Цената на златото надмина най-смелите прогнози. Какво се чака?

Инвестиционни брокери твърдят, че може да стигне $4000 догодина

Цената на златото надмина най-смелите прогнози. Какво се чака? | StandartNews.com

Назад в историята цената на златото е преминавала през критични психологически моменти. За да прескочи границата от 1000 долара през 2008 г., са били нужни 37 години. За 2000 долара през 2020 г. - 12 години. Прогнозите бяха, че през 2025 г. цената на златото ще достигне 3000 долара. 
Но и най-смелите очаквания се оказаха неточни и то още преди да е изтекла и половината от 2025 г.

Глобалната несигурност и неочакваните обрати в икономическата политика на Доналд Тръмп изстреляха жълтия метал до неподозирани висоти.  Нервността на фондовите пазари, особено на Уолстрийт, натежала от многобройните атаки на американския президент срещу ръководителя на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джером Пауъл за намаляване на лихвените проценти, както и неяснотите около  търговската война, доведоха до рекорд – златото проби 3500 долара за тройунция и достигна 3 500,10 долара още през седмицата след Великден. 

Ден след това цената спадна с 3,7 % - най-високия темп, наблюдаван от 2021 година, според данните на Dow Jones Market Data. Наблюдателите отбелязват, че той е бил предизвикан от изместването на интереса на инвеститорите към по-рискови активи след сигналите на Вашингтон и Пекин за готовност за постигане на търговска сделка.
Малко след това обаче котировките на юнските фючърси на борсата Comex се повишиха с 1,5 %, до 3343 долара за тройунция. 

Експертите изчисляват, че ръстът на тройунцията от началото на годината е над 20 на сто. Причината е, че инвеститорите се насочват към златото като сигурно убежище в търговските сътресения, тъй като US-митата биха могли да имат инфлационен ефект, понижавайки стойността на долара. 


През февруари влязоха в сила 25% налози на вноса на стомана и алуминий в Съединените щати и реципрочни тарифи на засегнатите страни, като  обмитяването на отделни сектори продължава. Митата в размер на 145% за вноса на стоки от Пекин и ответният удар за американските стоки от 125 на сто доведоха до загуби за милиарди на Уолстрийт и останалите пазари. Водещи технологични компании, които белязаха огромен ръст през 2024 г., бяха сериозно ударени заради тарифната политика на САЩ и създалата се несигурност за глобалната икономика – фактори, които заличиха близо 3 млрд. долара от пазарните им капитализации.

Последните сигнали от Белия дом изглеждат обаче обнадеждаващо. След като финансовият министър на САЩ Скот Бесент определи тарифната война между Вашингтон и Пекин като нерентабилна, пазарите се съживиха, като основни борсови индекси белязаха ръст. Според журналистически материали, САЩ са готови да понижат митото за китайските вносни стоки до 50%, за да отворят вратата за преговори, но този процес не бива да е едностранен. И макар засега Белият дом да отрича тези твърдения, новинарските заглавия се оказаха достатъчни, за да запалят искрата на надеждата у инвеститорите – бенчаркът S&P 500 се повиши с 1.67% до 5 375.86 пункта, а Nasdaq Composite напредна с 2.50%, затваряйки на 16 708.05 пункта. 

Оживление имаше и на другите пазари, като европейският Stoxx 600 се повиши с 1.8%, достигайки 517.04 пункта, германският DAX скочи с 3.14% до 21 961.97 пункта, водещият във Франция CAC 40 напредна с 2.13%, затваряйки на 7482.36 пункта, а лондонският FTSE 100 се покачи с 0.9% до 8403.18 пункта.

Да купувам или да не купувам

Да чакам ли да поевтинее златото, за да направя инвестиция, или цените ще продължат да летят нагоре и губенето на време не работи в моя полза? Това е въпросът, който си задават много хора, търсещи убежище за спестяванията си. 

Отговорът обаче не е еднозначен. 

В началото на годината златото се предлагаше на цена около 2700 долара за тройунция, сочи справка на pariteni.bg в "Комекс".  За много кратко време обаче бяха счупени 5 исторически рекорда, като с бързи темпове цената се вдигна с над 11% още в началото на годината. Обратите в глобалната политика и неспиращите войни принуждават експертите да променят прогнозите си.  

В края на 2024 г. Deutsche Bank заложи на 2725 долара средно за 2025 г. и 2900 долара за 2026 г. Но бързото развитие на събитията принудиха банката да промени очакванията си – средно 3140 долара  и 3700 долара за унция, съответно за 2025 и 2026 г.  Според анализаторите на Deutsche Bank, един от факторите в подкрепа на благородния метал е активното му търсене от централните банки в света. Към настоящия момент около 24 % от световното търсене на злато се пада на централните банки, срещу 10 % през 2022 г. 

Анализаторите от HSBC също подобриха прогнозата си за цената на златото -до 3015 долара за унция през 2025 г., но за 2026 г. очакват спад на котировките до 2915 долара.
Анализаторите на Goldman смятат, че до края на тази година цената на златото ще достигне 3700 долара за тройунция, а до средата на 2026 г. - 4000 долара за тройунция, докато стратегът на UBS Джони Тевес предвижда 3500 долара за тройунция до декември 2025 г.
Анализаторите прогнозират по-високи цени на благородния метал  заради по-силното от очакваното търсене от страна на централните банки и ролята му като средство за предпазване от рецесия и геополитически рискове, пише Bloomberg. Експертите на Goldman заявиха, че покупките от официалния сектор вероятно ще достигнат средно около 80 тона на месец през тази година - в сравнение с предишната им оценка от 70 тона - и потвърдиха дългосрочната си препоръка за търговия със злато.

Те добавиха, че нарастващите рискове от рецесия вероятно ще предизвикат и приток на средства към борсово търгуваните фондове, обезпечени със злато.

UBS очаква силно търсене от страна на различни пазарни сегменти - включително централни банки, мениджъри на дългосрочни активи, макрофондове, частни инвеститори и инвеститори на дребно - тъй като променящите се глобални търговски и геополитически условия засилват необходимостта от разпределяне на средства в убежища. „Съотношението на позициите в злато към общите активи на фондовете има потенциал да надхвърли нивата, достигнати през 2020 г., макар и да не е задължително да достигне пика от 2012-2013 г.“, пише Джони Тевес, като добавя, че инвеститорската база на златото се е разширила след финансовия шок от 2008 г.

От J.P. Morgan очакват цената на златото да достигне средна стойност от 3675 долара за тройунция през четвъртото тримесечие на 2025 г. и 4000 долара през второто тримесечие на 2026 г.

От Trading Economics обръщат внимание, че поскъпването на златото се дължи основно на търсенето на безопасни активи, защото перспективата за пълномащабна търговска война подхранва страховете от глобална рецесия и по-висока инфлация. 
Подкрепа на благородния метал оказва и съобщението на Световния съвет по злато, че обезпечените със злато ETF са отбелязали приток от 226,5 метрични тона на стойност 21,1 милиарда долара през първото тримесечие, което е най-голямата сума за последните три години.

В краткосрочно бъдеще златото може да поевтинее със 100 долара, отбелязва Майкъл Армбрустър, съосновател и управляващ партньор в брокерската фирма Altavest. Но в същото време той смята, че общата възходяща тенденция ще продължи. 

Анализатори на Световния съвет за злато (WGC) очакват известна консолидация на златните котировки предвид скоростта на последното движение, но комбинацията от геополитическа и геоикономическа несигурност, растяща инфлация, по-ниски лихви и по-слаб американски долар ще продължи да оказва мощна подкрепа на златото и да поддържа интереса на инвеститорите. 

Банковата група на Австралия и Нова Зеландия (ANZ) повиши тримесечната си прогноза за цените на жълтия метал до 3100 долара за тройунция, както и предвижданията си до края на септември – до 3200 долара за тройунция, мотивирайки се с ескалиращото геополитическо и търговско напрежение и с покупките на централните банки.

"Цената на златото може да достигне 4000 долара до края на мандата на Тръмп, в зависимост от глобалната геополитика. След преминаването на границата от 3000 долара, не е невъзможно да видим цена от 3500-3600 долара до края на годината", казва Макс Баклаян, изпълнителен директор на Tavex, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria. Той посочи, че през последните три години централните банки са купували над 1000 метрични тона инвестиционно злато, което е безпрецедентно. Това показва повишено доверие към златото като инвестиционен актив и обезценяване на валути като еврото. 

По думите на Баклаян България не следва тази тенденция на държавно ниво, но българите активно купуват инвестиционно злато, показвайки повишена финансова грамотност. 

Наблюдаваме вълна от сериозен протекционизъм, а Доналд Тръмп е лицето на този протекционизъм - икономически национализъм. Той провежда проинформационна фискална политика, включваща правителствени разходи и данъци, като увеличава субсидиите за местните производители и продължава данъчните облекчения от първия му мандат през 2017 г., които изтичаха през 2025 г., но сега ще бъдат продължени.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай