Добро ченге, лошо ченге

Добро ченге, лошо ченге | StandartNews.com

Един срещу всички е най-честата формула в киното, но и в реалността

Протестите на полицаите активираха куп стереотипи около професията "ченге". Изглежда всеки има дълбока представа за това какво представлява работата на полицията, както и по какъв начин да бъде възнаградена. Тук обаче ще се дистанцираме от локалните ни драми, за да разкажем за едни от най-популярните полицаи. Някои от техните истории са филмирани, други пък сами избират киното, за да пресъздадат увлекателни образи.

Смелият Франк Серпико

"Ако всеки полицай реши да си свърши работата, можем да изчистим престъпността за два дни"

Едно от най-известните ченгета в историята: историята на нюйоркският полицай Франк Серпико бе увековечена и от Ал Пачино в прочутата лента. Франк става известен през 1971 г. като първия полицай, свидетелствал срещу корупция в полицията, след като цялото поделение го изпраща в изолация, а заради опитите му да разкрие гигантски схеми получава куршум в лицето и оцелява по чудо. В момента Серпико живее самотно в малко градче на брега на река Хъдсън в селска къща. Има стар лаптоп, но за да ползва Интернет два пъти седмично подкарва старата "Тойота", за да стигне до обществената библиотека, където има връзка с интернет. Там Франк проверява пощата си, после пие кафе с приятели и поема обратно към дома. Серпико е синоним на антисистемен играч, на идеалният полицай, инжектиран с огромно чувство за чест и справедливост, за това, че да си ченге е призвание. От филма "Серпико" идва и прозрението, че ако всеки полицай си свърши работата - от най-дребните до най-висшите, престъпността може да се изчисти за няколко дни. Реалният Франк пък каза наскоро в интервю пред "Дарик": "Предпочитам за себе си израза "осветител", защото по-добре описва идеята, че се хвърля светлина върху нередностите и излизат наяве хората, които вършат корупцията. Хрумна ми докато още бях полицай в Ню Йорк и работих в гетото. Там има много хлебарки и като влезеш в някое помещение и включиш лампата, хлебарките бягат и се крият на тъмно - по ъглите, зад мебелите. Същото е с корумпираните хора в обществото - те не искат нередните им дейности да бъдат оповестявани. При някои от тях дори семействата им не знаят с какво всъщност се занимават. Богатите, заможните - те рядко успяват да бъдат съпричастни със страданието на бедните. Живеят си в отцепени квартали за богаташи, които се охраняват от частна въоръжена охрана".

Джоузеф Пистоне, който разби клана Бонано

"През целия си живот съм се опитвал да бъда доброто момче, момчето с бялата шибана шапка. И за какво? За нищо!".

Джоузеф Пистоне е едно от най-прочутите ченгета в историята. Агент на ФБР, работил под прикритие в продължение на 6 години и проникнал в мафиотското семейство Бонано в Ню Йорк. Неговата работа под прикритие води до арестуването и осъждането на над 120 големи фигури в опасния клан. Пистоне е работил като агент във ФБР 17 години и се смята за ФБР легенда. Джони Деп и отново Ал Пачино пресъздадоха историята на Пистоне във фамозната лента "Дони Браско" от 1997 година. Смелият Джоузеф се внедрява бавно, упорито и методично във фамилията, представяйки се за крадец на бижута. И престоя сред една от най-мощните групировки в продължение на пет години - от 1976-та до 1981 г.
Благодарение на Пистоне в затвора се озова и последният голям дон - Джоузеф Масино, босът на фамилията Бонано, която агентът на ФБР успя да разбие разчитайки предимно на собствените си сили.

Страшилището Рони Колман

"Посветен, отдаден и със силна воля - такъв трябва да бъде всеки, независимо дали е културист или полицай. При мен - и в двата случая".

Рони Колман е известен като осемкратното чудо на света: големият Рон е рекордьорът с най-много победи в супер престижното състезание за културисти "Мистър Олимпия". В същото време обаче тренировките не му пречеха да работи като редови полицай в Тексас години наред. Колман поемаше следобедни смени, за да му остава работа да тренира сутрин. Разбира се, след като започна да става име в културизма, той прекъсна работата си на ченге. В най-важните години обаче - тези от началото му на фитнес звезда, Рони съчетава двете професии. "Беше крайно изтощаващо. Тренирах повече от три часа всяка сутрин и след това отивах на работа. Конкурентите в културизма имаха цял ден за фитнес и почивка, докато аз трябваше да съчетавам работата с хобито. В началото си мислех, че няма да успея. Работата с тежестите обаче те изпълва с толкова много енергия, че можеш да се справиш с всичко. Дължа успеха си на убийствената воля, която имам", разказва бившият полицай. Колегите му в участъка казват, че Колман бил истинско страшилище на улицата и въпреки че не е участвал в кой знае какво разбиване на престъпни групи, всички имали респекта му и специално в неговият район престъпността била рекордно ниска.

Денис Фарина: полицаят - актьор

"Добрият полицай е такъв, че от историята му не става филм."

Денис Фарина е един от най-харизматичните полицаи - в света на киното, но и в чикагския департамент, където служи вярно години наред. Той е известен най-вече с ролята си на детектив Джо Фонтана в хитовия сериал "Закон и ред". Фарина е полицай в продължение на 18 години, когато го наемат като консултант в полицейски сериал през 1981 г. В един момент обаче забелязват, че ако Денис съветва съвсем точно актьорите как да пресъздадат истинското ченге, самият той разполага с не по-малък талант за работа в киното от тях. Чикагския акцент, характерните мустаци и дълбокият баритон му донасят серия от успешни холивудски роли. Казва, че за да играе полицай му е било необходимо просто да заучава думичките от сценария. Всичко друго прехвърлял на екрана от собствения си опит и навици като чикагско ченге. В същото време казва, че най-добрите полицаи не са тези, чиито истории са филмират, а хора, които винаги остават в сянка и вършат незабележимо работата си.

Ханк от "Брейкинг бед"

"Името ми е Ханк Шрейдър, а ти може вървиш по дяволите"

В несполучливо преведения на български "В обувките на сатаната" сериал "Breaking Bad", главна роля играеше прословутият полицай Ханк Шрейдър. Ханк започна от локално ченге със сравнително щастлив семеен живот, но стигна до онази точка на пречупване, в която или изгаряш всички мостове назад и тръгваш по следите на голямо престъпление, или кротуваш в отдела, занимавайки се с дребни джебчийства до края на живота ти. Шрейдър разбира се избра трудният път и намери смъртта си. Последната му реплика, цитираната по-горе, пък закова образа му на човек на честта и като един от най-обаятелните образи в униформа.

Тодор Тодоров - майсторът на преговорите

"Мълчанието на агнетата ме запали да стана психолог"

Трябва да помните случая с кризата в Сливен, когато 27 годишен мъж нахлу в клон на банка, простреля охранител и взе шестима души за заложници. Ситуацията беше изключително напрегната: в продължение на 18 часа никой не знаеше какъв ще е изходът. Тогавашният психолог на МВР Тодор Тодоров обаче успя да убеди сливенският похитител да остави пистолета и да пусне постепенно заложниците: накрая всички бяха спасени. Тодоров се прочу като "мъжът с хубав глас", както го нарече една от заложничките след драмата. Решил да бъде криминален психолог след като изгледал "Мълчанието на агнетата". "Страшно ми хареса и тогава много силно си пожелах това да се случи. Не съм го преследвал, но явно съм го закодирал в главата си. Тогава бях на 19 г.", разказва Тодоров за момента, в който гледал филма с Антъни Хопкинс. В момента той често анализира думите на политически личности по БНТ, разкривайки дали са излъгали или не, когато са питани по важни въпроси. Преди години криминалният психолог реши да напусне системата на МВР.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай