Ще си свършим работата напук на блокадата

Заемът ще раздвижи икономиката и ще увеличи работните места, твърди Корнелия Нинова

Ще си свършим работата напук на блокадата | StandartNews.com

Парламентът ще отхвърли днес президентското вето за актуализацията на бюджета, сигурна е червената депутатка Корнелия Нинова. Като председател на Комисията по труда и социалната политика към Народното събрание тя коментира и какви мерки са набелязали управляващите в тази сфера, както и кои ще бъдат първите закони, вкарани в пленарна зала след ваканцията.

- Г-жо Нинова, успяхте ли да съберете кворум за извънредното заседание на парламента? Оказа се, че част от колегите ви са в чужбина, търсят по-ранни билети за прибиране - и те ли ще са в пленарната зала?

- Кворум ще има. И тези, които са били в чужбина, се прибраха. Разбираме важността на това извънредно заседание и сме готови за отхвърляне на ветото. Няма риск актуализацията да не се случи.

- Какво очаквате от дебатите по президентското вето?

- Бихме искали смислен дебат "за" и "против" и по-силните аргументи да надделеят.

- Да разбираме тогава, че искането за заседание на 16 август е успяло само в едно - да прекъсне малко напук почивката на депутатите от БСП и ДПС?

-Не. Заседанието в петък ще даде възможност още веднъж да се чуе, че актуализацията е необходима, за да се плати на фирмите дължимото от държавата и да им се възстанови ДДС. Само за месец юли правителството възстанови 563 млн. лв. ДДС. При моя среща с представители на бизнеса миналата седмица някои от тях изразиха учудване, че от Министерство на финансите им се обадили да отидат да им възстановят ДДС. Нещо което не им се е случвало дори и след многократни молби. Актуализацията е необходима и за да се направят социални плащания за ваучери за храна, за хора с увреждания, за тютюнопроизводители, социално слаби, за енергийни помощи.

- Видно, нямате тен. Вярно ли е, че не сте успели да изкарате отпуска със семейството си?


- Не съм почивала. Бях в София. С колеги работехме по няколко закона, които трябва да влязат през септември в Народното събрание, но имах време и за моите двама мъже - съпруга ми и сина ми. Ходихме на кино, на риболов, отскочихме до бабите и дядовците. Щастливи сме, когато тримата сме заедно, без значение къде.

- Как обяснявате на избирателите си заема от 1 млрд., който следва от актуализацията на бюджета?

- Първо, този заем ще влее пари в икономиката, която ще го върне многократно - чрез увеличение на производството, чрез повече данъци и откриване на нови работни места. Част от тези пари ще отидат у хората, а това ще повиши покупателната способност и ще увеличи потреблението. Второ, да не вярват на манипулацията, че ще изпаднем в криза, подобна на гръцката. Няма как това да стане. Дългът на Гърция е 148% от БВП, а на България - 18%. Този заем не поставя рискове пред финансовата стабилност на държавата. В него дефицитът остава до допустимите 2%, а дългът до допустимите 14,6 млрд. лв.

- Един от основните упреци на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов е, че ако е била толкова важна актуализацията на бюджета, то БСП е трябвало да свика "спешно заседание още на втория ден". Защо не го направихте?

- Разбира се, че актуализацията е важна по причини, които казах по-горе. Времето до извънредното заседание използвахме за срещи и обсъждане на ветото с различни групи, засегнати от него. Важно бе да се произнесе и тристранният съвет - работодатели и синдикати, които не са се събирали 5-6 месеца. Тяхното одобрение е съществено за нас. Не сме губили нито един ден.

- Притеснява ли ви заканата на протестиращите за блокада на сградата на парламента? Питам ви, защото вие бяхте в парламента при предишната.

- Не ме притеснява блокадата. Ще си свършим работата. Притеснява ме агресията, омразата, отрицанието и нежеланието да се чуе другият, който има различно мнение. Сигурна съм, че с тези хора имаме общи теми, но те не искат разговор - било по убеждения, било заради пари и интереси. Това е предизвикателството пред нас днес - да се опитаме да се обединим в името на 3-4 простички неща, например демографския въпрос, здравеопазването, образованието на младите или обработването на плодородната българска земя така, че тя да ни храни, а да не внасяме 80% от плодовете и зеленчуците си.

- Каква политическа есен очаквате, протестиращите не се отказват и предупреждават, че на 4 септември подновяват масовката около сградата на парламента?


- Очакваме напрегната политическа есен. Ще я посрещнем с напрегнат график за работа. Предстои обсъждане на бюджета за 2014 г. От него зависи много - ще развием ли производството, ще има ли селско стопанство, ще се инвестира ли в наука, ще се увеличат ли доходите, ще се приеме ли възстановяването на швейцарското правило за индексиране на пенсиите, ще се реализира ли програмата ни за младежка заетост, ще се увеличат ли детските надбавки от 35 на 50 лв. без оглед на подоходния критерий и т.н.

- Значи докато навън протестират, вие ще предлагате за гласуване социални придобивки?

- Ние ще изпълняваме поети ангажименти. Обещанията трябва да се изпълняват. Една политическа партия е силна, когато е последователна. Каквото си претендирал в опозиция, трябва да изпълняваш като управляващ.

- Анонсирахте преди дни 7 законопроекта, които влизат в пленарна зала още в първите дни. Кои са те?

- През ваканцията работехме по няколко законопроекта, които искаме още през септември да приемем. Например, Закона за защита на конкуренцията. Там регламентираме на равноправна основа отношенията между търговските вериги и българските производители. Ще помогнем на малките български фирми срещу натиска на големите на пазара. Закон за обществените поръчки, който е изключително важен. Ще ви кажа само няколко конкретни поправки, защото проектът е много обемен. Например, органът, който възлага обществена поръка, ще събира служебно необходимите документи на кандидатстващите по нея - така ще спестим време, средства и нерви на фирмите, ще премахнем корупцията по веригата на изваждане на документите. Друга поправка е, когато големите получат аванс по обществена поръчка, например 30%, в същото съотношение да плащат аванс на малките подизпълнители. Трето, ако фирма не е платила на подизпълнителите си, да не може да кандидатства по нова обществена поръчка. Чрез този закон ще облекчим бизнес средата и ще създадем условия малките да имат равен старт с големите. Готови сме и с поправките в Закона за горите. В него ще спрем безразборната сеч в българската гора. Ще започнем възстановяването на гората чрез задължения за залесяване. Въвеждаме прозрачен регламент за добив на дървесина, ще постигнем два пъти по ниска цена на дървата за огрев.

- Всичко казано звучи добре, но в същото време от статистиката обявиха, че безработицата в страната се увеличава.

- Очакваме чрез мерките, които предприема правителството и парламентът, икономиката да тръгне нагоре и фирмите да открият нови работни места. Преди време Божидар Данев, председател на БСК, ми каза, ако платите на фирмите, ако възстановите ДДС, капитализирате Българската банка за развитие, за да се получават лесно кредити и намалите регулациите наполовина, бизнесът ще открие много повече от 250 000 работни места. Тези препоръчани мерки ние вече изпълняваме, включително и чрез актуализацията на бюджета. Отделно очакваме след нея да заработи Програмата за младежка заетост. Чрез тази програма 71 хиляди безработни младежи ще могат да започнат първата си работа. От резерва за неотложни нужди след актуализацията 8 милиона ще отидат за Националния план по заетост. Те ще помогнат да се осигури работа на онези 32 хиляди, които ще отпаднат до края на годината от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".

- Експерти на НОИ настояват да оттеглите предизборното си обещание за замразяване на увеличението на възрастта и стажа за пенсиониране. И предупреждават, че ще зейне дупка в НОИ. Ще се съобразите ли с мнението им?

- Този въпрос ще разгледаме в процедурата по обсъждане на бюджета за 2014 г.. Има различни мнения. В Консултативния съвет към министъра на труда и социалната политика водихме този разговор. Имаше мнения да не се спира увеличаването на възрастта и стажът или да се спре за определен период от време, или да се приеме нашето предложение, внесено в НС за замразяване на стажа и възрастта. Ние държим на него. Чакаме обсъждане в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Решението ще вземем наесен.

- Очаквано ли бе отхвърлянето на президентското вето от тристранката? Не е ли като жест за отменянето на поправката "Яне Янев" за изискването шефовете на работодателски организации да подават декларации за имотното си състояние?

- Не мисля, че е жест за поправката в Закона за публичност на имуществото. Работодателите и синдикатите подкрепиха актуализацията още преди първо четене на закона през месец юни, а измененията влязоха в сила по-късно през август. Причината за подкрепата е друга. Работодателите имат нужда от държава, която е коректен партньор. Синдикатите отстояват социални искания. Тази актуализация предоставя и едното, и другото - грижа за икономиката и социални мерки. Разумната за държавата и гражданите политика няма как да не срещне подкрепа от отговорни хора.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай