София. Атентатът срещу Ахмед Доган превърна 42-годишния Мустафа Карадайъ в герой на ДПС. Това е човекът, който пръв се хвърля да спадява лидера, след като нападателят Октай Енимехмедов насочва пистолет към него.
Карадайъ е секретар на ЦОБ на партията. Работи в централата на ДПС от 1996 година, първо като редови служител, после като младежки лидер. Той е учредител и първи председател на младежкото ДПС, чийто гост е бил и нападателят Октай Енимехмедов, съобщи бТВ. Карадайъ не се включва в саморазправата с похитителя, показват записите от тв камерите.
В мелето се хвърлят доста от най-високопоставените кадри на ДПС. Те обаче не участват в побоя, а се опитват да разтърват участниците. Това са Лютви Местан, Христо Бисеров, Джевдет Чакъров, Рамадан Аталай. Именно Аталай е човекът, който успява да запази основното веществено доказателство - пистолетът, като го държи между краката си през цялото време.
В боя участват куп неизвестни делегати от провинцията, някои от които си пробиват път през залата, за да стигнат до Енимехмедов. Там е кметът на търговищкото село Антоново - Танер Али, както и общинският съветник от Пловдив Джамисет Джафер. В боя участват и охранителите на Доган.
Докато повечето хора са върху нападателя, малка част от присъстващите на сцената обръщат внимание на самия Доган. Първи към него се връщат пресаташето Велислава Кръстева, последвана от Лютви Местан, Джевдет Чакъров и човек от НСО.Цялата случка от тръгването на Енимехмедов от мястото му до повалянето му отнема около 25 секунди. След него на сцената остават само шал и ръкавица.
Зам.-главният прокурор Борислав Сарафов заяви, че държавното обвинение ще търси наказателна отговорност от биячите. Обвинението продължава да проверява кой точно е нанасял ударите. Анализът ще покаже в кой момент нападателят е бил неутрализиран и от кой нататък е бил малтретиран.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com