Казваме на данъчните за кредити над 10 000 лева

30 април е крайният срок за подаване на годишните данъчни декларации за доходите. За първи път тази година те може да се подадат по интернет с персонален идентификационен код, който се взима безплатно от НАП

Казваме на данъчните за кредити над 10 000 лева | StandartNews.com

Обявяваме стари задължения, ако са над 40 000 лв.

Не се подават декларации пред НАП за заеми от банки

По-малко от 10 работни дни остават, за да декларираме пред НАП доходите си от миналата година. Данъчна декларация трябва да подадат всички, които през 2014 г. са получили доходи извън работната си заплата - от граждански договори, хонорари, наеми и т.н. Декларация трябва да подадат и всички, които искат да ползват някакво облекчение, или пък са взели назаем големи суми от приятели или роднини. Крайният срок за пускане на формуляра е 30 април.

Гражданите задължително трябва да декларират получените парични заеми в годишната си данъчна декларация за доходите от 2014 г., ако тези кредити надвишават определена сума. Това изискване не важи за получените от гражданите банкови заеми или взетите суми от фирми за отпускане на бързи кредити, уточниха от Националната агенция за приходи. Трябва да се обявяват само заемите, които са получени от близки, роднини, приятели и търговски фирми, за които кредитирането не е основна дейност.

Гражданите трябва да попълнят подоходна декларация, ако през 2014 г. са получили парични заеми, чийто общ размер надхвърля 10 000 лв. и към 31 декември 2014 г. част от тях са непогасени. На обявяване пред НАП подлежат и всички непогасени остатъци по заеми в периода от 2009 г. до 2014 г., ако общият размер на остатъците към 31 декември 2014 г. е над 40 000 лв. Това изискване беше въведено, тъй като често се случваше богати хора, чиито имоти и коли не отговарят на официалните им доходи, да обясняват при ревизии, че са взели парите за луксозните покупки назаем. Затова вече се изисква заемите да се посочват в годишните данъчни декларации за доходите.

Пред НАП гражданите трябва да обявят не само получените заеми, но и предоставените от тях. В декларацията за годишните доходи, която се подава до 30 април, се посочват предоставените заеми през 2014 г., ако общият им размер надхвърля 10 000 лв. и към края на годината част от тях са непогасени. Заемите, които са предоставени през предходните пет години, също трябва да се декларират, ако общият размер на непогасените остатъците към 31 декември 2014 г. е над 40 000 лв.

Получените или предоставените парични заеми тази година се декларират в отделно приложение - Приложение номер 11, което е неразделна част от годишната декларация за облагане на доходите на гражданите. Годишната данъчна декларация може да бъде изтеглена от интернет сайта на НАП - www.nap.bg. Формулярите се подават до 30 април 2015 г., като данъкът за довнасяне по декларацията трябва да бъде платен в същия срок.

Дарения намаляват налозите с до 65%

Ако през 2014 г. сте направили дарение в полза на редица институции, посочени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, сега може да платите по-малко налози при подаване на годишната си данъчна декларация. А ако текущо през 2014 г. са удържали всичките ви данъци върху доходите, сега хазната трябва да ви върне пари. За да ползвате облекченията за дарения, трябва да подадете годишна данъчна декларация, като крайният срок е 30 април.
С до 65% може да се намалят облагаемите доходи за миналата година с дарения, ако са изпълнени определени условия. Тъй като доходите на гражданите в България се облагат със ставка от 10%, това означава, че и дължимият данък може да бъде намален също с до 65% при дарения.

С до 50% може да се намали данъчната основа с дарение в полза на Центъра "Фонд за асистирана репродукция" и/или на Центъра "Фонд за лечение на деца". Друго данъчно облекчение, което могат да ползват гражданите, е за дарение за културата, тоест за създаване, съхранение и популяризиране на произведения на културата в качеството им на "меценати" по смисъла на Закона за меценатството. С парите, платени за култура, може да се намали с до 15% данъчната основа, която се облага с налога от 10%.

До 5% от всички облагаеми доходи на гражданите се намаляват с дарения в полза на здравни или лечебни заведения; на специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд "Социална закрила" към министъра на труда. Облекчението е валидно и при дарение в полза на специализирани институции за деца, както и на домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, на детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии.

Данъчното облекчение в размер до 5% може да се ползва и за дарения в полза на бюджетни предприятия, на регистрираните в страната вероизповедания, на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания, както и в полза на Агенцията за хората с увреждания; на Българския Червен кръст; на културни институти и читалища. Могат да намалят данъчната си основа и граждани, които даряват на юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, както и на фонд "Енергийна ефективност и възобновяеми източници". Данъчното облекчение може да се ползва и при дарение в полза на комуни за лечение на наркозависими, а също и в полза на детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ).

Данъчните облекчения за дарения могат да се ползват и ако даренията са направени в полза на идентични лица от ЕС. В тези случаи към годишната данъчна декларация задължително се прилага и официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението, и неговият превод на български език, извършен от заклет преводач.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай