Българинът е песимист, няма пари за месо

Българинът е песимист, няма пари за месо | StandartNews.com

81% икономисват от дрехи и обувки

Близо половината българи очакват влошаване на ситуацията у нас в следващата една година, а 12% виждат позитивни промени в бъдещите 12 месеца. Това сочи проучване на обществените нагласи, проведено през миналата седмица от агенция "Медиана".

Социологът Кольо Колев обясни, че 21% не купуват нови дрехи и обувки. Заради липса на средства, един на десет души се е отказал да ползва транспорт, а 5% не консумират месо, сирене, кашкавал, нямат пари и за лекарства.

81 % от тях икономисват от дрехи и обувки, като близо една четвърт са престанали въобще да се появяват на този пазар. Всяко десето домакинство се е отказало от кашкавала и мобилността си. Всяко двадесето - от месото.

Половината от запитаните - 52%, са разочаровани от управляващата коалиция, а 24% са дали добра оценка.

„Наблюдава се песимизъм, негатив и скепсис", обобщи Колев. Той обясни негативните очаквания на хората с продължаващата икономическа криза и невъзможността на политиците да я овладеят.

Според данните за една четвърт (24%) от запитаните новото правителство „вдъхва доверие" – докато 52 % считат, че то разочарова. Едва 19 % вярват, че това правителство ще успее да подобри положението в страната – 33 % смятат обратното, че ще го влоши.

Причините за тези нагласи са в продължаващата икономическа криза, която изправи българските домакинства пред сериозни трудности.

Има и политическите фактори – спирането на проекта „Южен поток", външния дълг, събитията в Украйна и позицията на България по тях, призивите за въоръжаване. Това създава усещането, особено сред хората, тежко ударени от кризата – „зле сме, губим и още ще затъваме". Това съответно поражда негативизъм по отношение на властта.

Дебатите и гласуването по външния дълг са дали сериозно отражение върху данните за доверието в правителството и общите нагласи по отношение на бъдещето – 11 % одобряват взимането на този заем; 62 % са против. Същото е и съотношението по въпроса дали той ще помогне или навреди на страната – 60 % смятат, че той ще навреди сериозно на страната.

Съотношението на политическите сили е почти същото както преди предсрочните парламентарни избори. При едни предсрочни избори картината в парламента би била практически същата с изключение на отпадането на ББЦ. Патриотичният фронт и „Атака" успяват да укрепят позициите си, при реформаторите се забелязва известен спад на обществена подкрепа.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай