„Тракийски университет – Стара Загора е един от университетите на бъдещето у нас, създава лидери. Той е един от най-добрите примери в България за развитие на висшето образование. Защото прави успешно връзката между образованието и бизнеса. А ректорът проф. Добри Ярков е от хората, които вярват в чудеса и ги създават“. Това каза на научната конференция с международно участие по повод 30-годишнината от старта на Тракийския университет г-жа Славка Бозукова, издател и главен редактор на „Стандарт“. Тя подари на проф. Ярков специална първа страница на "Стандарт", увековечаваща успехите на университета.
Г-жа Бозукова цитира трите приоритета във висшето образование на най-богатия човек на планетата Илон Мъск. Университетите не трябва да са поточна линия, а място което да развива конкретните умения и таланти на всеки студент. Младите хора трябва да се обучават на предмети, свързани с професиите на бъдещето. А фокусът при преподаването да не е върху поставянето на проблемите, а върху практическото им решение, каза Славка Бозукова.
„Имайте самочувствието, че сте български студенти. Защото ние сме университет на бъдещето. Създаваме лидери, които утре ще бъдат на ключови позиции у нас и по света“, заяви от своя страна проф. Ярков.
В дискусията участваха проф. Гарабед Минасян, проф. Мартин Крамер, проф. Щефан Арнолд, проф. Виолета Божанова, бивши ректори на университета, студенти и гости.
Проф. Божанова от Селскостопанската академия подчерта, че българските университети трябва да излязат от етапа на клонирането и да започнат да обучават своите студенти в специалностите, в които са силни и уникални.
Вече имаме много добро висше образование в България. Не може непрекъснато да го атакуваме, защото се случиха отлични неща, каза проф. Добри Ярков. И даде за пример Тракийския университет, в който базовите специалности се надграждат според новите предизвикателства. Вузът вече има програми за проводоволствена сигурност и за киберсигурност.
Тракийският университет се развива на пулса на времето, каза Гарабед Минасян. Той посочи, че в аспекта на глобализацията децата трява да се възпитават в родолюбие. За да стане това са необходими качествени преподаватели, като тези в Тракийския университет, допълни той.
На днешния форум се чуха много изказвания "за" и "против" начина, по който се развива българското висше образование. Но трябва да се отчете фактът, че то е под четворни предизвикателства, посочи Славка Бозукова.
От една страна е сложната геополитическа обстановка, която създава несигурност дори и по отношение на студентската миграция. На второ място идва несигурността от бързо променящия се технологичен свят с въвеждането на изкуствения интелект и отпадането на много професии, каза г-жа Бозукова.
От трета страна е нестабилната политическа обстановка в България, която вече години наред направи невъзможно приемането на стратегия за висшето образование. От четвърта страна е желанието на новата власт за стабилизиране на ситуацията и за бързо, цялостно преформатиране на целите и принципите на висшето образование, допълни тя. И подчерта, че този анализ е резултат от десетките дискусии, които "Стандарт" прави в кампаниите "ДА! На българската икономика" и "ДА! На българското образование". В тях се сбират трите основни фактора за постигането на съгласие за тази стратегия, която сега просветният министър Красимир Вълчев е решил да направи - за промяна на визията за висшето образование. Те са академичната общност, бизнесът и държавата.
На нашите дискусии станаха ясни трите стълба на тази стратегия. Първият е не количество, а качество на образованието, или, както казва Вълчев - на студентите да им е трудно, а не лесно. Вторият - образованието да отговаря на новите реалности и на потребностите на бизнеса с подчертан акцент на техническите специалности. Трето - качествени преподаватели, посочи още Славка Бозукова. И допълни, че това не са приоритети само на българския бизнес, а и на международния.
Образованието е успешно, когато успеем да превърнем огледалото в прозорец. Не да се фокусираме върху себе си, а да имаме простор и обмен на знанията, каза още Славка Бозукова.
Тракийският университет е успешен, защото съчетава всички тези елементи. Той успява да направи най-доброто - да работи за демографското бъдеще на България, развивайки нови специалности, които са изключително важни за бизнеса в региона. Те са свързани с продоволствената сигурност, с киберсигурността, с водорода. Още повече че Стара Загора се оформя като елемент от новото индустриално сърце на България, каза г-жа Бозукова.
И заключи: "Тракийският университет е университетът, който създава лидери, в който се срещат миналото и настоящето, но това е университетът на бъдещето".
Празненствата по повод годишнината на университета бяха придружени с няколко ресорни за висшето учебно заведение дискусии. Имаше изненади, а за доброто настроението на гостите домакините бяха поканили Орлин Горанов и Веселин Маринов, които в два последователни дни изнесоха авторски концерти.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com