Варна пас на вота

Гласът в "Максуда" вървеше по 50 лв., прозрачни бюлетини ядосаха хората

Варна пас на вота | StandartNews.com

Варна. "Как за кого, ще гласувам за Кирил Йорданов!", категоричен е 50-годишният Кемал, запътил се да пуска бюлетина в секцията си в СОУ "Елин Пелин" в ромския квартал "Максуда". Той мисли, че доскорошният градоначалник е отново кандидат за кмет, други имена не знае. А и групата яки момчета пред школото още не го е пресрещнала, за да му направи "инструктаж". Те са заети да разкарат по-далече от журналистите син форд на бели ленти, който според застъпници кръстосвал наоколо от сутринта. "Роми идваха най-много, докато валеше, ще дойдат и преди края на изборния ден", твърдят политически наблюдатели. Според тях на изборите за кмет на Варна един глас върви по петдесетарка. Кой продава и кой купува обаче така не се и разбра.

Не дъжд, а сякаш бомба беше паднала във Варна в неделя. От ранна сутрин пороят превърна улиците в реки, хората по спирките пустосваха общината заради лошата канализация. През последните години заедно с паркирането по тротоарите и уличните кучета тя е един от най-големите проблеми на Варна. Изборите във Варна започнаха нормално и по вода, всички 385 секции отвориха в 7 часа, а вотът за кмет продължи до 20 ч.

Варненци отидоха на избори, след като на 6 март под натиска на уличните протести бившият градоначалник Кирил Йорданов, управлявал близо 14 г., подаде оставка.

За кметския стол се бореха деветима кандидати. Четирима от тях са независими - доц. Христо Бозов, Михаил Куликов, Чавдар Трифонов, Веселин Василев. Останалите - Иван Портних, Младен Станев, Веселин Марешки, Александър Йовчев, Радостин Морфов са подкрепени от партии.

Къде се запиляха варненци в деня на вота? Поразително ниска активност показаха хората, които започнаха февруарската революция точно заради местната власт - едва 8,60% дадоха вота си до обяд, 18,5% до 17,30 ч.

"Разочаровани са от БСП, ДПС и "Атака", които пак ги изкараха на улицата. А ГЕРБ е музика, която затихва", коментираше Иван Василев, дългогодишен анкетьор на "Сова-5". Според него на последните кметски избори във Варна през 2011 г. избирателите показали такава активност още в първите сутрешни часове.

"Днес е пълна трагедия", каза жена от секционна комисия в ОУ "Отец Паисий", също в ромската махала. В близост до школото стягаха третия ден на голяма циганска сватба и вдигаха сцената за булчинския кючек вечерта. Районният кмет на "Младост" направил забележка да се изчака с гюрултията след края на изборния ден. Млади и стари сватбари изобщо не припариха до урните, заети в тежките приготовления за младоженците. "Когото и да изберем, ще почне да краде", заключи мъдро свекърът и забрани на своите да дават повече информация.

Кьорфишек се оказаха някои от сигналите за организирано извозване на избиратели със сив фолксфаген или с бял мерцедес, на шофьора на който взели книжката. От полицията казаха, че това е заради нарушение на правилата за движение. По принцип имаше засилено полицейско присъствие в кв. "Владиславово".

Близо 150 униформени бяха ангажирани с опазване на обществения ред в града. Имало е само един инцидент с намеса на полицията - в Икономическия университет, където психоболна, след като гласувала, накъсала демонстративно цялата бюлетина. Друг варненец пък зачеркнал и 9-те квадратчета, като написал по дължина: "Маскари!"

Хората по места се оплакваха, че урните и бюлетините са прозрачни, а при пускането им се разтварят и става ясно кой за кого е гласувал. "Спазили сме всички изисквания на ЦИК", беше категоричен зам.-председателят на ОИК Кристиян Богоев. Той посъветва, ако бюлетината се разтвори при пускане, урната да се разклати.

До късния следобед бившият кмет Кирил Йорданов, за когото стана ясно, че е в града, не беше гласувал в секция 135 на училище "Васил Друмев", където пуска бюлетина от 1999 г., когато започна първия си мандат. А точно преди 2 г., на 30 юни 2011 г., той потвърди в ефира на "Дарик радио", че ще атакува кметския пост за четвърти път. "Зад мен са заставали от крайно леви до най-десни, от което се трупа опит", каза тогава Йорданов.

В най-проливния дъжд в неделя своя глас даде независимият кандидат за кмет, младият бизнесмен Чавдар Трифонов в СОУ "Св. Климент Охридски". "Гласувам за чиста и зелена Варна, градът ни заслужава възход и най-после да излезе извън статуквото и застоя, наложени му години наред от доскорошното управление", каза той. А първото нещо, което ще направи, е да смени затъмнените стъкла на общината - наследство от комунистически времена.

Независимият кандидат за кмет доц. д-р Христо Бозов пусна бюлетина точно в 10 ч. в спортната зала на Медицинския университет, заедно със съпругата си Ана, също лекар. "Гласувах за по-хубав град и Варна да върне славата си", каза Бозов. И призова варненци да дадат с гласа си по-широка подкрепа на новия кмет, защото предстоят важни реформи. Първото, което ще направи, ако бъде избран, е сформиране на екип. Шефовете на дирекции ще се назначават чрез конкурс, а зам.-кметовете ще са експерти, предложени от браншовите структури. Запитана дали съпругът й става за кмет на Варна, д-р Ана Бозова мъдро каза: "Аз съм пристрастна".

На кандидата за кмет на ГЕРБ Иван Портних пък нещо не му провървя в тази кампания - поне до изборите в неделя и преди да се знае дали кутсузите няма да му донесат победа на вота. Младият мениджър си забрави личната карта в деня на вота и се наложи доста да почака със съпругата си Вилислава в коридора на училище "Васил Априлов", докато му я донесат. А в това време доста симпатизанти се снимаха с него. В началото на кампанията Портних си счупи крака и затова се наложи да прецапа през локвите в изборния ден, обут с чорап. "Гласувам за европейско развитие на Варна. Надявам се дъждът да не уплаши варненци и да гласуват. Така ще спестят половин милион лева, които могат да се изхарчат за нещо по-полезно", каза Портних и припомни, че градът може да усвои половин милиард лева в новия програмен период.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай