Слагат юзди на банковите лихви

Цената на потребителските заеми няма да се вдига произволно

Слагат юзди на банковите лихви | StandartNews.com

София. Банките и другите кредитни институции няма да могат да вдигат лихвите по заемите, когато си поискат. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката Трайчо Трайков. Ръководеното от него ведомство подготвя промени в Закона за потребителските кредити, които ще дадат нова дефиниция за референтен лихвен процент. При отпускането на кредити банките и сега са длъжни да обявяват референтен лихвен процент (РЛП), на базата на който определят лихвите за клиентите. Идеята е с промените РЛП да не се променя от банките по начин и когато те сами си изберат.

Трайков подчерта, че новата нормативна уредба няма да бъде регулативна и няма да изравни лихвите на различните кредитни институции.

По-късно пред "Стандарт" експерти на министерството поясниха, че новият закон ще задължи банките промяната на РЛП да се базира на индикатори, които са прозрачни за всички и не се влияят от съответната банка. Така банките няма да могат едностранно да променят общите разходи по кредита.

Те ще могат да променят лихвите или таксите, но само при едновременно настъпване на следните условия - в договора за заема още при подписването му да е предвидена възможност за увеличаване и за намаляване на лихвата, обстоятелствата, които могат да доведат до промяна, да бъдат описани по начин, който може да се предвиди отрано, както и обстоятелствата да бъдат фактически обосновани и да не зависят от волята на кредитора. Така в потребителското кредитиране ще се постигне по-голяма прозрачност и предвидимост на лихвите.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай