Помощ за Гърция, но без лев от нас (ОБЗОР)

Помощ за Гърция, но без лев от нас (ОБЗОР) | StandartNews.com

Ако влошаването в Атина продължи, това е пряка заплаха за България, подчерта Борисов

България ще подкрепи отпускането на спешен заем за Гърция, но няма да участва в самото финансиране. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов пред депутатите вчера. "Един лев български няма да е похарчен заради гърците", подчерта той. Думите му веднага подкрепи и финансовият министър Владислав Горанов. "Имаме пълни гаранции, че ние няма да бъдем засегнати, каквото и да е развитието в Гърция", увери той.

Новата позиция дойде само ден, след като Борисов обяви, че няма да участваме в отпускането на 7 млрд. евро помощ за Гърция. Благодарение на тази ясна и бърза заявка ЕК извади държавата ни от гаранционния механизъм при отпускането на парите за южната ни съседка. Дори тя да не успее да върне средствата, нашият дял ще се покрие чрез част от парите на Гърция в Кохезионните фондове. На практика това означава, че ако подкрепим отпускането на спешния заем, страната ни няма да дава пари, нито ще участва във връщането им, ако гърците не го направят сами. Същото правило важи и за останалите страни членки, които са извън еврозоната.

"Нашето "не" се чу много ясно във всички европейски държави. ЕК направи необходимото и ни даде абсолютни гаранции, че България, участвайки в този план, няма да вади от своя бюджет пари за спасяването на Гърция", подчерта премиерът. В същото време, ако страната ни отново реши да каже "не" на възможността останалите европейски държави да помогнат финансово на Гърция, ще постъпи некоректно и ще погази основния принцип на солидарност в ЕС. Това ще се върне като бумеранг срещу нас, категоричен бе премиерът. "По-големият мой страх е като съседи на Гърция, че ако анархията и влошаването на кризата там продължи, това е пряка заплаха за България. Мисля, че са дадени абсолютни гаранции", коментира Борисов. Според него не би било нито европейско, нито балканско да провалим съседите си. "Да покажем своето добросъседство, съседите да се извинят за обидите, които изпратиха към нас", призова той.

Новата позиция на правителството взриви парламента. Въпреки обясненията на премиера и финансовия министър много от депутатите и дори партиите не успяха да разберат, че България няма да дава пари при даването на съгласие за отпускане на заема от ЕС.

Янаки Стоилов от БСП заяви, че има много неясноти около спешния заем. "Не е ясно какъв все пак ще бъде делът на България в тези 7 млрд. евро, независимо дали при дефолт на плащанията ние ще загубим или не", коментира червеният депутат. "От двете злини е по-добре да изберем по-малката, не знам как ще обясня на майка си и баща си, които са пенсионери, че няма да имат надбавки, но смятам, че отговорното е да подкрепим Гърция", обясни Емил Димитров от ПФ от трибуната. Според него в противен случай Гърция ще се ядоса и ще ни отмъсти, пращайки ни бежанци и контрабанда. Реформаторите засега нямат официална позиция, но на практика подкрепят позицията на правителството. Според тях гласувайки "за" ние ще подкрепим останалите държави да дадат заем на Гърция и няма да загубим нищо. На същото мнение са и експертите в АБВ. "Няма опасност България да бъде поставена в позицията да дава пари, не виждам причина една политическа партия да не подкрепи подобно решение", коментира Коста Проданов. Той обаче заяви, че официална позиция АБВ ще има тепърва. Категорично срещу подкрепянето на заема за Гърция се обявиха от "Атака". "Трябва да се знае, че тези пари не отиват в гърците, а в техните кредитори и ние сме срещу подобно решение", заяви Магдалена Ташева от трибуната.

ПОЗИЦИЯ

Механизмът се задейства за последно

Владислав Горанов, министър на финансите

България няма да бъде пречка да бъде отпуснат мостовият заем на Гърция в размер на 7,16 млрд. евро, след като получихме уверение и категорични гаранции, че нашата държава и другите членки, които не са в Еврозоната, в случай на неблагополучно развитие в Гърция няма да бъдат пряко финансово засегнати. А допълнителните компенсации към европейския бюджет ще бъдат направени или предоставени от държавите членки на Еврозоната. Но ние ще подкрепим за последен път подобен механизъм на вземане на решения. Комисията има ангажимент да промени регламента, така че никога повече държави членки на еврозоната да не могат да го използват като инструмент за подкрепа, преди това да е съгласувано с държавите, които са извън еврозоната. Както и преди да има гаранции, че тези страни няма да бъдат въвлечени във финансова подкрепа за държави от еврозоната. Затова сега заставам пред вас с ясната увереност, че не поемаме финансов риск, подкрепяйки използването на мостовото финансиране, тъй като имаме пълни гаранции, че ние няма да бъдем засегнати, каквото и да е развитието в Гърция.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай