Елколите - мечтата, която още не е реалност

Куп проблеми, свързани с финансиране, батерии, дефекти и цени

Елколите - мечтата, която още не е реалност | StandartNews.com
  • Куп проблеми, свързани с финансиране, батерии, дефекти и цени   

Европейската комисия официално обяви предложението за забрана на продажбата на всички автомобили с двигател с вътрешно горене след 2035 година. Както се очакваше, това ще засегне и превозните средства с хибридно задвижване.Предложението е част от плана Готов за 55", който представлява пакет от мерки за климатични реформи, предвиждащ намаляване на вредните емисии СО2 с 55% в сравнение с нивата от 1990 г. до 2030 г. Целта е Европа да достигне пълен въглероден неутралитет през 2050 година.Това означава, че всички нови автомобил, регистрирани след 2035 година, трябва да бъдат с нулеви вредни емисии. Забраната засяга не само бензиновите, дизелови и хибридните задвижващи агрегати, но и двигатели, работещи на пропан-бутан и метан. Така на пазара на нови автомобили ще останат само електрическите и водородни превозни средства.

Преходът

За да се улесни прехода, от държавите-членки на ЕС ще се изисква "да инсталират пунктове за презареждане и зареждане на редовни интервали на основните магистрали - на всеки 60 километра за електрическо презареждане и на всеки 150 километра за зареждане с водород".Стана ясно, че Франция ще подкрепи намаляването на вредните емисии с 55%, но ще настоява хибридните автомобили да останат на пазара за по-продължителен период. Президентът на страната Еманюел Макрон имаше среща с представители на водещите производители на автомобили и оборудване във Франция, чието основно притеснение е, че пълната електрификация ще намали работните места.

На свой ред министърът на транспорта на Германия - Андреас Шойер, също беше категоричен, че е нужна промяна. Той обаче предупреди, че новите екологични стандарти на автомобилите трябва да бъдат технически осъществими. И също призова за по-снизходително отношение към plug-in (зареждащи се) хибридите и по-голям акцент върху водорода за тежките камиони.

Големият проблем - цената на електромобилите

Две взаимосвързани неща спират напредъка на електрическите автомобили: това са цената на литиево-йонните батерии и сравнително кратката продължителност на живота им. Но сега един американски стартъп е готов да реши наведнъж и двата проблема, а технологията му изглежда толкова обещаващо, че привлече подкрепата на BASF и на Калифорнийската енергийна комисия.Цената на литиево-йонните батерии падна драстично за последните 10 години - от 1183 долара за киловатчас до 156 долара в края на миналата година. Но дори и това е твърде високо за масовата употреба, и електромобилите си остават чувствително по-скъпи от конвенционалните коли. Ето пример: новото Renault Zoe, с 55-киловатчасова батерия и добро оборудване, струва над 70 000 лева - повече от два пъти над аналогично бензиново Renault Clio.Същото е съотношението и при другите производители. За да предпочете някой електромобила, са нужни политически мерки и държавни субсидии в особено големи размери, каквито няма скоро да дочакаме в България. Самите производители не могат да извлекат особена печалба от подобни модели заради високата себестойност на батерията, и ги налагат само защото екологичните изисквания и глобите от Брюксел ги принуждават.

Трудностите с батериите

Вторият, и свързан с това проблем, е продължителността на живота й. Eдна типична литиево-йонна батерия в наши дни издържа едва 500-600 пълни цикъла зареждане-разреждане-зареждане (от 100% до 0% до 100%). Това е съвсем приемливо за компании като Apple и Samsung, които биха се радвали да си купувате ново устройство от тях на всеки две-три години. Но очевидно не е приемливо за електромобилите, при които една смяна на батерията струва няколко хиляди долара.Затова производителите просто ограничават цикъла: те не позволяват да ползвате пълния капацитет на батерията, така че зареждането ви обикновено е до 85 или 90 на сто, не повече, и освен това правят всичко възможно да избегнат пълното й разреждане. Това удължава живота й до няколко хиляди цикъла. Но пак не е достатъчно да направи електромобила безгрижен, печеливш и продаваем на вторичния пазар.

Стартъп предлага революция

Какъв е най-честият проблем при литиево-йонните батерии? При химичната реакция в тях литиевите йони пътуват постоянно от катода към анода. Но в хода на реакцията катодът и анодът постепенно "обрастват" със слой от литиеви съединения, които не само пречат на пътя на йоните, но и постепенно изчерпват лития от електролита и така капацитетът на батерията намалява. Това обрастване се нарича Solid-Electrolyte Interphase, или SEI.Тук на сцената излиза калифорнийският стартъп Coreshell Technologies. Неговите трима основатели са измислили начин да покрият електродите с много специален нанослой, който ги предпазва от "обрастване", а в същото време безпрепятствено пропуска литиевите йони. Това увеличава енергийната плътност на батерията, удължава чувствително живота й и, не на последно място, намалява нуждата от литий за производството й.От компанията твърдят, че технологията им ще понижи себестойността на съвременните батерии с 30%. От германската BASF, един от най-големите доставчици на катодни материали и партньор на Coreshell, вече проведоха изпитания и потвърдиха това. "Технологията показва съществени подобрения в представянето спрямо стандартните материали", заяви говорител на BASF пред агенция Reuters.

Масово сменят батерии. Опасност от пожар

Проблемите с блатериите на електрическите автовмобили очевидно продължават.Gеnеrаl Моtоrю Со. щe cмeни бaтepиитe нa вcич?итe извикaни oбpaтнo в cepвизa Сhеrvоlеt Воlt, пpeдaвa Тhе Wаll эtrееt гоurnаl. B кpaя нa aвгycт GМ paзшиpи aкциятa и пpивикa oбpaтнo 142 xил. eлeктpичecки пpeвoзни cpeдcтвa oт мoдeлa зapaди oпacнocт oт пoжap.Имa дaнни зa oбщo 13 пoжapa, cвъpзaни c дeфeкт в някoи oт клeткитe нa бaтepиитe, пpoизвeждaни oт LG.B пoнeдeлник GМ cъoбщи, чe зaпoчвa дa дocтaвя нoви бaтepии в дилъpcтвaтa oт cpeдaтa нa oктoмвpи. Пpoизвoдитeлят изчиcлявa, чe aкциятa щe cтpyвa $1,8 млpд. - eднa oт нaй-cкъпитe в иcтopиятa й.Koмпaниятa пpизoвa oтнoвo coбcтвeницитe нa Сhеvу Воlt, eдинcтвeният им eлeктpичecки мoдeл в CAЩ, дa пapкиpaт нaвън. Kaктo и дa нe зapeждaт бaтepиятa нa пoвeчe oт 90%, нитo пък дa й пoзвoлявaт дa пaднe пoд 70 мили (oкoлo 110 км.) ocтaвaщ пpoбeг.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай