Совалки по тъмно за реформите

Совалки по тъмно за реформите | StandartNews.com

Реформаторите бойкотират част от плана "Калфин"

Вечерни совалки по най-важните реформи - съдебна, пенсионна и здравна, е направил Бойко Борисов завчера, научи "Стандарт". Премиерът е имал разговор с лидера на ДСБ Радан Кънев, в който се е опитал да изглади позициите в управляващата коалиция, за да се случат в срок ключовите промени.

"Това и на моя министър съм го препоръчал и снощи с Радан Кънев се видяхме, казал съм го същото и на него - да се опитаме малко да спрем с квалификациите, а да си придвижим реформата", заяви Борисов вчера. И продължи: "Води се някаква престрелка - абсолютно безсмислена, и неустройваща, най-вече обществото и хората, блокираща тази реформа, някаква междуличностни отношения, които се развиват между хора от кабинета и от Висшия съдебен съвет", коментира той.
"Имам рядката привилегия да не гледам телевизия, да не слушам, защото съм емоционален човек и ще изригна, защото знам много повече от всички останали", коментира Бойко Борисов в отговор на въпрос за протеста срещу главния прокурор. Борисов припомни, че във времена, когато е бил поставен под натиск, партията също е била под натиск, най-важните хора, включително и той, са били разкарвани по прокуратурата: "Тогава не съм си позволил да дам или кажа една лоша дума заради организацията, наречена прокуратура. Забранил съм и по линия на съда да се казва".

Борисов бе категоричен, че в момента най-важното е да има консенсус около конституционните промени.
"Моля всички да се върнат крачка назад, да успокоят нападките. Особено по тези три изключително важни неща за съдебната система, може да имаме не 160, а над 200 гласа. Ако се промени, това да стане по-бързо производството за тези крадци е важно, защото излизат с висящо дело и отиват да крадат пак. Но разделянето на ВСС е изключително важно за съдебната система. Съдии да избират и контролират съдии, прокурори, да се събират, ако трябва един път в годината", заяви Борисов.

"Стандарт" научи, че идеята за отстъпки, които да направят и двете спорещи страни по съдебната реформа, се изразява в това реформаторите и правосъдният министър Христо Иванов да се откажат от намаляването на мандата на главния прокурор от 5 на 4 години. А също така от предвидената възможност за импийчмънт. Но да остане разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии.

Не е ясно какво е отговорил Радан Кънев. Но той и хората му втвърдиха вчера позицията си по отношение на другата ключова реформа - пенсионната.

Реформаторите заявиха, че оттеглят подкрепата си за ключови промени в Кодекса за социално осигуряване, въпреки че на първо четене гласуваха "за" плана "Калфин". Това стана ясно след среща в парламента вчера между Радан Кънев, вицепремиера Ивайло Калфин, финансовия министър Владислав Горанов и представители на ГЕРБ. Срещата дойде два дни, след като Калфин заяви, че Кънев и Блокът се опитват да търгуват промените в конституцията срещу пенсиите.
На срещата лидерът на ДСБ представил нови предложения, които Реформаторският блок ще внесат преди второто четене на законопроекта. Срокът за депозиране на идеи изтича довечера. "Някои от предложенията са приемливи, други променят философски концепцията на предложенията от правителството", коментира финансовият министър Владислав Горанов.
"Искаме правото на избор за осигуряване за втора пенсия - НОИ или частен фонд, да важи само за лицата родени между 60-та и 70-та г., които имат смесено осигуряване", заяви Радан Кънев. Предложението за хората, родени след 1970 г., които през целия си трудов стаж са внасяли вноски за втора пенсия в универсален фонд, е да не могат да местят парите си.
Реформаторите настояват правото на окончателен избор откъде да получаваш втора пенсия да става не 5, а една година преди пенсиониране. Освен това блокът ще предложи намалението на пенсията от НОИ за хората, които са се осигурявали в универсален фонд, да не е с 28%, а с 15%, след като се отчете, че и държавата финансира осигуровките с 12%. По думите на Кънев под въпрос е и подкрепата на реформаторите за увеличението на осигурителната вноска. Правителственият проект предвижда от 2017 г. осигуровката за пенсия да нарасне с 1% и с още 1% от 2018 г.

По нито една от тези точки обаче реформаторите не са получили подкрепа от Калфин, Горанов и ГЕРБ.
"Разделянето на осигурените в универсален фонд на две категории допълнително усложнява системата, която и без това е достатъчно сложна. Не виждам нищо лошо в това да се даде право на избор за всички, още повече че пенсионните фондове ще имат възможност да се докажат, че те са добра инвестиция", коментира Ивайло Калфин.

Докато течаха разговорите по реформите, кандидатът на реформаторите за управител на БНБ Бисер Манолов не бе избран в ръководството на банката. Въпреки това десните подкрепиха номинирания от ГЕРБ за гуверньор Димитър Радев.
Привечер реформаторите бламираха собствения си здравен министър - Петър Москов. Те знаково отсъстваха при гласуването на здравната реформа.

Дипломати питат за частните фондове

Пенсионната реформа, така както е предложена от правителството, представи вчера вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин на среща с посланиците на страните членки от Евросъюза. Дипломатите са проявили интерес към промените в регулацията на частните пенсионни фондове. През есента в парламента ще влезе нов пакет от мерки за подобряване работата на фондовете, подготвен от КФН, е посочил министър Калфин.

Нови стимули за наемане на инвалиди

Няма да се спират инвалидните пенсии на хора в трудоспособна възраст, а ще се търсят начини да се повишат доходите им чрез участието им на трудовия пазар. Това ще става чрез нови стимули към работодателите за наемане на такива служители.
Това обясни министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин по повод предстоящите промени в системата за инвалидни пенсии. Те трябва да бъдат приети до края на годината, като идеята е да се затегне контролът по отпускането на инвалидни пенсии. Идеята е лекарските комисии за освидетелстване да не присъждат само процент инвалидност, а да посочват в решенията си каква работа може да извършва даденият човек. Така той ще може да остане на пазара на труда. За да се спрат злоупотребите, се предвижда да се позволи на НОИ да назначава контролни прегледи, когато има съмнения в ТЕЛК-овите решения.

"Отпуснати вече инвалидни пенсии няма да се спират и няма да караме хората да отиват на пазара на труда", обясни Калфин. Вместо това ще се въведе частично субсидиране при разкриване на работни места за инвалиди.

Блокът бламира Москов

Промените в здравната реформа, предложени лично от министър Петър Москов, без малко да ударят на камък снощи. По време на извънредното заседание на парламента едва 12 от депутатите на Реформаторския блок се оказаха в пленарна зала. Останалите 11 избраници отсъстваха от гласуването. Реформата на Москов бе одобрена с гласовете на повече от 90 процента от депутатите на ГЕРБ. Промените в Закона за лечебните заведения мина на първо четене със 102 гласа "за", 21 "против" и 5 "въздържал се". Очаквано, от БСП и ДПС бяха против.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай