3D битки в Абритус

3D битки в Абритус | StandartNews.com

Светът на траки и римляни в триъгълника Исперих, Разград, Попово

Туристи стават богини в непознато кале, бум на гости в Свещарската гробница

Назад към античния свят. Всеки любител на историята, който иска да усети духа и атмосферата на на местата у нас, където са цъфтели древните цивилизации, вече може да се впусне в приключението. Три общини в Североизточна България си стиснаха ръцете и изработиха общ маршрут за пътуване назад във времето. Така наши и чужди туристи вече могат да разгледат богатствата в триъгълника Исперих, Разград и Попово.

Твърдо решени да излязат на големия пазар за туристи, те преглъщат обичайните за нашите ширини препирни, кой е по-по-най и заедно тръгват да представят своите съкровища и чудеса.

Така наред до голямата стръв, известна на туристическите гидове по целия свят като Свещарската гробница и призната от ЮНЕСКО за едно от Чудесата на света, се нарежда и новата примамка "Ковачевско кале" край Попово. Обектът, почти непознат на публиката, но видимо атрактивен със своите кули и бойници, е разположен до сами асфалта на шосето Разград - София. Между тези две точки в Разград древният римски град Абритус очаква своите посетители в отлично реставриран и запазен археологически комплекс.

И трите дестинации сами по себе си са интересни и привлекателни, но остават някак си встрани от големия поток чужденци, които идват да почиват у нас. Сега обаче събрани в общ маршрут, те предлагат варианти пред туроператорите, които могат да изберат пакет за своите клиенти, който да ги потопи в света на античността за един, два или три дни. И докато обикалят древните кастели, да могат да съпреживеят очарованието и любопитството на живота на изчезналите цивилизации.

В резервата "Сборяново" това става, като се влезе директно в гробницата на владетеля Дромихед, построена преди 25 века в името на славата на тракийския вожд. После следва разходката по платото, осеяно със 130 изкуствени

могили, повтарящи картата на звездното небе

В нея посетителите са потопени в мистичния свят на древните гадатели, които вярвали, че животът след смъртта е по-добър от този на земята.

В Разград ретроспекцията назад във времето започва в 3D киносалона в комплекса "Абритус", а после минава през улицата на занаятите в древния град, където мъже в римски одежди коват оръжия за легионите на императора, а до колонадата на вила "Урбана" се чува глъчта от пазара за роби, такъв какъвто е бил по време на Великата империя. Воини в автентични доспехи пък въртят мечове и разиграват на живо пред публиката битката на император Траян Деций, победен пред стените на Абритус от готския владетел Книва и паднал в боя тук през лятото на 251 година за славата на Рим.

Дървени мостове, сковани от стволовете на вековни дървета, отвеждат любопитните из дебрите на римската крепост "Ковачевско кале" край Попово. Открит и описан за историографията през 1904 година от Карел Шкорпил, древният кастел оживява за нов живот едва в последните години. С усилията на археолози и строители е превърнат в туристически обект с модерен посетителски център, открита сцена и богат анимационен арсенал.

По време на промоционалния тур по маршрута рекламистката Диана Славова, която идва за първи път на Калето, избира да се маскира като римски центурион. Убедена е, че щом носи името на богинята с лъка, е длъжна да се представи във войнски доспехи. Гидовете услужливо й надяват ризницата, шлема, подават й меча, а тя щастливо позира през обективите за снимка. В това време туроператори, обиколили света, коментират атракцията най-вече в частта й с ценоразписа. Да се маскираш и увековечиш като

древен римлянин край Попово струва 5 евро

а на кралския площад в Амстердам същото удоволствие излиза десет пъти по-скъпо, обясняват посветените. И започва едно надприказване за това, колко много Чудеса имаме ние българите по нашите земи и как за жалост светът някак си не иска да признае това.

Ръководителят на проекта Галина Иванова обаче е на друго мнение. Тя изважда бележника си и съобщава, че в последната година туристите, посетили Свещарската гробница край родния й Исперих, са се увеличили с 20%. Откритото там през 2012 година златно съкровище, кампанията на "Стандарт" "Чудесата на България" са помогнали за това, категорична е тя. И разговорът преминава на темата за това знаем ли как да рекламираме нашите български Чудеса.

"Представихме новата дестинация Исперих, Попово, Разград на три туристически борси - в София, Берлин и Санкт Петербург. През ноември сме заявили участие на изложението в Букурещ. Най-голям успех имахме в Германия. Големите туроператори дойдоха на нашия щанд, защото българският павилион беше в близост до палатата на Турция. А съседите от Босфора не жалят нищо за реклама. Държавата с цялата си мощ се включва в кампанията. Десетки аниматори играят на сцени, показват, промотират. Тяхната вакханалия на изобилието не може да бъде отмината. А това доведе потока и при нас", някак с тъга, но и с надежда разказва Галя.

В това време легионерите на Траян Деций напускат бойното поле. Разбити по време на боя, но

въодушевени от ръкоплясканията на две дузини

представители на туристически фирми от България, Румъния, Русия. Буфонадата е приключила с аплаузи, а новият туристически сезон се задава с надежда.

"Идеята на три местни управи от съседни общини да обединим усилията си в обща стратегия за развитие на историческия и събитиен туризъм е принципно нов подход за регионален маркетинг и навлизане в неразработени още пазарни сегменти. Целта ни беше да предложим заедно иновативни техники за реклама, както и да създадем общ пакет от атракции, интересен за посетителите". Това обяснява кметът на Исперих Бейсим Басри, чиято община е водещ партньор в проекта "Исперих, Разград, Попово - път на древни култури и традиции". Решението на трите кметства заедно да развиват нов пазарноориентиран туристически продукт среща одобрението на Брюксел и идеята получава европейско финансиране на стойност 480 хил. лв.

Иначе казано, пътят от идеята до нейната реализация показва, че управленските екипи на трите кметства са осъзнали и превъзмогнали стереотипите от миналото, в които общините в България работеха на принципа "всяка коза за свой крак".
Абритус, Свещарската гробница и златото на гетите се борят да влязат в топ 10 на тазгодишната национална кампания на в. "Стандарт" "Чудесата на България".

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай