Вижте кой печели изборите в ЕС /ДОПЪЛНЕНА/

"Зелените" дърпат гласове, евроскептиците надделяха във Франция, Италия и Великобритания

Вижте кой печели изборите в ЕС /ДОПЪЛНЕНА/ | StandartNews.com

Проевропейски партии печелят изборите за Европарламента в редица страни, за които са известни данните от екзит половете. Сред тях са Германия, Австрия, Холандия, Малта. Евроскептиците надделяха във Франция, Италия и Великобритания. Изненадите са при "зелените", които печелят повече гласове. 

Европейската народна партия /ЕНП/ ще има най-много евродепутати в бъдещия парламент на ЕС. ЕНП печели 173 места, според предварителните данни. На второ място е партията на евросоциалистите със 147 места. Голямата изненада е АЛДЕ, която печели 102 позиции. На четвърто място са "зелените" със 71 депутати. 

Ето какви са предварителните резултати в повечето страни от ЕС.

Германия

В Германия печели коалицията ХДС/ХСС на канцлера Ангела Меркел с 28%. На второ място са „Зелените“ /22%/, като голямата изненада е, че се класират на второ място.  На трето е коалиционният партньор на Меркел Германската социалдемократическа партия /15,5%/. Антиевропейската "Алтернатива за Германия“ е четвърта с 10%, но тя повишава леко резултата си спрямо предходните избори, когато за нея гласуваха 7,5%. Рекордна е избирателната активност в Германия - над 62%. 

Австрия

В разтърсваната от скандали Австрия канцлерът Себастиан Курц удържа убедителна победа, изпреварвайки значително своите опоненти. За неговата Народна партия са дали гласа си 34,5%. Доскорошният им коалиционен партньор крайнодясната Партия на свободата е трета със 17,5%, губейки над 2% спрямо предишните евроизбори.

Франция

Френската евроскептична крайнодясна партия „Национален фронт“ на Марин льо Пен е първа за Европейските избори, съобщава АФП. Победата на политическата формация  е огромно разочарование за проевропейския президент Еманюел Макрон, коментира агенцията, цитирана от БГНЕС. „Национален фронт“ ще получи между 24,0 и 24,2 % подкрепа. Центристкият алианс на Макрон остава втори с 22.5-23.0 процента. Зелената партия, оглавявана от бившия ръководител на френския клон на „Гринпийс“, остава трета с около 12 % подкрепа спрямо 8,9 %, отчетени на вота преди пет години. Това се определя като голяма изненада и водеща тенденция за развитието на Европа. Общата избирателна активност на Европейските избори е била 52 процента, което е много високо.

Холандия

В Холандия спечели Партията на труда на заместник-председателя на Европейската комисия и кандидат за неин председател Франс Тимерманс. Прогнозните резултати станаха ясни още в петък.  Партията на Тимерманс получи 18,10%. Победата на проевропейска партия е от изключително значение, защото там през последните години водещи позиции заемаха антиевропейски политически сили. Партията на свободата и демокрацията на премиера Марк Рюте получава 15%, центристкият Християндемократически призив е с 12,30 %, а крайнодесният Форум за демокрация на Тиери Боде е четвърти с 11%.

Унгария

Огромна победа за националистическата партия на унгарския премиер Виктор Орбан в изборите за Европейски парламент показват предварителните данни, цитирани от БГНЕС. Според тях партията на ФИДЕС е получила 56% от гласовете на избирателите. Двете опозиционни партии Социалистите и Демократичната коалиция са получили само по 10% гласовете. Подкрепата за крайнодясната партия „Джобик” падна от 15% на 9%, докато малката партия „Моментум” изглежда ще успее да влезе в Европейския парламент за първи път със своите 7%. Унгарските Зелени също отбелязаха спад от 5% по-рано днес до 3% и не се очаква да имат представител в Брюксел.

