Какво точно има под връх Асара край с. Ангел войвода? На жертвен олтар, слънчев часовник, календар или нещо друго се натъкна снимачният екип на Мая Вапцарова на Гергьовден? Въпросите не дават покой на местните хора, на изследователите и на любителите на митове и легенди. Едните потъркват вече ръце в очакване на върволицата от туристи, другите влязоха в спорове за предназначението на находката, а третите тръпнат да научат какво ще излезе в крайна сметка, за да напълнят торбичката си с нови истории.
Връх Асара е най-висока точка над морското равнище в подножието на Източнородопския дял в границите на община Минерални бани. Той се извисява на 610 м над повърхността в близост до с. Ангел войвода. Околността е отдавна известна на учените с тракийския култов комплекс там, който дори е обявен за национален паметник.
Според археолога Красимир Лещаков вероятността край с. Ангел войвода да се пръкне втори Перперикон е доста голяма. Той прави уточнението обаче, че минералбанското място е по-различно като древен тракийски паметник. Калето над с. Ангел войвода е представлявало нещо като разпределителен център. Оттам се извършвал контролът на системата от крепости в околностите, изградени срещу набезите към златните рудници около връх Аида. През годините на проучвания екипите на доцента са локализирали над 20 находища на злато, които са били използвани преди хилядолетия. Защитата им се извършвала от поне 8 калета.
В търсене на местата за филма "Коридора между Слънцето и златото" екипът на режисьорката Мая Вапцарова се натъкна преди няколко седмици на уникално откритие именно на това мистично място. На 6-ти май новината, че е намерен уникален слънчев часовник, древен и невиждан досега в света, бързо обиколи родните и международни новинарски сайтове. Чрез часовника в труднодостъпното скалисто място край балнеоложкия център могат да се отчитат не само часовете, а и минутите, секундите и дните, така че той едновременно с това изпълнява функцията и на календар, сочеха първите данни. Находката веднага беше сравнена с най-стария известен на съвремието подобен часовник, който се намира в Мексико. Българският обаче превъзхожда другия, защото е със 7 стъпала, което е с две повече от този отвъд океана, отсякоха първите родни изследователи.
Докато бомбастичната новина се изтъркаля в информационния поток археолози от Хасковския исторически музей скочиха да оборят данните.
Специалистът по праистория Ирко Петров обяви, че е проучвал мястото преди години и категорично става въпрос за жертвен олтар.
Според него стъпалата са елементи от голям скален гроб. Издълбаните улеи, за които се твърди, че са част от измервателното съоръжение, пък били част от жертвеник и по тях се е стичала кръвта на принесеното като дар на Бога животно.
Археологът Красимир Лещаков, който през последните години е поел изследователските мисии в община Минерални бани, обаче е категоричен, че става въпрос за нещо по-съвършено от часовник - за календар.
Титулуваният учен вече направи първите огледи на мястото и заключенията му са, че находката край с. Ангел войвода е наистина уникална. Мексиканският е много по-късен, с датировка II-III век., а родното съоръжение е най-малко от ХVI-ХVII в. пр. Хр., която води до раннотракийско време.
"Става дума за измерване на точното положение на слънцето при голямото и малкото слънцестоене, т. е. при пролетно и есенно равноденствие. За да бъде слънчев часовник, му трябва циферблат, който липсва. Може и да е разбит, ако е бил на плочи, или е бил от някакъв нетраен материал. Може да е бил от дърво, например", смята доц. Лещаков. Според него стъпалата към най-издигнатата част на съоръжението са били използвани за определяне дължината на сезона. Така древните преценявали кога да започне сеитбата, кога да изведат стадата на паша. Според него каменното съоръжение вероятно се е използвало до елинизма, той като след този период вече има слънчеви часовници, които са усъвършенствани.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com