София
Огромната информация, с която ни залива интернет и постоянният звън на мобилни телефони ни поставят в непрекъснат стрес, който от своя страна води до загуба на паметта.
Това обясни проф. Иван Миланов, шеф на специализираната болница по неврология и психиатрия "Св.Наум".
Тревожността и напрежението, на което са подложени хора с рискови професии, води до отделяне на кортикостероиди. Постоянното въздействие на тези хормони уврежда важни мозъчни структури, отговорни за запаметяването.
Най-много с такива нарушения са работещите с много хора като лекари, учители, бизнесмени, банкови чиновници, журналисти в активна възраст между 35 и 55 години, изтъкна специалистът и допълни, че нараства групата на по-младите хора след 25 години, които искат да правят кариера и също са подложени на стрес.
Освен промяна на режима - редуване на работа с почивка, достатъчно сън, любимо хоби и др. специалистът препоръча и да се хапват боровинки. Плодът съдържа специални много флавоноиди, които се свързват със свободните радикали в мозъка и спомагат за подобряване на умствената дейност. Много добре влияели и препаратите с гинко билоба.
Информационна кампания "Не си изпускай мисълта" стартира в столицата. До 15 юни студенти по медицина ще тестват способността за концентрация и запаметяване на столичаните в 50 аптеки, до езерото Ариана, в района на НДК и Южния парк. Те ще питат "Какви са очите на шефа?" и "Кога за последен път забравихте рождения или именния ден на близък човек".
Румяна Милева
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com