Разпоредена от главния обвинител Сотир Цацаров проверка трябва да установи дали енергийната мафия у нас е имала прокурорски чадър. Съмненията, че разследвания за далавери в енергетиката нарочно са прекратени, бяха огласени от Яне Янев. "Осъществявана е търговия с влияние в енергийния сектор и на практика определени лица са действали като организирана престъпна група с цел да набавят облаги за себе си", каза още депутатът, който оглавява и парламентарната комисия "Антикорупция".
Самият Янев вчера се срещна Цацаров, за да му предостави втори сигнал след този от 11 февруари.
Няма да говоря преди да приключи проверката, каза Янев на излизане от кабинета на главния прокурор. Според появили се публикации той има данни, че зам.-главният прокурор Галина Тонева е иззела функциите на тогавашния обвинител №1 Борис Велчев и е разпределила досъдебните производства на избран от нея прокурор - Христо Граматиков. Той пък прекратил незаконосоъобразно 12 дела. Сред тях е досъдебно производство за далавери на длъжностни лица от „НЕК“ ЕАД. „За мен е много странно зам.-главен прокурор да изземва функции на главен прокурор”, лаконичен бе вчера Янев.
Още по време на срещата сис него Цацаров разпоредил служебна проверка дали са законни актовете на Гра, както и дисциплинарна проверка свързана със спазване на принципа на случаен избор на наблюдаващ прокурор, стана ясно от съобщение на Върховна касационна прокуратура. "Разследват се и незаконосъобразни действия на заместника на главния прокурор Галина Тонева", се казва в него.
Минути по-късно самата Тонева опроверга Яне Янев. "Не е нарушен нито принципът на случайно разпределение, нито съм иззела функциите на главния прокурор, нито съм предопределила развитието на тези производства", заяви тя.
„Категорично отричам да са прекратени или смачкани, или както там са наречени”, каза още Тонева. Тя заяви, че някои от делата, но не всички, са прекратени. Сред тях са дела за „Марица Изток-2”, „Белене”. Това са над 20 дела в 12 енергийни дружества, които са в различен етап от развитието си в момента, обясни Тонева. Някои от тях са прекратени, призна тя.
Прокурорите, които са ги наблюдавали, са Христо Граматиков и Емилия Пенева. Магистратите сформирали екипи и са разпредилили делата на случаен принцип. Всички тези действия са били по разпореждане на главния прокурор. Начинът, по който сме действали към този момент, е бил определен от бившия главен прокурор Борис Велчев и е бил взет на общо съвещание, обяви Тонева.
Соцминистри благословили схемите на Енергото
Още през в края на 2006 година Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е одобрила модела на ЧЕЗ за пренасочване на обслужващи дейности към свързаната фирма „ЧЕЗ България” АД. По този начин дейностите са насочени към напълно частното дружество, което от своя страна не е възложител на обществени поръчки. Така още с решението на ДКЕВР от 2006 година е поставено началото на практиката за аутсорсване на услуги. Месец по-късно на същата година, тогавашният икономически министър Румен Овчаров също дава съгласие за аутсорсването на услуги, в качеството си на представител на държавата, която по онова време притежава 33% от ЧЕЗ. Случаят с Е.ОН е абсолютно същият, като през 2006 година ДКЕВР е одобрил пренасочването на услуги към частната компания-майка „Е.ОН България”, която също няма задължение да провежда обществени поръчки. По-късно, навоназначеният икономически министър Петър Димитров също дава съгласието си – подписано от Анна Янева, заместник-министър, която тогава замества титуляра. Относно ЕВН, пренасочването на услугите е ставало към фирмата „ЕВН Електроразпределение”, в което държавата държи 33% от капитала. ДКЕВР излиза със становище, което не одобрява тази схема, но реакция така и не последва и ЕВН се позовават на мълчаливо съгласие. Така или иначе, аутсорстването на услуги е разрешено от родното законодателство при определени условия и ЕРП-тата са се възползали от правото си.
Същевременно и стана ясно, че в приватизационните договори и на трите ЕРП-та няма заложен минимален размер на тяхната печалба. Основните задълженията на ЕРП-тата са били до 2008 година да не прехвърлят акции от закупените дружества и да не съкращават раходите за персонал до 2006 година. Задължения за мининални инвестици също няма, но това е съвсем логично, тъй като ДКЕВР контролира регулиран пазар и подобни задължения вървят в пакет с издаването на лиценз. Така ако е имало гарантиран минимален размер на печалбата, то той би следвало да бъде определян от ДКЕВР, тъй като регулатори определя цената на електричеството всяка година.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com