Бежанци мрат от глад и студ край Връшка чука

Бежанци мрат от глад и студ край Връшка чука | StandartNews.com

Тримата млади сирийци издъхнали след седмица лутане в Балкана
Софийски таксита ги стоварват край Раковица, за да търсят брод към Сърбия

Четири трупа на бежанци, открити в горите под връх Черноглав от 15 до 17 ноември, извади на бял свят продължаваща от няколко месеца атака на българо-сръбската граница около ГКПП "Връшка чука". Всичко започна в ранната пролет, но тогава чужденците бяха по-малко. От тази есен появата на непознати хора из нашия район стана по-честа, сподели кметът на село Раковица Николай Ненчев.

Труповете на бежанците са открити в района на селото и в землището на съседното Киреево, които се намират на 4 км от границата. Първият покойник изпаднал от камион УАЗ, в който имало 11 души. Установено е, че починалият е гражданин на Ирак, на 33 г. Умрял е от глад и измръзване. След два дни - на 17 ноември, Гранична полиция получава сигнал за движещи се в района на село Киреево други 16 души, които се заблудили в мъглата и дъжда. Обикаляли са в кръг в търсене на изход. Трима от тях - сирийци по народност, не издържали. От изтощение и студ починали 35 и 37-годишни мъже и 16-годишно момче. Единият от възрастните е баща на момчето. Починали са от измръзване и силно изтощение, съобщи съдебният лекар Анка Иванова след аутопсията. Според полицаите са се лутали 4 дни, но лекарката смята, че лутането е продължило поне седмица.

Телата приличали на извадени от леден басейн

Докато групата се движела напосоки в опит да намери границата и да премине в Сърбия, се е разкъсала. Част от нея се приютила във вила на мой съселянин, каза Николай Ненчев. Звучи абсурдно, но хората не са знаели как се пали печката и са наклали огън във фурната й. Как не са се задушили, чуди се кметът. Останалите живи са спасени. Оказали се граждани на Ирак, Сирия, Алжир, Афганистан и Пакистан.

Бежанците пристигат в района на границата от София с таксита. Шофьорите ги оставят близо до селото и им показват пътя към планината. Те сами тръгват по посока към нея, но при лошото време губят ориентация и се губят. Повечето са облечени леко, нямат запаси от храна и вода. Не са тренирани да живеят и оцеляват при ниски температури и дъждове. Един си счупил крака и се наложило да го пратят в болница. Останалите продължили пътя си без него.
Кметът е убеден, че

каналджиите не са местни хора, а софиянци

Ние се познаваме, знаем кой какво прави и денем, и нощем, обяснява кметът. Някои смятат, че сред каналджиите има и сънародници на бежанците, които са се установили по-рано у нас и са изучили граничния район.

През лятото през селото спокойно са преминавали чужденци, дори са пазарували от селския магазин. "Бяха възпитани хора, говореха добре български, добре облечени, чисти", твърди продавачката Васка Ценова. "Разполагаха с много пари", видял и кметът. За две банички плащали с 50 евро. Миролюбиво се появил бежанец и при пчелар от селото, отишъл да нагледа кошерите си. За срещи с непознатите разказва почти всеки втори жител на Раковица.
Не всички обаче знаят български и изглеждат добре. Такива местните

ги съжаляват и им дават парче хляб и сирене

да се подкрепят. Никой от чужденците не е налитал на бой, не е откраднал нещо от селото. Знам само за един неприятен случай - при проверка бежанец извадил нож и го насочил към граничния полицай. Той обаче успял да се отдръпне навреме и бил наранен само по ръката, разказва кметът.

И кметът, и граничните жители са инструктирани да съобщават за всеки забелязан бежанец в района на граничните полицаи. Те идват веднага и го арестуват. През последните дни граничните полицаи патрулират из района денонощно.
Ако бежанците успеят на преминат границата в Сърбия и ги заловят, ги връщат. Предаването става на ГКПП "Връшка чука". Мнозина обаче продължават пътя си към Запада нелегално и из Сърбия. Целта им най-често е Германия, където мнозина от тях имат свои близки.

Минават и през Тимок

Бежанци преминават в Сърбия през река Тимок, съобщи кметът на граничния град Брегово Милчо Лалов. Непознати чужденци си отдъхвали в двора на дома за възрастни хора в село Балей, видели местните. При обходи гранични полицаи често попадат на бежанци, които веднага задържат.

Заради появата на непознатите жителите на селата около Тимок се страхуват. Не знаят как ще реагират при среща, допълни кметът. Но всички по границата знаят, че трябва да звънят на Гранична полиция за всеки случай.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай