Задава се голям природен феномен! Проф. Рачев го разкри

Той има пряко отношение към идващото лято

Задава се голям природен феномен! Проф. Рачев го разкри | StandartNews.com

"Първо искам да кажа, че се радвахме на изключително топла зима. По много показатели тя превъзхожда дори прословутата топла зима през 2006-2007 година. Тя е уникална, защото практически е на първо място по топлина и брой на дните над определени градуси.

В един шеговит тон искам да кажа, че непрекъснато зимите ни стават все по-топли и по-топли, но затова път сметките ни за отопление стават все по-големи и по-големи. Което е абсолютна истина.

Пролетта също до този момент е уникална поради простата причина, че отминалият март беше много топъл. Един от най-топлите в документалните измервания на България."

Така коментира пред БЛИЦ капризите на времето климатологът проф. Георги Рачев.

Същото се отнася и за Германия и Франция. Цяла Европа беше топла. Тази пролет се различава от поредицата от 5-6 пролети, когато времето беше хладно и дъждовно, имаше повсеместни слани и измръзване на плодните дръвчета. Март беше с повече от 3 и половина градуса над нормата.

Април се движи също с 3 и половина градуса над нормата. Дотук се очертава един интересен период не само в Европа, но и в целия свят с наднормално топло време.

Това се обяснява до голяма степен с втората година на климатичния феномен Ел Ниньо ( от испански – момченцето). Има вероятност, ако продължава в този стил, 2024 г. да бъде абсолютен първенец с най-високи температури от времето, когато са започнали първите метеорологични измервания в света.

Има обаче и едно друго виждане, към което аз клоня, а то е, че 2024 година ще бъде топла и ще бъде от поредицата топли години, но няма да е най-горещата. От новото хилядолетие насам са отчетени най-топлите години в световната метеорологична история.

Към май трябва да изплува антиподът на Ел Ниньо - Ла Ниня (от испански – момиченцето).

На мястото на тази по-топла океанска вода за един-два месеца се достига до нормална температура на водата и след това от дълбините на Тихия океан излиза по-студена вода с около 1 градус, а някои от анализаторите посочват дори 2 градуса по-студена вода от нормалното.

Ла Ниня всъщност е студената фаза на това природно явление. Тези няколко десетки милиона квадратни километра с по-студена вода от нормалното ще сформират едно охлаждащо действие на приземния слой въздух.

Ла Ниня ще доведе до не толкова високи глобални температури на приземния слой въздух и оттук има едно предположение, че 2024 година ще бъде с високи температури, над нормалното, но няма да може да достигне тези екстремни стойности и да стане като най-горещата 2023 година."

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай