70% от бежанците у нас отиват в Западна Европа

70% от бежанците у нас отиват в Западна Европа | StandartNews.com

9200 чужденци са подали молби за закрила за първите 7 месеца на годината, което е два пъти повече от същия период на 2014 г. Това съобщи директорът на Агенцията за бежанците Никола Казаков пред БГНЕС. Само през юли у нас са пристигнали 1869 души. Чужденците, търсещи закрила у нас, идват от Сирия, на второ място - от Афганистан, и на трето - от Ирак. Над 70% от тях след като получат необходимите документи, заминават към Западна Европа - основно Германия, Австрия и Франция. Агенцията за бежанците е ускорила процедурата по предоставяне на закрила до 3-4 месеца. "Страната ни може да си позволи бързо поемане на до 7000 бежанци", заяви Казаков.

"Разполагаме с 5130 места за настаняване, с възможност за разширяване до 1500 места, както и с модул за 400 души. Заложили сме изграждането на още 2 модула за 800 души", каза още шефът на агенцията. Само 5-10% от бежанците били съгласни да бъдат интегрирани в страната ни. 99% от чужденците, търсещи закрила, влизат у нас през Турция. "На този етап нямаме индикации за чужденци, влезли през българо-македонската граница", заяви Казаков. Агенцията е подписала през май договор за 4.2 млн. евро за една година по Плана за спешни мерки и вече 80% от тези средства са преведени. Те са предназначени за заплащане на преводачи, за медицинско осигуряване, за нови 100 щатни бройки от служители за една година, докато се овладее миграционният натиск, оборудване и техника в нов модул за настаняване на 400 души.

Питат ги за училището и квартала

Проверките на хората без документи за самоличност са на няколко нива. В началото те се правят от Гранична полиция, а след това в разпределителния център от дирекция "Миграция", като навсякъде по веригата са службите. Казаков увери, че на този етап държавните органи успяват да идентифицират по-голямата част от хората без документи за самоличност. "В зависимост от говора, наречието, чрез информация от страните на произход, чрез отговорите им при анкетите и интервютата и др. Повечето от интервюиращите са бивши служители на МВР, на НСС, на МО, които са добре обучени, разполагат с много и детайлна информация - питат пристигналите у нас дори за съвсем конкретни факти, свързани с училището, което са завършили, с града, в който са живели, успяваме да се снабдим с данни дори за кварталите, които те са обитавали. "Получаваме също информация и от другите служби, което много помага в работата ни", разказа Казаков.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай