Тайната история! Тракийската гробница край Поморие обявена за секретна зона

Тя датира от II - III век сл. Хр. и е единствена по рода си на Балканите

Тайната история! Тракийската гробница край Поморие обявена за секретна зона | StandartNews.com

Близо до Поморие, встрани от туристическите маршрути и шума на морето се издига хълм, който крие едни от най-загадъчните архитектурни свидетелства на древността по нашите земи - Куполната гробница или известна още като "Кухата могила".

Името й идва от характерната архитектура - висока централна куполна камара, изградена под изкуствено насипан хълм (могила), чийто обем е в значителна степен кух отвътре.
Има и друга версия, която гласи, че на мястото, където сега се намира гробницата, е имало чифлик. Двама овчари, докато пасели добитъка, пробили отвор над могилата и влезли вътре. Оттогава мястото се нарича "Кухата могила".

Гробницата е толкова мистична, че и до днес археолози и архитекти все още не намират точния метод, по който е построена. Дали това е мавзолей или светилище на герой, където се извършват религиозни ритуали?


Ако е гробница, защо няма останки от кости? Приета е научната хипотеза, че съоръжението е служило за мавзолей на богата анхиалска тракийска фамилия, в който са се извършвали ритуали, посветени на култа към слънцето, и това е най-вероятното предназначение на Куполната гробница.

Тя датира от II - III век сл. Хр. и е единствена по рода си на Балканите. Античната куполна гробница представлява комбинация между типична тракийска куполна гробница и римски мавзолей под насипа на надгробна могила.
Проучванията започват в края на 19 век, когато братята Карел и Хермин Шкорпил посетили Анхиало (старото име на Поморие), за да описват местните старини - паметници, мраморни колони, надписи на старогръцки и на латински език. Те направили първите скици и чертежи.

Всичко, което е описано, съвпада до сантиметър с днешните измервания на могилата. Още тогава братя Шкорпил изказали предположението, че това е гробница. През последните години изследователите на римската култура по нашите земи обаче са на мнението, че това е мавзолей, т. нар. хероон - светилище на герой, издиган в култ в древните религии. В древността хората са посещавали паметника масово и там са се извършвали религиозни ритуали. Това е единственият открит по нашите земи музей с такава архитектура, градеж и предназначение.

Единственото общо нещо, което има сградата с тракийска гробница, е, че след като е била построена, тя била затрупана и оформена като могила. Това го има само при траките с техните погребални съоръжения.

Това, което прави впечатление е дромосът (тесен и дълъг коридор), който е дълъг 22 метра до началото на могилата и 28 метра до средата на залата. Кръглата камера е с диаметър 11,59 м и височина 5,50 м.

Погледната отвисоко могилата прилича на яйце. Символизира утробата на богинята-майка Бендида, в която се заражда животът. Някои учени вярват, че бог Сабазий влиза в могилата на 22 септември през отвора на колоната. В нея освен религиозни обреди, са се извършвали и ритуали за зачеване.


Руският учен и бивш зам.-началник на Космическите войски на страната Владимир
Паголов твърди, че формата на могилата създава магнетизъм, а при натиск и вибрация камъкът, от който е изградена, създава пиезоелектричен ефект. Интересен факт е, че желязото в условие на магнетизъм започва да се движи в синхрон с електромагнитните вълни.

През 1942 година обектът е обявен за строго секретна зона. Специализиран отряд от германската армия се опитва да взриви колоната и дромоса. Хипотезата е, че търсят
технология от миналото. Друга вариация е, че траките са втъкали златни нишки в стенописите и именно те са били обект на войската.

Затова се твърди, че престоят в могилата действа лечебно на човешкия организъм и отключва различни точки от чакрите.

"Кухата могила" е реставрирана през 1958 година и е обявена за архитектурно-строителен паметник през 1965 год.

Тази година беше обявено, че се подготвя документацията на тракийската Куполна гробница за влизане в ЮНЕСКО. Тя ще бъде първият български обект, който евентуално ще е включен в ЮНЕСКО след 40 години пауза.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай