Гледаме Уилям Дефо на София филм фест

Той и Робърт Патинсън са звездите във „Фарът“

Гледаме Уилям Дефо на София филм фест | StandartNews.com

Ценителите на качественото кино ще аплодират големия Уилям Дефо във „Фарът“ на София филм фест. Художникът, сценарист и режисьор Робърт Егърс впечатли със своя провокативен дебют „Вещицата” на фестивала в Сънданс 2015 – там филмът му бе забелязан и купен за разпространение от компанията А24, подкрепяща десетки независими проекти на творци, които трудно биха се срещнали с широката публика. Премиерата на неговия втори пълнометражен режисьорски филм „Фарът“ беше в „Петнайсетдневката на режисьорите“ и бе отличен с наградата на ФИПРЕССИ в тази паралелна секция на Кан 2019. Егърс затвърди позицията си на един от най-перспективните, талантливи и оригинални млади творци с психологическия хорър, в който героите на Уилям Дефо и Робърт Патинсън са в ролите на застаряващ пазител на морски фар и неговия нов помощник. Действието е ситуирано в света на морските митове и легенди, а конкретната история се развива в Нова Скотия в началото на ХХ век. „Фарът“ е брилянтно жанрово изследване на подхранените от суровата изолация бездънни и страховити измерения на човешката психика - в комбинация с мистика, фолклорни елементи и страхотни актьорски изпълнения.

Безспорният майстор на великолепни екранни разкази Джим Джармуш също е в програмата на 24-то издание на София филм фест. Режисьорът е известен и със специалното си отношение към зрителите – той изисква от тях внимание и мисъл, за да могат не само да гледат историите му, но и наистина да виждат какво разказват те. Първите реакции след премиерата на „Мъртвите не умират“ в Кан бяха доста противоречиви – някои от специалистите определят филма като дръзка хипстърия, зомби-комедия за апокалипсис, представен с ясното съзнание, че той е неизбежен – и сме си го навлекли сами. Както се пее в кънтри-парче във филма, „After life is over, the afterlife goes on” („След като приключи животът, идва ред на живота след смъртта“), а препратките към изпразненото от смисъл съвремие на средностатистическа Америка, както и на цялото човечество, са очевидни и не малобройни. Естествени са реверансите на автора към класическите зомби-филми на Ромеро, а Screen Daily  определят филма като „мрачен портрет на нашето зомби-съществуване”.

Актьорският екип, както винаги във филмите на Джармуш, е великолепен - Бил Мъри, Адам Драйвър и Клои Севини обикалят „бойното поле” с невъзмутимостта на шерифи, които могат да се справят с всяка ситуация и констатират привързаността на събудените неумрели към дейности, които са им били присъщи приживе. Тилда Суинтън отново е майстор на преображенията и съчетава ежедневието на гримьор на трупове с безпощадността на посветен в бойните изкуства източен воин. В компанията участват още Стив Бушеми, Дани Глоувър, Селена Гомес, Остин Бътлър, RZA, както и музикалните икони Иги Поп и Том Уейтс.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай