Светило на турската археология става автор на "Стандарт"

Световноизвестният праисторик проф. Неджми Карул стана приятел на кампанията "Чудесата на България"

Светило на турската археология става автор на "Стандарт" | StandartNews.com

Светило на турската археология става автор на "Стандарт". Световноизвестният праисторик проф. Неджми Карул прие предложението на издателя и главен редактор на медия "Стандарт" Славка Бозукова да разкаже историята на люлката на световната цивилизация Гьобекли тепе и Карахан тепе специално за читателите на агенция "Стандарт" и седмичника "Стандарт".

ВИЖ ОЩЕ: Светило на турската археология с лекция в СУ. Разкрива чудесата на Таш Тепелер

Г-жа Аслъ Шенер, проф. Неджми Карул, г-жа Славка Бозукова и г-н Улаш Гьонен Кърлъ (от ляво на дясно)

Проф. Неджми Карул, който е ръководител на Катедрата по праисторическа археология в Истанбулския университет и директор на проекта "Таш Тепелер" (Каменни хълмове), Улаш Гьонен Кърлъ, съветник от Министерството на културата и туризма на Република Турция в турското посолство в София и г-жа Аслъ Шенер, представител-координатор на Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма (TGA) бяха днес специални гости в "Стандарт". 

Реплика на биковете от първото обработено злато в света - съкровището от Варненския некропол, подари г-жа Бозукова на проф. Карул. Тя му представи националната кампания за опазване на културното наследство "Чудесата на България", която тази година има своеобразен юбилей - 15 години. 

Тази кампания бе оценена от Европа и благодарение на това най-голямата европейска организация за опазване на културното наследство Европа Ностра избра Общество "Културно наследство" за свой официален представител в България, каза Славка Бозукова, която е председател на Общество "Културно наследство". 

Гьобекли тепе и Каракан тепе са люлка на световната цивилизация, но ние в България се гордеем с много обекти, които са люлка на европейската цивилизация, посочи г-жа Бозукова и изброи Варненската цивилизация, първия солодобивен център Провадия-Солницата, първия златен рудник Ада тепе, неопитните жилища в Стара Загора и София.

Познавам отлично праисторията и историята на България. Обиколил съм повечето музеи във вашата страна. Особено добре познавам Варненския некропол и златото му, каза проф. Неджми Карул. 

Г-жа Аслъ Шенер, проф. Неджми Карул, г-жа Славка Бозукова, г-н Улаш Гьонен Кърлъ и Фатме Мустафова, репортер на медия "Стандарт" (от ляво на дясно)

Той изказа адмирациите си към Славка Бозукова за 15-годишните резултати на кампанията "Чудесата на България" и пожела успех в европейската дейност на Общество "Културно наследство". 

Г-жа Бозукова отправи показа към проф. Карул да бъде специален гост на събитието "Най-древните Чудеса на България и Турция", което Общество "Културно наследство" организира съвместно с посолството на Република Турция. То ще представи по уникален начин най-известните обекти от праисторията на двете държави.

Проф. Неджми Карул разкрива днес тайните на Гьобекли тепе и Карахан тепе в своя лекция с презентация в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Изложба и конференция на тема "Таш Тепелер", организирана от Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма /TGA/, се провежда в Алма матер. Домакин на уникалното събитие е Негово превъзходителство г-н Мехмет Саит Уянък, посланик на Република Турция у нас. 

Проф. Неджми Карул по време на разкопки

Това специално събитие ще изследва богатото историческо наследство на региона "Таш Тепелер", който включва известните археологически обекти Гьобекли тепе и Карахан тепе в Шанлъурфа, Турция.

Конференцията започва с встъпителни думи от посланик Уянък. След това ще бъде изнесена презентация от страна на проф. Неджми Карул. 

Лекция ще има и доц. д-р Даниела Стоянова, ръководител на Катедрата по археология в Алма матер. 

След конференцията гостите ще разгледат и специалната фотоизложба "Таш Тепелер", включваща изображения от разкопките  на Гьобекли тепе и Карахан тепе.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
1 Коментара
torbalan
преди 18 часа

Ашколсун!

Откажи