София в безспорен икономически лидер в страната.
Казано с други думи, икономиката ѝ генерира 5 пъти повече от тази на втората в класацията област – Пловдив и 70 пъти повече от областта, която генерира най-малък дял от брутния вътрешен продукт на страната – Видин.
Секторите, почти изцяло превзели софийската икономика, са два. Този на услугите, който владее 84% от нея и индустрията с дял от 15%. Икономиката на София традиционно е ориентирана към услугите и носи над половината от добавената стойност на услугите в цяла България.
Анализът на Института за пазарна икономика показва още, че това благоприятства и индустрията в близките на столицата области, като например София-област, която бележи икономически растеж от 26% на годишна база. За силната индустрия в периферията на града можем да съдим и по множество предприятия и логистични бази разположени извън границите му, както и по всекидневните пътувания на работници от съседни населени места към столицата.
Преките чуждестранни инвестиции регистрирани през последната изследвана година – 2022, са в размер на близо 15 милиарда евро.
Над половината от всички близо 30 милиарда инвестирани у нас. Инвестира се най-много в търговия, транспорт и туризъм – 1/3 от парите отива там. Следват информационните и комуникационни технологии. Операциите с недвижими имоти и индустрията са със сходен размер на инвестиции, а аутсорсинга затваря топ 5 на най-примамливите за чужди инвеститори дейности.
Към настоящия момент, жителите на столицата са близо милион и 300 хиляди души.
Въпреки, че традиционно те се увеличават, при последното преброяване беше отчетен лек спад. Както и в останалата част от страната, естественият прираст е отрицателен.
Безработицата е най-ниската в страната – коефициентът е межди 3 и 4 пъти по-нисък от средния. В момента – 1,6% от трудоспособното население в града. Засяга предимно хора с висше, средно и професионално образование, а броя на безработните с основно или начално е незначителен. Друга характеристика на безработните в София е, че относително бързо успяват да намерят работа.
През последното десетилетие средната месечна заплата в столицата се е утроила и вече е достигнала почти 2800 лева.
Ако я сравним със съседните ни столици, то тя е със 160 евро по-висока от средната заплата в Букурещ, с 400 евро по-висока от заплатата в Белград и повече от двойно по-висока от тази в Скопие. Най-високи заплатите получават заетите в сферата на информационните и комуникационни технологии – близо 4700 лева. А най-ниски, заетите в хотелиерството и ресторантьорството – малко над 1200 лева. Разликата в заплащането е цели четири пъти.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com