Новите играчи на пазара няма да са от сивата икономика, казва Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА)
- Г-н Караколев, над 1500 обекта на ЦКС ще бъдат трансформирани в магазини за хората (МЗХ). Как това ще повлияе на производителите?
- Надявам се това да бъдат 1500 възможности за производителите. Най-вече за организацията, в която членуват фермериаи сами преработват своята продукция. Според нас опцията за по-широк достъп до българския потребител винаги е била необходима.
- Каква ще е ползата за хората, най- вече за тези в по-малките населени места?
- Първо трябва да се знае кои ще бъдат тези населени места. По-платежоспособните потребители са фокусирани в по-големите такива, но от друга страна ав по-малките населени места имат нужда от по-качествена продукция на по-достъпна цена. По този начин ще има скъсяване на веригата между производител и потребител.
- Смятате ли, че това ще стимулира животновъдите да увеличат стадата си или да има нови производители?
- За да увеличат стадата си животновъдите, не е достатъчно да бъдат отворени новите магазини, в които да се търси или по-скоро ще се предлага на повече места българска или фермерска продукция.
Необходими са комплекс от мерки, в това число
стимулиращи и законодателни.аТака, че това ще бъде само една брънка от цялата верига.
- Можем ли да разглеждаме този проект на земеделското министерство като форма на защита на българското производство в рамките на ЕС?
- Не бих казал че трябва да се разглежда като защита поради причината, че това е платформа, която ще даде малко по-улеснен достъп до фермерска храна на потребителите.
- Как новите търговски обекти с наименованието "Магазин за хората" ще се позиционират спрямо големите търговски вериги?
- Не мога да кажа, предвид набраната скорост, която имат търговските вериги. Всичко е въпрос на маркетинг, на разнообразие, достъпност, на цени на отделните артикули. Тогава евентуално може да се коментира като вид конкуренция. Например, в София където е най-големият пазар, как да се конкурира тя? С какво? Важно е да се търси подобна концепция. 1500 магазина не са малко, но трябва да се види те с какъв потенциал ще са.
- Може ли това начинание на земеделското министерство да бъде стъпка за трансформиране на районите?
- Това е една допълнителна врата, която дава възможност на фермерите, които преработват продукция да стигнат до по-широк кръг от потребители. От друга страна в същата врата самите потребители имат директен достъп до производителите на качествена абългарска храна. На нашите малки населени места, а вече и на по-големите, им липсва качествената храна. Това, което наблюдавам за голямо съжаление, е, че все по-рядко се случва хората сами да си произвеждат такава. Те все повече прибягват до готова храна.
- Какви ще са ползите от този проект? Смятате ли, че ще има положително действие за икономиката ни?
- Да! Това ще е една възможност за предлагане на българската храна. Тя няма да изчерпа потребностите на заводите, няма и да реши проблемите на българските производители.Трябва ясно да се прави разграничение от фермерската храна, която е в лимитирани обеми, и индустриалните производители, които произвеждат "българска храна", но суровините им не са български. Едно от нещата, които трябва ясно да бъдат заложени като концепция в тази верига магазини, е фокусът да бъде върху локалната храна, която е произведена в съответната област и с местни суровини.
Представете си какъв негативен ефект би имало ако в дадена област има производители да кажем на мляко, но в магазините този вид продукт пристига от друга област. Затова трябва внимателно да се обследва и да се почерпи опит. В това отношение Франция и Италия са много силни в практиката си да предлагат регионални храни.
- Каква е тенденцията сред българите? Те предпочитат повече домашно производство или да си го купят от магазина без да знаят произхода му?
- Моите наблюденията са, че българите не искат да произвеждат. Въпросът е как ще ги накараме да започнат да създават сами своята храна - било то мляко, месо или яйца. Трябва да се търси този мотив. "Домашното",което виждам в магазините, всъщност е изработено в някой завод. А най-сигурното е това, което сами си произвеждаме.
- Този проект ще намали ли дела на сивата икономика?
- Тези, които искат да излезат на пазара, не стоят в сивата икономика. Не смятам, че концепцията за магазините има общо с тази икономика.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com