Българско участие на важни международни форуми в Румъния

Българско участие на важни международни форуми в Румъния | StandartNews.com

От седми до девети юни, България присъства на най-високо ниво в Румъния. Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева се срещна вчера с министър-председателя на Румъния Сорин Гриндияну и с румънския си колега Теодор Мелешкану. Обсъдени са били актуални теми на региона и Европейския съюз, включително въпросите на сигурността и двустранните отношения, както и партньорството в регионален формат.

Също така от днес до девети юни в Букурещ ще се проведе Генералната асамблея на Европейската лига за икономическо сътрудничество и организираната от нея Източноевропейска конференция „Предизвикателствата пред Източна Европа и настоящите сътресения в ЕС и Еврозоната: устойчивост в реформите и инвестиране в бъдещето". На форума ще присъстват ключови представители на Европейската комисия, на редица национални банки на страните от ЕС и лично председателят на Европейската лига Барон Бернар Сноа. Във форума ще участва и Бранимир Ботев, изпълнителен директор на ЕИСА (Европейски институт за стратегии и анализи), който ще представи специализиран аналитичен доклад, свързан с българското председателство на ЕС и предизвикателствата пред икономиката, сигурността и миграционните процеси на Балканите и в ЕС.
По същото време в Констанца се провежда и Черноморски-Балкански форум за сигурност под егидата на НАТО. На него е поканен, като участник в работните панели и лектор, Илия Лингорски, председател на управителния съвет на ЕИСА. Освен председател на Българската секция на Европейската лига, Лингорски е член и на борда на настоятелите на Американския университет в България, бивш зам.-министър на финансите. Форумът по сигурността ще се проведе при закрити врати, като на него присъстват висши представители на разузнавателните служби, службите за сигурност и аналитични центрове на над 20 страни, между които САЩ, Великобритания, Израел, Турция, Германия и др. Форумът ще бъде открит от Теодор Мелешкану, министър на външните работи на Румъния.

Прави впечатление, че и на двата форума, свързани със сигурността на Балканите и ЕС, са поканени единствено български представители от ЕИСА. Институтът е създаден от Европейската лига за икономическо сътрудничество през 2016г., като специализиран център за анализи и влияние, с директор Бранимир Ботев, бивш заместник-министър на икономиката, известен с тесните си контакти с Брюкселската администрация. Ботев беше номиниран за директор лично от президента на Европейската лига Барон Бернар Сноа, който при посещението си в София миналата година, обяви създаването на ЕИСА. Партньор на Европейската лига в България е ЦИНСО (Център за изследване по Национална сигурност и отбрана) към Българската академия на науките, работещ в тясно сътрудничество с НАТО и провеждащ изследвания за Черноморския регион и Балканите.
Европейската лига е най-ранно създадената платформа за влияние върху европейските политици след Втората световна война, стартирала процеса за обединение на Европа. Определят работата й като "дипломация в сянка", тъй като има подчертано влияние във финансовия сектор, международните финансови институции, националните банки, крупните търговски банки и инвеститори. Свързват я също с Билдербергите, както и с влиятелни американски политически и финансови кръгове.
Участието й, чрез българските си представители, на двата важни международни форума в Румъния, е ясен знак за това, че в приоритетите й влизат и проблемите на сигурността, проблемите на Балканите и Черноморския регион и отражението им върху общите процеси в Европейския съюз.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай