонтът на една от основните улици в населеното място, която минава по дължината на културно-историческия резерват. С много труд и ентусиазъм бе изцяло почистен от боклуци и наноси изкуственият канал в най-малкия ни град. „Така е по-удобно за туристите, а и по-безопасно. Преди при дъждове водата се затлачваше заради боклуците в дерето, което не бе чистено 25 години. Сега такъв проблем няма. Благодаря на местните хора, които активно се включиха в уборката. Дори тази сутрин, в 06,30 часа, няколко жени заметоха централните улици и площада. Не е случайно, че туроператори напоследък ни хвалят, че сме най-чистият град в България", сподели кметът на Мелник – Наско Петев.

Преди ремонта и полагането на паважна настилка улицата бе покрита с пясък и кал. Община Сандански не само осигури ремонтните дейности по основната търговска улица, но доизгради и подпорната стена на реката, която се рушеше и бе опасна за жители и гости на курорта. Целият град бе озеленен, за да е достоен домакин на фестивала и да приюти под своите уникални пясъчни пирамиди празнуващите на „Златен грозд".

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай