София. САЩ ще се присъединят към кампанията "Десетилетие на ромското включване" като официален наблюдател. Това каза държавният секретар Хилари Клинтън на среща в сградата на американската дипломатическа мисия с представители на неправителствени организации, свързани с ромската интеграция.
Този ангажимент на европейските правителства е похвален и ще спомогне да се подобрят възможностите за участие на ромите в политическия, обществения и културния живот на техните общности. България е сред основателите на тази инициатива, така че съм много доволна, че мога да съобщя в София присъединяването на САЩ, каза Хилари Клинтън.
Тя поздрави българското правителство за стратегията за интеграция на ромите и добави, че иска да насърчи да се работи заедно с ромските общности и други заинтересовани за изпълнение на приетите плановете. В Европа един от въпросите, които не са окончателно решени, е пълната интеграция на ромите в обществата, в които живеят. Твърде дълго те са маргинализирани и изолирани, възпрепятствани да допринасят с таланта си и да участват в обществото, каза Хилари Клинтън.
Тя добави, че е много разтревожена от видяно насилие и протести срещу роми, които ескалират. За което и да е общество е грешка да не образова напълно всяко дете и на много места ромските деца посещават училища, предлагащи по-ниско качество на образование, обикновено сегрегирани. В резултат на това самите роми стават апатични и безразлични, цикълът се затваря, което трябва да бъде прекъснато, каза Клинтън.
Смятам, че изграждането на по-добро разбиране между ромските и неромските общности е много важно, каза държавният секретар на САЩ, която си припомни качествата на ромски деца, с които се е срещнала в центъра "Вяра, надежда и любов" при посещението си в България през 1998 година.
Хилари Клинтън изтъкна подпомагането и защитата на исконните човешки права на ромите навсякъде като неин дългосрочен ангажимент, а също и заявен външнополитически приоритет на настоящата администрация.
Деян Колев, председател на центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" каза преди срещата с държавния секретар, че очаква да разговарят за състоянието в момента на политиката за интеграция на ромите. Няма да се оплакваме от това, което е в момента в България, ще търсим съдействие как може процесът на интеграция да бъде ускорен и в какво САЩ могат да помогнат в тази насока, каза Колев, цитиран от БТА.
По думите му някои от важните въпроси са свързани с овластяването на ромската общност, с това повече роми да започнат работа в институции и политически партии. Мария Методиева от "Отворено общество" каза, че според нея на срещата трябва да бъде поставен въпросът за политическо овластяване на ромите и тяхното активно участие в процеса на вземане на решения. Като друг важен въпрос тя открои проблемът с дискриминацията.
Ганчо Илиев от сдружение "Свят без граници" - Стара Загора, очакваше да се обсъди как в бъдеще да има повече възможности за млади хора с нужното образование и квалификация, без лобиране за тях, да навлязат в държавните институции като експерти и да работят, познавайки проблемите на общността си.
След срещата държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън е посетила Боянската църква, след което отпътува от България.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com