Четвърт милиард прибрали от длъжници съдия изпълнителите

Родни и македонски спецове по "забравили" да се издължат обменят опит в Охрид

Четвърт милиард прибрали от длъжници съдия изпълнителите | StandartNews.com

Охрид

250 милиона лева са били събрани от българските частни съдебни изпълнители само за 2007 г., съобщи днес председателят на камарата Георги Дичев по време на семинар в Македония.
Родните съдия-изпълнители обменят опит с македонските си колеги в Охрид.

За 2006 г. събраните задължения били 90 млн. лв. Повечето от парите отивали по сметките на кредитори, чиито длъжници са „забравили”да платят.  Средства обаче влизали и в държавната хазна.
За 2006 г. през ЧСИ са преминали общо 37 500 дела, а за 2007 техният брой е 64 000. Приключените дела пък са съответно за 2006 г. – 5500, а за 2007 г. – 17 200.
59 са жалбите срещу ЧСИ за 2006 г. От тях обаче само 5 са основателни. Образувани са 5 дисциплинарни производства срещу провинилите се. За 2007 г. 162 души са се оплакали от работата на изпълнителите. Основателни са 4,  образувани са 6 дисциплинарни производства.
От началото на 2008 г. до сега пък са образувани 8 досъдебни производства срещу ЧСИ.

В новия ГПК е предвиден текст, според който кметът и полицията са длъжни да оказват съдействие на съдебните изпълнители. Народното събрание обаче било „прескочило” текст, според който всички държавни органи да помагат на съдебното изпълнение, подчерта Дичев.

С въвеждането на новия ГПК ЧСИ имат право да поискат от органите на МВР да спират от движение превозни средства на длъжниците си за три месеца. Така те ще могат да ги отнемат без да се налага безкрайно търсене. Като проблем обаче Дичев отчете факта, че спирането от движение по този повод не е регламентирано в Закона за движение по пътищата. Затова и по тази причина полицаите отказват да го вършат.
Сезирахме Национална служба „Полиция”, за да се разясни на служителите, че ГПК е по-висок акт и трябва да бъде спазван, обясни Дичев.

В България в момента действат общо 166 съдебни изпълнители, обобщи Дичев. Македонският му колега Антонио Коштанов пък заяви, че в западната ни съседка в момента действат само 55 изпълнители. Заради строгите изисквания те не могат да попълнят бройката до 132-ма. Изпълнителят трябва първо да завърши право, а после да положи и изпит, който е с доста високи критерии. През последната сесия само трима минаха през изпита от явили се общо 14, обясни още Коштанов.
Една от драстичните разлики между българското и македонското изпълнение е, че съседите ни могат да взимат пари и имоти от държавата, ако тя се явява длъжник. Друга основна отлика е, че българските частни изпълнители са длъжни да съберат дълговете първо към държавата, а след това към частния кредитор, който ги е наел. В Македония това не е така. Те си събират задълженията към фирмата или физическото лице, което се е обърнало към тях. В западната ни съседка могат да вземат единственото жилище на длъжника. Освен това македонските изпълнители плащат на полицията за протекция и то за сметка на длъжника. Цената е 3 евро на час. У нас услугата на униформените е безплатна.

Мария Максимова

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай