Газови сметки без кръчмар

Пестим само 40 млн. лева от поевтиняването на горивото, изчислиха индустриалци

Газови сметки без кръчмар     | StandartNews.com

София. Колко ще спести индустрията от поевтиняването на газа, смятат купувачи и продавачи на синьо гориво у нас. На 15 ноември "Газпром" подписа новия договор, според който доставките за България ще са с над 20% по-евтини от 1 януари. Каква ще е цената, на която "Булгаргаз" ще продава на предприятията, обаче ще трябва да реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), след като на 10 декември националният доставчик внесе предложенията си.

Едва около 40 млн. лв. ще спестят българските заводи от намалението на цената на природния газ в новия договор с "Газпром експорт". Това изчисли пред "Стандарт" председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) Константин Стаменов. "За миналата година родната индустрия е потребила около 550 млн. куб. метра. В момента 1000 кубика синьо гориво у нас се продават за 728 лв. Ако от 1 януари цената бъде свалена с очакваните 10%, това означава поевтиняване с малко над 70 лв. Изчислено спрямо консумацията на предприятията, за цялата 2013 г. те ще спестят около 40 млн. лв.", обясни Стаменов. Малко по-добре стоят нещата за химическата индустрия, където природният газ се използва като суровина. Така при някои от тях себестойността на продукцията до голяма степен зависи от цената на синьото гориво. Има предприятия, при които 50, 60, дори 70% от цената на крайния продукт се определя от цената на газа, обясни още Стаменов.

Самите химически заводи обаче все още не бързат да се радват, преди да са видели резултатите. "Природният газ е съществен фактор в производството на торове. Но нека да почакаме и да видим с колко ще бъде намалена цената му", казва Красимир Бербенков, изпълнителен директор на девненското предприятие за производство на торове "Агрополихим". Според него с поевтиняване на синьото гориво ще паднат и цените на продукцията на завода. "Цените на торовете в предприятието са променяни над 5 пъти и в двете посоки през тази година. Но във всеки един момент са били по-ниски в сравнение с тези от 2011 година", подчертава шефът на "Агрополихим". И обяснява, че най-големият проблем не е толкова цената на газа, колкото конкуренцията и дъмпингът на пазара с вносни торове отвън. На същото мнение е и председателят на БФИЕК Константин Стаменов. "Цените на продукцията на българската индустрия не се образуват спрямо разходите, тъй като тя се търгува на свободния пазар. Кризата все още не е свършила, цените в чужбина, където предимно реализират продукцията си родните заводи, все още са ниски и заводите работят на загуба. С намаляването на цената на газа просто тази загуба ще стане по-малка", казва Стаменов.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай