Промени заради еврото. Внимавайте с този знак

От август етикетите вече ще трябва да са с 2 цени

Промени заради еврото. Внимавайте с този знак | StandartNews.com

Експерт отговори на ключови въпроси свързани с еврото в ефира на Нова тв. 

Как ще изглеждат доходите ни в евро 

Превалутирането на минималната пенсия  - от 630, 60 лева колкото ще е през януари догодина трябва да стане малко над 322 евро. Средната пенсия 498 евро. Залагаме тук настоящата минимална заплата, защото не знаем каква ще е тя догодина – сегашните 1077 лева ще станат малко над 550 евро. Средната – 1175. 

Важно е да отбележим, че при закръглянето на доходи важи правилото ако третия знак след точката е по-голям от 0 – вторият се закръгля нагоре. И ако при цените закръгляне нагоре не се допуска, то според БНБ работодателите могат да закръглят – тези заплати могат да станат 551 лв. Или 1176.

Етикети с цени и в лева и в евро трябва да започнем да виждаме 1 месец след като се вземе решението, че от 1-и януари въвеждаме единната валута. Ако приемем че ЕК и ЕЦБ кажат "да" в началото на юни – до окончателното решение може да мине още време. Приемаме, че то се обявява през юли. Това би означавало че още от август етикетите вече ще трябва да са с 2 цени. До декември плащаме само в левове, но виждаме двете цени. След това през целия януари ще се плаща и с лев и с евро. А от 1 февруари трябва да остане само еврото.

Как ще изглеждат цените на някои основни стоки?

Тук правилото за закръгляне казва, че центовете са нагоре, ако третият знак след запетаята е 5 или повече. Иначе казано – един хляб от 2 лева – трябва да струва 1 евро и 2 цента. Допустимото закръгляне нагоре е при яйцата – 10 броя, за които сега плащаме 6 лева – трябва да станат 3 евро и 7 цента. 

Тук притеснението на хората е че закръглянето всъщност ще изглежда различно – особено при по-евтините стоки – например кофичката кисело мляко ще стане просто 1 евро, а свинското 9 например.

За такива закръгляния обаче са предвидени сериозни глоби за търговците. При първо нарушение санкцията е между 600 и 7000 лева , а при второ може да достигне и 14 хиляди.

А дали инфлацията няма да се надуе не само заради злоупотреби от закръглянето, но и заради това че след като влезем в еврозоната, банките ще се окажат с много свободни пари, които ще се излеят под формата на кредити и така ще се вдигне инфлацията допълнително? 

Според правилата в момента банките в България са длъжни да заделят като резерв 12 процента от всеки влог. На 100 лева – те трябва да блокират 12. След като въведем еврото вече ще важат правилата на ЕЦБ и задължителните резерви на банките ще се намалят до 1 процент. В БНБ пресмятат, че ще се освободят около 15 милиарда лева.

Народната банка не очаква този ресурс да се излее на пазара, а по-скоро средствата да продължат да се държат при тях, за което вече ще могат и да печелят от лихва – ако парите стоят в т.нар. Депозитно улеснение. Опитът на Хърватия показва, че по-голямата част от освободените средства са останали в централната им банка.

През първата година от присъединяването им към еврозоната ръста при жилищните и потребителските кредити се запазва както е било преди присъединяването. 

Според експерти едва ли ще се стигне до изливане на всички тези пари като кредити у нас, тъй като и в момента банките имат достатъчно свободни пари, за да отпускат заеми. Иначе биха вдигнали лихвите по депозитите.

Има опасения, че въпросните 15 млрд. лева могат да се насочат към централите- банки майки – което не е изключено – но ако става въпрос за изтегляне на капитал – то това се контролира от централната банка. Освен това няма логика търговска банка да иска да намали капитала си. Има и друга възможност – тези освободени средства да се дадат на банките майки като заем – а те да спечелят от лихвата.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай