Страсбург
Всяка година Дунав излива в Черно море 280 тона кадмий, 60 тона живак, 4500 тона олово, 6000 тона цинк, 1000 тона хром и 50 000 тона въглеводороди. Това става ясно от доклад пред Съвета на Европа, предупреждаващ за опасност от екологична катастрофа на Черноморското крайбрежие, предаде АФП.
"Черно море днес е пред екологична катастрофа заради свръхексплоатация на неговите ресурси и изливането на токсични вещества, предупредиха авторите на доклада, представен пред Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), чиято сесия започна в Страсбург.
Според документа индустриализирането на крайбрежните градове, дейността на пристанищата и изливането на токсични и радиоактивни вещества в морето "са причинили безпрецедентно замърсяване".
Европейският съюз разработва инициатива "Черноморска синергия", която наред с други екологични проблеми, включва морската политика и риболова и се основава главно на трансграничното сътрудничество, припомня ПАСЕ.
Шестте страни от Черноморското крайбрежие са ратифицирали Конвенцията от 1992 година за защита на Черно море за по-ефективен контрол - от замърсяването и възстановяване до съхраняването на неговите ресурси, но усилията продължават да бъдат недостатъчни, заключават авторите на доклада.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com