За година държавният дълг скочи с €4 млрд.

За година държавният дълг скочи с €4 млрд. | StandartNews.com

Оставаме в топ 3 сред страните от ЕС по най-малки задължения на правителството

Държавният дълг нарасна с 4 млрд. евро за една година и в края на декември 2014 г. е 11,3 млрд. евро, сочат данните на Министерството на финансите. Това представляват 27,1% от БВП на страната. Но държавният дълг беше толкова голям точно 15 дни. Още на 15 януари 2015 г. хазната погаси доларовите облигации, които бяха пуснати, когато министър на финансите беше Милен Велчев, с номинал 1,086 млрд. долара. Така реалното повишение на дълга е с малко над 3 млрд. евро, като делът му към БВП вече падна до около 24,8%.

Важно е да се отбележи, че наред с повишаването на държавния дълг расте и размерът на фискалния резерв на страната. През 2014 г. той се повишава с 4,5 млрд. лв. до 9,17 млрд. лв. към края на декември. От тях малко над 1 млрд. лв. са вземания от фондовете на ЕС, които заради нова методика от миналата година се включват във фискалния резерв. Но дори и без да се броят вземанията от ЕС, се отчита сериозен ръст на фискалния резерв. Освен за погасяване на стари задължения и за трупане на пари в резерва част от новия държавен дълг е използван и за покриване на бюджетния дефицит за 2014 г., който е в размер на малко над 3 млрд. лв.

Въпреки повишаването на дълга България остава в топ 3 сред страните от ЕС по най-малки задължения на правителството. На първо място е Естония с дълг в размер на 10,5% от БВП, според последните данни на Евростат към края на септември 2014 г. На второ място е Люксембург (22,9% от БВП), а на трето място е България. На четвърто и пето място, но с доста по-голям дълг от нашия, са Румъния (38,1%) и Литва (38,3%). Най-големи дългове в ЕС имат Гърция (176% от БВП), Италия (131,8%), Португалия (131,4%) и Ирландия (14,8%).

Съвет на мъдреците ще наблюдава

подготовката и изпълнението на бюджета, както и прогнозите на МФ за икономиката на страната. Това предвижда закон за фискалния съвет, който беше одобрен от кабинета. Съветът ще се състои от 5-има членове, в това число председател, които ще се избират от парламента с мандат от 6 години. Членовете на съвета ще трябва да имат висше икономическо образование със степен "магистър" и поне 10 г. професионален опит в областта на икономическия анализ и/или управлението на публичните финанси.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай