Как да освежим мозъка

Внимание: корпорациите ни манипулират

Как да освежим мозъка | StandartNews.com

Имате ли смелост да бъдете щастливи? Кога беше последния път, когато мислите ви бяха ясни и се чувствахте отпочинали? Кога за последно усещахте емоциите си с всяка фибра на тялото си? Според авторите на „Презареждане на мозъка“ /„Изток-Запад“/ „не е задължително да се чувствате хронично отчуждени като в някаква мъгла, тревожещи се за несигурното бъдеще и дълбоко разочаровани – а може би дори смазани – от самия живот“. Много от нас търсят спасение от притискащия ги свят в нездравословната храна или внезапните покупки, но това е само симптом на проблема, не и решение.

Книгата на д-р Дейвид и Остин Пърлмътър е базирана на идеята, че тревожността и депресията са резултат от почти постоянното взаимодействие с технологиите за мигновено удовлетворение, които манипулират и вероятно дори физически променят мозъка ни.  „Постоянно облъчвани от реклами хиляди пъти на ден, на вас ви се внушава, че задоволяването на потребностите на момента е пътят към щастието. Това послание ви се налага подсъзнателно. Харчат се милиарди долари, за да ви убеждават, че преследвате щастието по грешен начин, буквално препрограмирайки мозъка ви да жадува за нещата, които ви доближават до вашата цел.“

Според авторите промяната в технологиите е довела до повсеместна култура на отчуждение. Купуваме повече, публикуваме повече, „по-харесвани“ сме, но всъщност и по-самотни, и по-неразбрани - като всичко това води до препрограмиране на нашия мозък. „Укрепват се онези мозъчни пътища, които ни правят импулсивни, тревожни, изпълнени със страхове и непрекъснато жадуващи за моментални решения, които обаче са краткосрочни. Това препрограмиране ни кара да харчим времето и парите си за неща, които ни правят щастливи за един миг. Ето защо ние сме постоянно неудовлетворени. Да бъдем точно такива са корпоративни интереси - защото тогава корпорациите имат по-големи печалби. Страшната истина е, че мозъкът ни все повече работи по програма, контролирана от друг – а именно търговските интереси, чийто стремеж е да се впрегне примитивният копнеж на мозъка за непосредствено удовлетворение.“

Ето и десетдневна програма за възстановяване.

•Ден 1: Дигитална детоксикация

„Идеята не е да изключите технологиите напълно от живота си, а да преразгледате използването на цифровите устройства.“

•Ден 2: Практикуване на съпричастност чрез благодарност

„Поставете си всекидневна цел да благодарите на някого за нещо конкретно, което е направил. Този тип просоциално поведение ви помага на вас, както и на човека, на когото благодарите. “

•Ден 3: Природната терапия

„Пристъпвайте бавно и отделете време, за да оцените разнообразието и сложността на природата, независимо дали сте на плажа, в парка или се разхождате из квартала си. Намерете конкретна част от парк, която ви харесва и отделете допълнително време, за да ѝ се насладите точно на нея.“

•Ден 4: Начин на хранене

„Технологично обработените храни като рафинираните въглехидрати директно застрашават вашата способност да използвате своята префронтална кора. Не забравяйте, че храната носи информация за вашето тяло чак до неговите невронни мрежи, клетъчни връзки и генна експресия. На вас ви трябва качествена храна, за да продължите да мислите ясно. Въвеждането на трайна промяна в начина на хранене е един от най-предизвикателните и смислени аспекти на десетдневното презареждане на мозъка.“

•Ден 5: Добрият сън

„Използвайте съня, за да подпомогнете рестартирането на мозъка си и да възвърнете контрола над префронталната си кора.“

•Ден 6: С любов към тренировките

„Редовните тренировки може да ви изглеждат обезсърчително. Идеята не е да се насилвате да правите нещо отвъд възможностите си, а да погледате на физическата активност като на лекарство, което запазва мозъка и тялото ви, като същевременно подобрява настроението ви и умението ви за вземане на решения.“

•Ден 7: Медитацията е терапия

„Целта е да спрете ума си, когато се залута сред някакви мисли, така че не се притеснявайте, че бъркате нещо, когато загубите фокус. Ще трябва да намерите място и време, където можете да прекарвате необезпокоявани дванайсет минути на ден в медитация.“

•Ден 8: Създайте силни връзки

„Вашите взаимодействия с други хора са от ключово значение за избягването на синдрома на отчуждението. За да имате полза от тази дейност, посветете поне десет минути от ежедневието си на общуване с друг човек. Тези десет минути трябва да бъдат в разговор на живо.“

•Ден 9: Равносметката

„Как вървят нещата? Дори и да ви се струва, че току-що сте започнали, сега е моментът да прецените как са минали предишните осем дни и как искате да продължите оттук нататък. Бяхте ли вече на разходка сред природата? Успявате ли да спазвате препоръките за дигиталния детокс?“

•Ден 10: Продължете напред

„Вижте дали ще забележите някакви положителни промени – например по-добър сън, по-малко проблеми с храносмилането, по-слаб глад за захар или други нездравословни храни, повече енергия, облекчение в хроничното заболяване или като цяло се чувствате по-добре. Обърнете внимание на тези промени, макар и да са малки, и ги използвайте като гориво, за да продължите по пътя.“

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай