Всички големи депозити в КТБ на стойност над гарантираните 196 хил. лв. ще влязат в списък на кредиторите на затворената банка. Списъкът с приетите от синдиците вземания от фалиралата банка ще трябва да бъде оповестен на 22 юли. Срокът беше удължен от 14 на 30 дни с промени в Закона за кредитните институции, публикуван в петък в Държавен вестник. Според закона след съставянето на списъка синдикът трябва да го заяви за обявяване в Търговския регистър и да публикува най-малко два пъти в един или повече централни всекидневници съобщение за мястото, където списъкът ще бъде на разположение за проверка в 14-дневен срок. Целта е всеки, който има да взима пари от КТБ, да може да провери дали е включен в списъка на кредиторите. Само включените в списъка имат шанс при осребряване на имуществото на банката да получат нещо при разпределяне на събраните от синдиците средства.
С новите текстове в закона се разписва редът, по който ще бъде оповестена информацията за депозитите с привилегировани лихви и кредитите, отпуснати на лица, заемащи висши държавни длъжности, или отпуснати без необходимите обезпечения. Всички сведения за тях трябва да бъдат публикувани на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете в банките веднага след получаването им от синдика. Информацията трябва да съдържа името на физическото лице или фирмата, салдото по влога, вида и стойността на сделката, максималният размер на влога или кредита за две години назад от обявяването на несъстоятелността.
"Прогнозата за сумата, която Фондът за гарантиране на влоговете може да си върне от масата на несъстоятелността, събрана от синдиците, е максимум 30-35% от номинала на активите в ликвидационно производство". Това заяви за "Стандарт" банковият юрист Валери Димитров, бивш председател на Сметната палата. Фондът даде 2,1 млрд. лв. за изплащане на гарантираните депозити в КТБ. Според прогнозата на Димитров той може да си върне от осребряването на активите на КТБ около 700 млн. лв. По закон ФГВБ се нарежда на опашката за връщане на пари наравно с големите вложители с депозити за над 100 хил. евро. Те ще си разделят пропорционално събраните от синдиците средства.
Данъчни правят ревизии за връщането на 114 млн.
Невъзстановеният ДДС от държавата към фирмите е само 113,6 млн. лв. към края на месец май. Това се посочва в писмен отговор на финансовия министър Владислав Горанов, с който БГНЕС разполага. "Невъзстановеният данъчен кредит е на лица, по отношение на които са започнали ревизионни производства, като в тези случаи данъкът се възстановява след приключване на ревизията", уточнява Горанов и уверява, че НАП спазва стриктно сроковете за възстановяване на ДДС. От НАП въведоха строги правила за бързо връщане на ДДС. В резултат невъзстановеният ДДС е пет пъти по-малко спрямо края на 2008 г., когато хазната отчиташе огромни излишъци.
Към края на месец май 2015 г. министерства и общини дължат 337,6 млн. лв. Най-големи са задълженията на Министерството на отбраната - 107,6 млн. лв., от които 106,8 млн. лв. са дългове на Военномедицинска академия. МВР е "на червено" с 39,5 млн. лв. Задълженията на БНТ са 11,9 млн. лв. Държавни университети дължат 8,4 млн. лв. Правосъдното министерство има просрочени задължения за 5,9 млн. лв. 2,3 млн. лв. са задълженията на Министерството на спорта. Задълженията на общините са в размер на 149,2 млн. лв.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com