Избирателната активност за тези европейски избори в страната е около 42%. Предишната най-висока изборна активност в страната за тези избори е била при първите избори на Унгария за Европейски парламент през 2004 г., когато 38.5% от имащите право на глас са го упражнили

Испания

Социалистите са най-вероятния победител на изборите за Европейския парламент в Испания и ще спечелят 18 места в ЕП - с 4 повече в сравнение с изборите през 2014 г., предаде Ройтерс, като се позова на прогнозни резултати, цитирани от БТА. Консервативната Народна партия ще има 11 или 12 депутати - по-малко в сравнение с 16-те от предишните избори. Крайнодясната „Вокс” ще изпрати за първи път депутати в ЕП - между 4 и 5. Кандидатите на каталунските сепаратисти - Карлес Пучдемон и Ориол Жункерас вероятно ще станат депутати в ЕП. Центристката партия „Сиудаданос” ще спечели 8 места, в сравнение с 2 на предишните избори.

Гърция

В Гърция убедителна победа удържа „Нова демокрация“ с водач Кириакос Мицотакис. Опозиционната консервативна партия получава 30,5% от вота, следвана от управляващите от СИРИЗА на премиера Алексис Ципрас с 24%. Антиевропейската партия на бившия министър на отбраната Панос Каменос получава едва 2,7%.

Белгия

В Белгия крайнодясната националистическа партия „Фламандски интерес“ се радва на силна подкрепа не само на евровота, но и на парламентарните и местни избори, които се провеждат в многонационалното кралство, чиято обединителна спойка от 1831 г. е управляващата Сакс-Кобург-Готска династия.

Според наблюдателите по всяка вероятност резултатът от вота ще доведе до нови преговори за сформиране на правителство – пет месеца, след като управляващата коалиция се разпадна и това постави премиера Шарл Мишел в позиция да оглавява кабинет без реално мнозинство. При 15 процента от преброените бюлетини и в трите вота в холандско говорещия регион Фландрия партията „Фламандски интерес“ получава 18 процента подкрепа, което е три пъти повече спрямо предходните избори през 2014 година.  

Румъния

В Румъния, при отчетена рекордна активност от 48,9%, водещ е Алиансът на социалистите и демократите. Резултатът им от 25,9% обаче е далече от този,  който PSD имаше на националните парламентарни избори през 2016 г. (46%) Толкова има и Националната либерална партия. Протестният вот явно се е насочил към новата партия на бившия еврокомисар Дачиан Чиолос. Формацията на Виктор Понта печели под 6% от гласовете. Румънците участваха в два вота - освен за Европейски парламент, и в референдум, който според президента Клаус Йоханис им дава възможност да покажат недоволството си от корупцията. Йоханис свика допитването заради спорните съдебни реформи на правителството, които той смята, че водят до безнаказаност за осъдени за корупция политици. Референдумът няма задължителен характер и най-малко 30% от избирателите трябва да участват в него, за да бъде валиден.

Словакия

Про-ЕС либерална коалиция побеждава управляващата в Словакия партия "Смер - социална демокрация" ("Посока - социална демокрация" - Smer-SD), показват неофициални резултати, публикувани от Denník N. "Прогресивна Словакия" на новоизбрания президент Зузана Чапутова и центристите от "Заедно" получават 20,1% (4 места), докато "Смер" е подкрепена от 15,7% (3 места). Крайнодясната Народна партия "Наша Словакия" (L"SNS) е трета с 12,1% (2 места), а Християндемократическо движение (KDH) са четвърти с 9,7%. Крайнодясната Народна партия "Наша Словакия", която има 14 места в словашкия парламент, се очаква за първи път да влезе в Европейския парламент.

Избирателната активност в Словакия е била около 20%.

Латвия

"Ново единство" на заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис се очаква да спечели изборите за Европейски парламент в Латвия, информира местната агенция LETA. Партията получава 26%. Втора е Социалдемократическа партия "Съгласие" с 18% подкрепа. Крайнодясната "Всичко за Латвия" ще получи около 16%. Резултатите все още не са потвърдени.

Малта

Предварителните резултати в Малта показват рекордна подкрепа за Лейбъристката партия. Тя е получила 56% от гласовете в сравнение с 53% през 2014 г. Но има спад на избирателната активност в страната: 72.6% в сравнение с 82.3% през 2004 г.

Полша

Управляващата в Полша консервативна партия „Право и справедливост“ печели най-много гласове на евроизборите – 42,4%, сочат данни от екзитпол. Опозиционната Европейска коалиция, включваща „Гражданска платформа“, по-рано ръководена от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, е втора с 39,1%. Днешният вот бе сочен за тест за „ПиС“ преди националните избори през октомври или ноември.

Ирландия

По предварителни данни десноцентристката партия Finen Gael води с 29%. След нея три партии разделят 15%: центристката Fianna Fail, екологичната Зелена партия и левите Независими.

Италия

Евроскептичната съуправляваща партия в Италия “Лига” на вицепремиера, антиемигрант и евроскептик Матео Салвини печели евроизборите с резултат, близък до 30%, показват първите екзитполове от вота, продължил до 23 часа. Първите екзитполове дават следните резултати: Лига - 27-30%, Демократическа партия - 21-24,5%, Пет звезди - 20-23%, Форца Италия - 9-11%, Италиански братя - 5-7%.

Кипър

Демократически сбор води на изборите за Европейски парламент в Кипър, показват първи езкзитпол резултати. Партията получава между 27 и 32%. Втора е Прогресивна партия на работещите хора, която получава между 27 и 30%. Трета е Демократическата партия с резултат между 11,5% и 14%. Крайнодясната екстремистка партия Национален народен фронт е четвърта с подкрепа между 7,5% и 10,5 на сто. Тя отчита рекордно увеличение на поддръжниците си: 2009: 0.2%; 2014: 2.7% и 2019: 9%

В Европейския парламент ще влезе първият кипърски турчин. Проф. Ниязи Къзълюрек, преподавател в Университета на Кипър,  е от опозиционната лява партия AKEL. Той е първият турчин от Република Кипър, който ще заеме изборна длъжност от 60-те г. на миналия век.

Финландия

Национална коалиционна партия на Финландия печели изборите за Европейски парламент, показват предварителните данни. Либерално-консервативната политическа партия получава 20,9%. Финландската социалдемократическа партия заема второ място с 16.7%. Зад нея се нареждат Зелен съюз (14,4%); Финландски център (13,7%), "Истински финландци" (13,1%), Ляв алианс (7,4%) Шведска народна партия и Християндемократите по 5,3%.

Великобритания

Партия "Брекзит" на евроскептика Найджъл Фараж печели изборите за Европейски парламент във Великобритания, показват данни на BritainElects. Анализ на "Дейли телеграф" отрежда първо място за евроскептичната партия с 33% или 29 места. Лейбъристката партия е на второ място с 19.1% (-5.3). Тя ще получи 14 места (-6). Силно представяне на Либералните демократи, които заемат трета позиция с 18,9% (+12.3). Партията ще изпрати 15 евродепутати. Консервативната партия очаквано е на четвърта позиция с 12,4% (-10.7), но с малко по-добър резултат в сравнение със социологическите проучвания. Тя ще получи 10 (-9) места. Зелените са пети с 9.8% (+2.9) или 4 (+1) места. Шотландската национална партия взема две места.

Дания

Крайнодясната Датска народна партия със съкрушителна загуба на евроизборите. Тя губи над половината от гласовете си, става ясно от екзитпол. През 2014 година Датската народна партия е спечелила 26,6 процента от гласовете, докато в днешните избори събира 11,8 на сто. Социалдемократите, които са членове на ПЕС, печелят най-много гласове с 23,6 на сто, докато Датската либерална партия, която членува в АЛДЕ, печели 20,6 на сто.

Европейският парламент съобщи, че на днешните избори за евродепутати е отчетено най-високото участие на избирателите от поне 20 години насам, предаде БТА.
Според първоначалните данни за ЕС (без Великобритания) активността е около 51 %. С преизчисление с всички 28 държави от ЕС активността би била 49-52 %, уточни ЕП.
Ако тези данни се потвърдят, ще се очертае първото повишаване на участието на избирателите при определянето на евродепутати от 1979 г. насам, когато гласуването се състоя за първи път. Оттогава до днес ЕС отчиташе постоянно понижение на изборния интерес. Днешните данни се приближават до активността, отчетена при изборите през 1999 г. (49,5 %).

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай