София. Българското Черноморие, особено плажната ивица, не може да бъде предмет на икономически интерес. Става дума за държавна политика, става дума за бъдещето на българското Черноморие, на българската природа и за това какво нашите деца и внуци ще получат като наследство. Това каза от трибуната на НС председателят на ПГ на КБ Сергей Станишев. Той припомни, че Законът за Черноморското крайбрежие е приет от по-предишния парламент и действа от 2008 г, като целта му е да спре презастрояването на Черноморието. Станишев уточни, че в Закона ясно са били определени условията, при които може да се строят туристически обекти.
„В закона от 2008г. ясно се дава задължение на българското правителство да извърши заснемане на цялото Черноморие, да определи точно зоните, където са защитени, където има дюни, където има друго природно богатство", обясни той. По думите му това задължение се е изпълнявало, като за целта е била проведена обществена поръчка, бил е избран изпълнител, който да изготви кадастрална карта на българското Черноморие. „Показателно е, че този процес беше спрян през 2009 г от МРРБ и никой досега не е дал отговор защо това задължение по закон не беше изпълнено и се създаде правен вакуум и практически вакуум, което позволи частни икономически интереси да нахлуват още по-интензивно на територията на Българското Черноморие и да застрояват неконтролируемо", категоричен бе Станишев.
Той припомни, че мораториумът се внася за втори път, предишният е бил по време на управлението на ГЕРБ, които с мнозинството си са го отхвърлили. Лидерът на БСП определи няколко важни промени, които се налагат с този мораториум: „Първо – че не се допуска прехвърлянето на собствени терени при този план, който беше създаден, според мен съзнателно, обслужвайки икономически и лобистки интереси от предишното правителство. Второ – този мораториум има ясна времева граница - 12 месеца, дотогава трябва да се извърши разпореждането по закон да има ясно очертана карта на Българското Черноморие и трето – МОСВ, което има основно задължение в опазването на българската природа, трябва да представи предложение за Национален парк Българско Черноморие".
Той припомни, че в предишния вариант от КБ са предложили 12 конкретни зони, уникални български девствени плажове, които да влязат в този парк. Според него обаче въпросът трябва да получи широко обществено обсъждане не само в Черноморските общини, но и в цяла България, защото „Българското Черноморие е национално достояние".
Той изрази увереност, че до една година трябва да е готов и четвъртият национален парк, а именно Национален парк Българско Черноморие, който да бъде гордо наследство и на този парламент, и на правителството за следващите поколения.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com