Премиерът увери, че хлябът ни ще е осигурен до 2023 г.

Парламентът се събра извънредно. Причината е блицконтролът с премиера и вицепремиерите, който по правилник се провежда в първия петък от месеца. Народните представители обаче решиха този път той да е във вторник.
Така, всяка парламентарна група има право да зададе два въпроса на премиера и заместниците му. След това депутатите ще продължат и с редовен парламентарен контрол над изпълнителната власт с въпроси към министрите.
Премиерът на България Кирил Петков потвърди в Народното събрание, че правителството е решило да купи количество зърно, достатъчно на България до следваща реколта пред 2023 г. Въпросът му беше зададен от депутата от ПГ на ГЕРБ-СДС Любен Дилов.
„Тази седмица ще набавим количествата на пазарни цени. Ще се съхранява в складовете на държавния резерв. За нас е голям приоритет българското продоволствие и искаме да сме сигурни, че българското население е обезпечено откъм зърно. Износът не е спрян, дори и вчера кораби напуснаха пристанището, натоварени със зърно. Българският хляб ще бъде осигурен до 2023 г.”, увери министър-председателят парламента.
От думите на премиера стана ясно, че още тази седмица българската държава започва изкупуването на 1,5 милиона тона пшеница за държавния резерв. Първоначалните намерения бяха за купуване на 3 милиона тона.
Търговията ще стана на пазарни цени, изрично посочи премиерът. И допълни, че складовите наличности ще се съхраняват в базите на „Държавния резерв” в цялата страна. Сделките ще бъдат сключени до края на седмицата. Всички останали подробности са свързани с националната сигурност и са конфиденциални.
Той обясни, че решението за попълване на държавния резерв е взето след като в Украйна се запали сграда на атомната централа "Запорожие". "Решихме, че не можем да поемаме риск това да се случи и у нас и да се наложи реколтата да бъде унищожена. Затова държавата ще закупи нужното количество", каза Петков.
По думите на Петков няма проблем и с петролните доставки в страната ни.
"Лукойл" е руска компания, но собствеността й е швейцарска и не попада под удара на санкциите. Тя ще продължи да работи в България", каза още премиерът.
Петков обясни, че дружествата на "Лукойл" в България от лятото на 2021 г. са собственост на швейцарската компания Litasco , затова не попадат под руските санкции.
Премиерът вече е имал разговори с "Лукойл България" за изясняване как се формира цената на горивата, които компанията продава на търговците на дребно у нас.
Както стана известно, руският суров петрол "Урал" се търгува с голяма отстъпка в сравение с петрола тип "Брент" и американския суров петрол, чиито цени драстично скочиха на борсата от началото на войната в Украйна.
"В горивата на бургаската рафинерия петрол "Урал" заема 60%. Поискахме цените на едро да бъдат действително функция на микса от вложения петрол. От "Лукойл България" ни казаха, че цената се образува от швейцарската Litasco", обясни Кирил Петков.
Премиерът е поставил въпросът цената на горивата на едро да не скача автоматично с ръста на петрола на международните борси, защото между преработката и продажбата има около 7 дни.
Ще преговарят ли Путин и Зеленски?
Гадателка с разтърсваща прогноза за войната
Обрат! Какво каза Филип Буков за "Ергенът"
УНСС създаде университет на бъдещето
Шок! Почина култов музикант от "Депеш мод"
Италия на тръни. Обещанието на Путин
Столтенберг разочарова Зеленски, каква е ролята на НА...