София. Големи сирийски бизнесмени у нас приютяват избягали от Дамаск семейства. Част от останалите без дом чужденци намериха подслон в сградата на бивше училище в Съединение, научи "Стандарт". Тя е преустроена в общежитие и фабрика за преработка на птиче месо в града до Пловдив. В жилищната част са настанени близо 25 сирийци. "Според мен има само 2-3 семейства в сградата на училището", коментира вчера кметът на Съединение Георги Руменов.
"Най-голяма подкрепа на сирийските бежанци дава Аладин Харфан. Дава им храна, подслон, помага с каквото може", разказа вчера пред "Стандарт" 38-годишният сирийски търговец в София Фархат.
Харфан е сред най-успешните сирийски бизнесмени у нас. Той е вносител на електроника и собственик на веригата "Технолукс".
За жалост сирийците в София също са разделени - на про и анти режима на Башар Асад. Председателят на Асоциацията на сирийците в София - Махмут Фестук е зъболекар, женен е за българка от 20 години, има 3 деца. Почти всички са зъболекари. Заедно с фамилията си подкрепят Асад, а за него повечето от бежанците, които напускат Сирия, са терористи, т.е. врагове. "Не познавам бежанците, ако някой дойде при нас, му казваме да отиде в посолството", казва Фестук.
От другата страна е Фархат. Той е собственик на магазин за канцеларски материали в София. "Не мога да откажа на никого, който почука на вратата ми за помощ. Но по-добре не пишете името ми", казва мъжът. Живеещи у нас сирийци признават, че подават ръка на търсещите остров на спокойствие техни сънародници. Дори ги наемат нелегално на работа. Официално не говорят за бачкаторите на черно. Защото глобата за сириец, който работи нелегално, е 25 000 лв., а за българин - 5000 лв. Макар официалните данни да сочат, че в България има едва 2500 сирийци, според Фархат цифрата е не по-малко от 4000. "Търсят работа, препитание. Често по 5-6 души наемат стаичка, където да спят. И, ако някой ги наеме, е почти без пари. Затова 80 на сто от хората, влезли в България като бежанци, тръгват към Западна Европа", казва бизнесменът.
Той е категоричен, че е безсмислено сънародниците му да се крият в България. "Отиват и обявяват, че са бежанци и искат убежище. Имаше 2-3а души, минали през зелената граница, бяха стигнали София. И тях ги убедихме да отидат и да кажат, че са бежанци", разказва Фархат. В бежанските лагери било голяма мизерия. "Там буквално гладуват. Държавата им дава по 60 лв. на човек месечно. Затова едва издържат месец-два и тръгват из страната да си търсят щастието. Държавата не може да ги изгони, според закона", казва Фархат.
В момента бежанските лагери у нас се пукат по шевовете.
Преди месец пък 4-има чужденци преминали държавната ни граница с Турция и стигнали безпрепятствено в Елхово. Те се озовали късно вечерта в центъра на града, който е на 30 км от границата. Дотогава те изобщо не били спрени от Гранична полиция. Полицай именно от Гранична полиция обаче ги забелязал, връщайки се от дежурство и веднага звъннал в РУП-Елхово. Според експерти тези случаи ще зачестят. В момента границата ни не се охранява с телени заграждения и кльон, както беше някога. Разчита се на термовизията чрез специални камери.
"Стандарт" научи, че заради многото бежанци през последните месеци рязко е нараснал броят на служебните защити за адвокати от ямболската колегия по наказателни дела в Елхово. "Да, така е. Служебните защити в Елхово нараснаха. От общо 127 колеги в нашата адвокатска колегия, 45 от Ямбол пътуват за служебни защити в Елхово. Други 10 са в град Елхово и поемат служебни защити", заяви пред "Стандарт" Стефка Въжарова, която председателства адвокатската колегия в Ямболска област. Тя подчерта, че прокуратурата е осигурила лицензиран преводач от арабски, който извършва на място превод. Има командировани и разследващи полицаи от Свиленград, които помагат за бързото изправяне на нарушителите пред съда. Повечето глоби от по 100 лева, които съдът им налага заедно с условната присъда, изобщо не се плащат.
Повечето бегълци идват ранени
Махмуд Фестук, председател на Асоциацията на сирийците у нас
- Г-н Фестук, очаквате ли скок на бежанците у нас, ако в Сирия започне война?
- Голямата част от бегълците от Сирия са или ранени, или са войници на опозицията, от терористичната армия, това са врагове на Сирия. Бягат от цялата страна заради ситуацията в държавата. Но ето, аз познавам един човек, беше ранен с куршум, той е бивш убиец на Държавна сигурност. Беше дошъл с други хора тук в България.
- При вас идват ли бежанци, които искат помощ - подслон, работа или просто храна?
- Рядко идват при нас, имаше един човек болен от червен вятър, него го водих в "Пирогов", дадохме му храна. На повечето обаче казваме, че няма как да помогнем и ги съветваме да отидат в нашето посолство. Имаше една жена, която поиска помощ - беше родила в тоалетна в Истанбул и след това беше минала границата. Искаше пари за операция. Казахме й, че няма как да й помогнем и че трябва да отиде в нашето посолство за помощ. Ние нямаме връзка с тях.
- Очаквате ли да се стигне до война в Сирия?
- Голяма работа става в Сирия, но това не е само заради Сирия, а заради интересите в целия Близък изток. Това са глобалните интереси на американците.
Тарифата за трафик през браздата падна 8 пъти
Цените за трафик през браздата са паднали с цели 8 пъти, твърдят източници от Гранична полиция. Според тях това означава, че се е увеличил броят на хората, които я минават.
Независимо че МВР засега не отчита прилив на бежанци през зелената ни граница, цените са паднали драстично. Това говори, че расте и броят на желаещите да стъпят на българска територия от Турция.
Ако преди за трафика на човек се е искало по 2000-2600 евро, сега мизата е паднала до 300-500 евро, станало ясно по време на разпитите на задържаните бегълци през браздата.
Те се обявявали за бежанци и така оставали в страната ни.
От началото на годината 1600 сирийци са били спипани да минават нелегално границата ни. За сравнения през 2012 г. броят им е бил 200 души.
Най-големият "сборен" пункт на каналите за трафик на бегълци е Одрин, който е само на 13 километра от ГКПП Капъкуле - Капитан Андреево.
Там се набират кандидатите за незаконното преминаване. В повечето случаи хората, които се навиват пеша да минават границата, са млади - между 16 и 50 години. В организацията на каналите за нелегалното прехвърляне на пешаците българите обикновено се водят като помагачи и показват на "клиентите" кога вече са стъпили на наша земя.
Анализи за поне два сценария при Орешарски
Заплахите и рисковете за националната сигурност на България зависят от мащаба на кризата в Сирия. Различните варианти ще бъдат обсъдени днес на заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет под председателството на премиера Пламен Орешарски. Експертите подготвят анализи на няколкото възможни сценария - при кратки и по-продължителни военни операции. Очаква се те да представят прогнози ще скочи ли още петролът заради кризата в Близкия изток и как това ще се отрази на икономиката ни.
"Ако ударите бъдат в рамките на 2-3 дни до седмица, то едва ли ще се очаква голям брой бежанци. Ако обаче продължи повече от месец, бежанският натиск ще постави на изпитание икономиката ни и бюджета", твърдят анализатори. Експертите от МВР и икономическото министерство пък ще представят доклади с изчисления какъв праг от бежанци може да поеме страната ни. След това е възможно да бъдат затворени границите, твърдят осведомени. Точните анализи и прогнози за възможната вълна от бежанци при различните варианти на военни действия ще представят Националната разузнавателна служба и Военното разузнаване, твърдят експерти. От страна на МВР ще участват вицепремиерът и МВР шеф Цветлин Йовчев, заместникът му Йордан Грамов и главсекът Светлозар Лазаров.
Търсим помощ и от Европа
За да се справи с бежанската криза, страната ни е мобилизирала всички възможности. В момента се търси помощ дори от ЕС, каза Мариана Стоянова от БЧК.
Всички места за настаняване на бежанци в момента у нас са препълнени. В Пъстрогор има 390 души при капацитет 300, в Баня - 99, при капацитет около 60, подобно е положението и в София, където са настанени 700 души. Осигуряването на подслон и прехрана е ангажимент на държавата до издаването на документи на бежанците. Това обаче отнема между 1 и 6 месеца, обясни Мариана Стоянова. Някои от прииждащите сирийци обаче поемат издръжката си сами, тъй като разполагат със средства. Те се настаняват в квартири.
От началото на годината досега БЧК е подпомогнал на 876 бежанци. Две трети от тях са сирийци, каза още Мариана Стоянова. Експертите обаче очакват пикът на имигрантите да бъде след началото на евентуалния военен конфликт.
Фейсбук им събира колички
Детски колички, дрехи, както и всякакви нужни пособия за нормален живот се събират от различни хора в социалната мрежа. За целта има специална група "Хуманитарна помощ за бежанците в България". Десетки хора там всеки ден пишат за бъдещи и минали вече акции за стоки, които могат да бъдат раздадени на бежанците у нас.
Освен дрехи и детски колички хората имат и кампания за даряване на книги.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com