Наскоро мой приятел сподели, че един от големите ни проблеми като народ е нашият мироглед. Според него в основата му е залегнал прекалено нездрав, дребнав егоизъм, който сме наследили от шопите. Съгласих се с него, но след последните предложения за промени в здравеопазването съм готова да поспоря. Защото те не са еманация просто на определени черти от българския мироглед като тази: Евтини на брашното, скъпи на триците. А може би и на съветския: Няма човек, няма проблем. Но е възможно да бъркам и последното просто да е подправка, симптоматична за управлението на определени политически субекти. Спорен е произходът на нелицеприятните черти в манталитета ни, но е безспорен ефектът им - все по-болно и слабо общество. И то не само в преносен, но и в пряк смисъл, ако някои от последните идеи на здравния министър станат факт.
Две са основните посоки за промени в здравеопазването, които предлага ведомството на д-р Таня Андреева - болници и медикаменти. И двете са свързани с въвеждането на рестрикции, които пряко ще рефлектират върху достъпа до лечение на пациентите, а оттам и до качеството и продължителността на живота им. В сферата на болничната помощ здравното министерство предлага да се ограничи появата на нови болници, не всички клиники да сключват договор с НЗОК, както и да се въведат две различни цени, на които касата да плаща на клиниките. И ако първите две предложения звучат разумно, то последното е скандално. По-високите цени на касата ще важат за броя болни, които фондът смята, че всяка лечебница трябва да приеме, а по-ниските за всеки следващ пациент.
По този начин клиниките няма да имат друг избор освен да връщат хората над определения им лимит, за да не трупат по-големи дългове от сегашните си. Затова болните хора или ще трябва да чакат следващия месец, за да се лекуват в болницата, която искат, или ще трябва да си доплащат повече, отколкото им се налага в момента, или да отидат в по-лоша. С това правило здравното министерство преразпределя пазара и ни лишава от правото ни на избор къде да се лекуваме.
Подобно е положението и при медикаментите. С промените здравният министър предлага касата да преразгледа диагнозите и хапчетата, за които плаща. Няма гаранция, че след ревизията те ще са пак толкова много, колкото и сега. Освен това се премахват ясните правила, по които сега НЗОК се задължава да реимбурсира всяко следващо лекарство, което се появи у нас. Дори с тях новите терапии идват с 5-6 години по-късно тук, отколкото в другите страни.
С отмяната на всякакви правила не е ясно дали изобщо някога ще дойдат. Фондът се задължава и да иска отстъпки от фирмите за всички онкологични медикаменти - и скъпи, и евтини, които плаща. Това може да доведе до допълнителен отлив на лекарства от страната и напълно да възпрепятства лечението на болните, което и сега е доволно компрометирано. Проблемът с всички тези предложения за промени е един - изходната гледна точка. Защото тя не е подобряване на лечението и здравното състояние на нацията, а пестенето на парите в НЗОК. Докато това е така, обществото няма как да прокопса. Така че, г-жи и г-да управници, сменете чипа - спрете да сте скъпи на брашното и евтини на триците, освен ако не искате да изчезнем напълно.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com