Бизнесът: Нужен е бързо работещ кабинет

Бизнесът: Нужен е бързо работещ кабинет | StandartNews.com

Нестабилност и нови избори ще ни превърнат в гетото на ЕС

Работещ кабинет, който да се ползва с широка обществена подкрепа, за да може да реши тежките проблеми на страната ни и да направи нужните реформи. За това настояват работодатели, предприемачи и икономисти, показа допитване на "Стандарт". Бизнесът иска новото правителство да се сформира бързо, защото има за решаване неотложни задачи, като например кризата в КТБ.

"Новото правителство трябва да следва приоритетите за възстановяване на българската икономика, за по-високи доходи и за по-високо ниво на жизнен стандарт. Това може да се постигне само със сериозни реформи както в правораздавателната система, така и в сферата на сигурността, образованието, здравеопазването, включително и пенсионната система. А да не говорим за енергийната система и за други елементи на икономиката", казва Божидар Данев, шеф в Българската стопанска камара. Той посочи като най-спешна задача освобождаването на Управителния съвет на БНБ, защото той не изпълнява своите функции като институция. Сформирането на кабинет трябва да се случи независимо от политическите пристрастия, тъй като цветовете на всички партии избледняха, посочи Данев. Най-лошият вариант е да се отиде на нови избори. Защото нестабилността може да превърне България в заден двор на ЕС. Данев посочи, че големият плюс от вота е, че голяма част от българската нация ще бъде представена в новия парламент.

Новите избори са най-лошият изход от ситуацията, защото ще имаме неработещи институции още няколко месеца. През това време икономиката ни ще се срине и след това ще се окажем в същата ситуация, но с още по-големи пасиви, дългове и заеми, предупредиха и от Асоциацията на индустриалния капитал.

Според Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч" по-лош вариант от нестабилност е да имаме лошо управление. "Има смисъл да се състави правителство с ясно и стабилно мнозинство, което да има приоритети, отговарящи на проблемите на обществото и на икономиката", каза Богданов.

Не сме единствената страна, която изпада в подобна патова ситуация, припомни Георги Ангелов от "Отворено общество". Той даде за пример Германия - след отпадането на коалиционния партньор на Меркел там бе направена голяма коалиция с опозицията. Ирландия също излезе от кризата с помощта на голяма коалиция. "Време е да се намали преследването на личните и партийни цели и да се помисли за стабилността на държавата", каза Ангелов. Според него едно слабо правителство, както видяхме през последната година, не може да прави сериозни реформи. Трябва да има голямо мнозинство и подкрепа, за да се реализират промените, категоричен е икономистът.

Политиците да загърбят личните интереси

Стефан Шарлопов, председател на Съюза по балнеология и СПА, собственик на "Шарлопов хотелс"

Ситуацията е сложна, но е възможно да се намери решение, ако политическите мъже проявят разум. Задължително е парламентът да излъчи правителство. И всички партии, независимо каква ще е управляващата коалиция, да се обединят около план за работата на бъдещия кабинет. И за ясни приоритети, за чието постигане правителството ще работи през следващите поне 2 години. Съставянето му, заедно с екшън плана за работа, да се подкрепи на всяка цена, независимо от компромисите, които ще трябва да се направят. Защото и на Бойко Борисов в момента му е по-лесно да не съставя кабинет, ако се води от интереса на ГЕРБ. Но ако е по-важно бъдещето на държавата - тогава правителство трябва да има. Няколко са приоритетните мерки в екшън плана, около който политиците трябва да се обединят:

1. Актуализация на бюджета - по-добре увеличение на външния дълг, отколкото да сложим край на държавата.
2. Да се вдигне енергетиката на крака, да се балансира системата и да се реши болезненият въпрос с цената на тока.
3. Ясна концепция за образованието и здравеопазването.
4. Да се създаде Министерство на туризма. Заедно със земеделието това е браншът, който може да изведе страната от кризата.
5. Нужна е и концепция за развитие на биоземеделието.
6. Изключително важно е да има и политическа воля за пълна лустрация, за разкриване на досиетата и агентите на ДС. Това трябва да се случи сега, за да се даде началото на нещо ново. Защото 25 г. става въпрос за задкулисни игри и интриги, оттам произтичат и редица зависимости.

Най-големият проблем е КТБ

Цветослав Цачев, ръководител "Анализи", ЕЛАНА Трейдинг

В първия ден след изборите на Българска фондова борса преобладават продажбите на акции, но те не са съществени и не може да се каже, че пазарът показва някаква по-различна реакция от обичайното през последните няколко седмици. Няма причина да се счита, че ситуацията на борсата ще се промени в близките седмици след изборите. От значение е какво правителство ще има и как неговите действия ще се отразят на икономиката и на финансовата стабилност. Най-голям проблем в момента е КТБ, така че всичко зависи от решаването му.

Да се действа за по-висок БВП

Кирил Вътев, собственик на "Тандем"

Ако не се появи правителство, което да работи за увеличение на БВП, нищо няма да се оправи. Приказките за нови работни места, увеличение на заплатите - това са балони, които без по-висок БВП са неосъществими. През годините преминахме през толкова неща - данъчния рекет на Дянков, свръхинфлацията на правителството "Виденов". Когато сме участвали в държавни комисии и работни групи, да не би някой да е чул нещо от това, което предлагаме? Докато не започне да се работи за нещата, които ще донесат полза на всички, нищо няма да се промени. Докато не заживеем в една държава, докато правилата не започнат да важат еднакво за всички, все едно ще е коя партия е с мнозинство. Отвратен съм от факта, че всеки рекламен блок по време на предизборната кампания завършваше с "Купуването и продаването на гласове е престъпление", а телевизиите бълваха репортажи за купуване на гласове. Докато институциите не се заемат с премахването на порочните практики, докато светлият бизнес потъва за сметка на схемаджии, които точат ДДС, и на сивата икономика, нещата няма да се подобрят. На страната ни е нужен кабинет, който да има желание да реши тези проблеми. Защо тук никой не направи това, което направиха Полша, Чехия, Унгария, дори Румъния, която ни изпреварва с бързи крачки? Може би цялата избирателна система е сбъркана и вероятно решението на проблемите трябва да започне именно от нея.

В земеделието няма време за губене

Радослав Христов, земеделски производител

Нужно ни е истинско държавническо управление. Каквато и коалиция да се сформира, не мисля, че тя би изкарала дълго. Защото коалициите нямат нищо общо с програмите на партиите. Когато се седне на масата на преговорите, единственото, което се коментира, е кой кое министерство и кой пост ще заеме. Според мен специално за сектор "Земеделие" е най-добре служебното правителство да получи удължаване на мандата. Агроминистърът Васил Грудев и неговият екип работят много добре за усвояването на европарите. Ако ГЕРБ сформират правителство, почти сигурно е, че постът на земеделски министър ще се заеме от Десислава Танева, което също не е лош вариант. Но която и друга партия да влезе в това министерство, ще означава загуба за земеделците от поне три месеца, докато новият екип влезе в час. А месеците до края на годината са изключително важни, защото предстои финализиране на Програмата за развитие на селските райони, предстоят плащания за животновъдите, има още много неща, които трябва да бъдат свършени. Иначе смятам, че най-добрият вариант за държавата ще са нови избори напролет. Но избори, които да позволят на хората да гласуват за личности, а не за партии.

ПАСЕ: Слаба кампания и съмнения за купен вот

Твърденията за купуване и продаване на гласове, а също лишената от съдържание кампания, оказаха отрицателно въздействие върху общественото доверие към изборния процес. Това се казва в изявление на международни наблюдатели, разпространено в понеделник от пресслужбата на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). В него се допълва, че извън това изборите са били добре проведени в техническо отношение и съпроводени със зачитане на основните свободи. "Изборите в неделя отразиха разочарованието и засилената поляризация на българското общество. Въпреки добрата воля на хиляди граждани от изборната администрация, които направиха всичко по силите си, за да осигурят успешен изборен ден, десетки скандали подкопаха общественото доверие", коментира ръководителката на делегацията на ПАСЕ Дорис Фиала.

Да отворят дебелата книга и да се обединят

Д-р Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа"

Политиците трябва да знаят, че пред България има 3 много важни проблема, които не могат да се решат без тяхно участие. Първият е финансово-банковият. Ако не бъде решен бързо, той се задълбочава и усложнява. Има опасност за цялата финансова система. Казват ни го и от Запад. Вторият е енергетиката, която е в състояние на свободно падане. Третият е обезпечаването с газ, срещу който дори не можем и да влияем, може само да се молим. Зимата можем да останем на студено, защото запасите ни могат и да не стигнат. То вече и е късно да търсим други решения, защото не става за 1-2 седмици. Ако те милеят за този народ, трябва да намерят форма и начин. Тук не слагам здравеопазването, което също е в критично състояние. Всеки от един от тези проблеми може да ни събори като държава, а в комбинация - със сигурност. Няма какво да съветвам политиците - нека да прочетат Голямата книга, която казва - дом разделен на две - запустява и царство разделено на две - няма да устои. Бих ги посъветвал да прехвърлят Голямата книга, поне едно от евангелията.

Трябват ни министри дори за 1 - 2 години

Пламен Димитров, председател на КНСБ

Убеден съм, че всички избиратели искат стабилност и по-голяма сигурност. Дали това ще стане със сложната конфигурация, както виждате, по-скоро се съмняваме всички. За мен е важно политиците да се обърнат към дневния ред на хората - работните места, доходите и, дай боже, инвестиции за нови индустрии и нови конкретни предприятия. Нещо, което в Европа е хит. Новата ЕК, начело с Юнкер, вече започва да подготвя инвестиционния план за 300 млрд. евро за възраждане на индустрията на Европа. Новото правителство, каквато и да е то, няма никакви други шансове да привлече други пари у нас, освен тези. Трябва да се опитат да закачат някои от нашите региони към тези огромни европейски инвестиционни проекти.
Очевидно е, че предстоящата тежка зима предполага час по-скоро да се състави колкото се може по-стабилно правителство с възможно най-широка формула, за да може да се подготви почвата за успешни реформи. Най-наложителни са енергийният сектор, в който дупките стават все по-драматични. Какъвто и хоризонт да има новото правителство, до 2015 г. трябва да започнат да залагат мерките за стабилизацията му. Другият голям проблем е КТБ и вложителите му, дай боже, без да плащаме ние, данъкоплатците. Прогнозата ми е по-скоро да успеят да направят правителство, може би ще има някаква програмна рамка, която да може са бъде и с по-къс хоризонт от година или две. Но трябва отговорност за спешни мерки.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай