Хиляди на поклонението на Ламбо (НА ЖИВО)

Хората се редят на дълга опашка, за да кажат последно сбогом на големия актьор

Хиляди на поклонението на Ламбо (НА ЖИВО) | StandartNews.com

Хиляди българи вече са пред Народния театър, за да кажат последно сбогом на Ламбо. В момента там има над 2000 души. Големия Стефан Данаилов си отиде преди дни след дълго боледуване. 

На опашката освен стотици актьори, представители на културния елит у нас, са и политици и общественици. 

Първи сред политиците се откроиха Георги Първанов, Корнелия Нинова и цялото ръководство на БСП, които застанаха пред ковчега. Съболезнованията приемат двамата сина на Стефан Данаилов - Владимир Данаилов и Росен Цанков, племенницата му Росица Обрешкова и тримата му внуци - Виктор и Александра Цанкови и Стефана. Зад ковчега се прожектира видео с всичките му роли. Плътно до Влади Данаилов е и съпругата му, с която пристигнаха от Америка в събота срещу неделя.

Пред Народния театър има десетки венци от всички театри на България и всички общини у нас. Венци има от премиера Бойко Борисов и всички министри.  

"Ламбо беше категоричен: "Не ме жалете, бил съм щастлив, бил съм обичан, наживял съм се". Той беше щурчо, беше невероятен, не беше виновен, че всички жени толкова го обичаха", каза Татяна Лолова, усмихвайки се през сълзи. 

От българските министър-председатели досега на опашката се нареди Пламен Орешарски.  

"Има раздели, които човек никога не приема и тази със Стефан е една от тях. Аз не я приемам и за мен той никога няма да умре", каза видимо разстроен Владо Пенев. 

"Със Стефан ни сближаваше това, че и двамата сме много наивни. Аз много пъти съм търсил и получавал съвети от него. Той много се вълнуваше от успехите на ЦСКА. Надявам се, че отново пак ще сме заедно някъде там", каза Валентин Михов, след като се сбогува с Ламбо. 

"Той беше най-добрият. Искаше да направи света по-добър, искаше България да е по-добра. Самият той предаваше доброта нататък. Надявам се, че след него нацията наистина ще стане по-добра", каза Башар Бахал. 

"Той беше и остава най-големият, беше не само наш преподавател, но и наш баща. Ние сме 270 негови деца, няма кой да го замести", добави Валери Йорданов. 

"Стефан бе обичан и уважаван от цялото общество, а това е най-важното за всяка личност. В киното беше таран - отвори пътя за цяло поколение. Обичта на хората му даваше криле, за да лети", сподели Христо Мутафчиев, след като се прости с Ламбо .

За мен Стефан Данаилов беше човешкото лице на българската политика. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти за Стефан Данаилов.„Много е трудно да вкараме Стефан Данаилов в някакви рамки, за да го опишем с думи: огромният му принос към българското кино и театър, безрезервната му любов към хората, безкрайната отдаденост на неговите ученици“, заяви Радев.

От Дирекция "Култура" към Столична община почетоха паметта на легендарния актьор с 28 пана със снимки от някои от най-емблематичните му роли. Те се намират пред Народния театър „Иван Вазов“. Инициативата на Столична община и издателство „Книгомания“ със съдействието на Българската национална филмотека. Кадрите бяха показани преди 2 години по случай 75-годишнината на Стефан Данаилов, а изложбата е наречена „Познатият непознат“. Тя ще бъде в Градската градина до 20 декември.

През 1966 г. Стефан Данаилов завършва актьорско майсторство във Висшия институт за театрално майсторство "Кръстьо Сарафов" (ВИТИЗ, а сега НАТФИЗ) при Стефан Сърчаджиев, Методи Андонов и Анастас Михайлов. Към актьорската професия го насочва съпругът на сестра му Росица - актьорът Иван Кондов, който го подготвя и за кандидат-студентските изпити в академията.

С италианския режисьор Луиджи Перели, Данаилов снима в седмия сезон на италианския сериал "Октопод" (1994). Сериалите "Рекет", "Дело по съвест" и "Дълбоко в сърцето" му носят още по-голяма популярност в Италия. Участвал е и в българските тв сериали "Стъклен дом" (2010) и "Фамилията" (2013).

В храма на Мелпомена Стефан Данаилов влиза през 1966 г., в пловдивския драматичен театър "Н. О. Масалитинов". Първата му голяма роля е през 1973 г. в "Коварство и любов" на Фридрих Шилер, в Театъра на народната армия, София. Тогава зрителите с часове се редят на опашка, за да видят на живо своя идол от "На всеки километър". От 1979 г. той е в Народния театър "Иван Вазов", където прави незабравими роли в "Напразни усилия на любовта", "Щастливецът иде", "Вишнева градина", "Венецианският търговец", "Майор Барбара", "Дон Жуан", "Хамлет", "Декамерон", "Жените на Джейк", "Пигмалион" и други.

Последната му роля на най-голямата ни сцена бе в "Актрисата" (2019) от Питър Куилтър, заедно с Аня Пенчева. Данаилов е в ролята на ексцентричния швейцарски богаташ Чарлз, който поради здравословното си състояние се придвижва със скутер и носи фланелка "Аз победих анорексията". Външният му вид е почти неузнаваем - той е с тъмни очила и дълги сиви коси, като истинско хипи.

Сред партньорките му в театъра и киното са още Невена Коканова, Цветана Манева, Анета Сотирова, Виолета Гиндева, Пепа Николова, Мария Каварджикова, Ани Пападопулу, Елена Петрова. В живота обаче до него винаги е била една-единствена жена - съпругата му Мария. Двамата са заедно от 1963 г. до смъртта й през 2014 година.

От 1988 г. Данаилов преподава в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов". През 1995 г. е избран за доцент, а през 1999 г. - за професор. Сред своите възпитаници е известен като Мастер. Другите му известни прякори са бате Серго и майор Деянов, появили се след "На всеки километър". Ламбо го наричат приятелите му, заради името на баща му - полк. Хараламби (Ламби) Данаилов.

Стефан Данаилов е бил депутат с шест мандата в Народното събрание, както и министър на културата (2005-2009). През 2011 г., заедно с Ивайло Калфин, са кандидати за президент и вицепрезидент от "Коалиция за България".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай