Бригади "Опиц" срещу крадците

Войводи с пушки водят направо в районното апашите от селата

Бригади "Опиц" срещу крадците    | StandartNews.com

Бригади "Опиц" спасяват хората по селата и малките градове от крадци и апаши. Доброволни отряди, които да дебнат вечер за бандити, има в почти всички по-големи и села, и градове с жители до 5000 души.

"Хората живеят в страх, че ще им вземат 200-те лева от под дюшека, че ще им отмъкнат животните и дори ще посегнат на живота им заради дребна сума пари", твърдят кметове. Те се оплакват, че в малките населени места полицаи няма. От апаши ги спасяват доброволните отряди, които кметовете сформират.

"Става дума за наркомани и прегладнели роми, които с цената на всичко взимат пенсиите на възрастните хора и ги пребиват от бой", оплакват се градоначалници. В станалото известно плевенско село Коиловци например братята Слави и Васко Цоневи и полицаят Румен Цветанов, които преди месец провалиха тренировъчна мисия на френските разузнавателни служби в нива с люцерна, участват редовно в доброволен отряд за защита на селото от крадци. Групата им наброява 15 души, сред които е и кметът Красимир Иванов. Те се събират инцидентно, когато селскостопанската продукция е застрашена от ромски набези от съседното с. Мечка. Доброволци от "хвърковатата чета" се разполагат през нощта на секретни постове и завардват пътища, откъдето се очакват циганските каруци.

Мобилизацията им се наложила заради драстичните съкращения на служителите в полицейския участък в гр. Славяново, който отговаря за Коиловци. Съставът им е намален със 7 човека. Освен това селото плаща на частна охранителна фирма, която възстановява щетите на хората, ако оплячкосат домовете им. При последната по-голяма кражба бяха задигнати 300 големи пилета, но фирмата заплати коректно загубите, посочи кметът.

Далеч по-тежко обаче е положението в старозагорското село Змейово, където от няколко месеца насам доброволци вардят домовете на пенсионерите. "Групата, която бе сформирана в началото на юни по инициатива на общинската организация на ВМРО - БНД, е от 16 души", обясни кметът на селото Никола Пеев. Вторият мандат той бе преизбран от раз като кандидат на войводите.

Повечето охранители били мъже в силата си, между 40 и 50 години, имало и едно момче от ромската махала. Почти всички притежавали законни оръжия, но по време на патрулирането единственото им въоръжение били светлоотразителните жилетки с надпис "Охрана" и фенерчетата. Въпреки това домовите и взломните кражби, които и в това старозагорско село са били постоянен бич за хората, сега били на изчезване. "За първите 15 дни на юни бяха регистрирани 10 кражби от домовете и вилите на хората, а от 21 юни досега - само 2-3", посочва повече от красноречивия ефект на тези войводски патрули кметът. Няколко апаши пък са били спипани от полицията след сигнал на патрулните двойки и срещу тях са образувани дознания.

Единственото притеснение на кмета Пеев е че на практика тази селска охрана не стъпва на никаква законова основа. В местния парламент на старозагорци отказали да разгледат наредбата, която да узакони охраната на селата. От полицията пък им обещали карти на доброволни сътрудници, но и това засега се оказва проблем. "Ако, не дай си Боже, възникне инцидент между патрула и спипани на място крадци и някой пострада, кой ще отговаря", пита с основателна тревога кметът на Змейово. Според него трябва спешно да се търси решение на проблема, тъй като е въпрос на време да възникне инцидент като случая с Йордан Опиц, който вече търка наровете в затвора. Затова и кметовете наричат бригадите си "Опиц", тъй като хората рискуват собствения си живот, за да пазят всички в родното им място.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай