Руският джакпот на евроизборите

"Атака" и АБВ прелъстяват червените фенове на Москва

Руският джакпот на евроизборите | StandartNews.com

Украинската буря засмука политическия живот в Европа и се очертава да се превърне в най-горещата тема на изборите за Европарламента през май.

 

Десантът на руските командоси в Крим и насроченият за 15 март референдум за отделянето на автономната република са само първите действия от задаващата се драма. Неизменната опасност от руско-украински военен сблъсък и граждански размирици в югоизточната част от Украйна едва ли ще изчезне преди общите избори в страната, насрочени заедно с общоевропейския вот на 25 май.

 

Европейското бъдеще на Киев и мъченичеството на Евромайдана изместиха набързо разпалените спорове около имиграцията, Европа на две или на три скорости, доколко Брюксел да изземва властта на националните правителства, разгръщането на социалната държава и т.н.

 

Естествено украинската драма предизвика особени страсти в България, която исторически е установила най-близки връзки с украинския и руския народ. За немалка част от нашенците Москва си остава пътеводна светлина четвърт век след падането на комунизма и седем години след присъединяването към ЕС и НАТО.
За умовете и сърцата на русофилските избиратели се разгърна люта битка. Хорото поведе Волен Сидеров, който навръх националния празник 3 март спретна митинг под наслов

"Русия ни освободи, а не европедерастите"

"Атака" внесе в парламента проекторешение и призова да не се признава новата "фашистка, антисемитска и терористична" власт в Киев. Посланията на Сидеров плътно се доближават до политическата линия на Кремъл, където продължават да считат беглеца Виктор Янукович за законен президент на Украйна.
Социолозите напоследък отчитат видимо възстановяване на доверието към "Атака", залиняло след поредицата скандали, екзотични воаяжи и най-вече трудно прикриваната колаборация с БСП и ДПС.
По същия начин Сидеров успя да съживи партията си преди година. В разгара на протестите тогава националистите яхнаха лозунгите за незабавно вдигане на пенсиите и заплатите, национализация на енергийните дружества и добива на ценни метали, прекратяване на колониалното робство и т.н.
Сега отново "Атака" е на път да заеме ниша с минимум половин милион избиратели. Експанзията на Сидеров е улеснена от разкрачената позиция на основната русофилска партия БСП. Докато червените политици и общественици клеймят "бандеровците и нацистите" в Киев, избирателите не бяха подготвени за действията на соцминистрите. Кристиан Вигенин в пълен синхрон с колегите си в ЕС и НАТО осъди руската окупация на Крим, призна новия и.д. президент Турчинов и кабинета на Яценюк. Външният ни министър веднага отиде в Киев и Одеса, където поиска новите власти да спазват правата на българското малцинство. Совалката на Вигенин бе посрещната със скърцане на зъби от депутата Страхил Ангелов, известен с неловката си визита в Дамаск.

 

"Този човек дава ли си сметка какви последствия за България може да има тази позиция? Много по-големи и силни държави си мълчат, а това лице бърза да подкрепи форми на площадни органи, които издигат откровено фашистки и антисемитски лозунги!", коментира Ангелов. Мнението му е представително за огромна част от червения актив, който пази топли чувства към Русия. Ден по-късно редовият социалист научи, че военният министър Ангел Найденов ще бъде домакин на американски бойни кораби, които ще проведат в Черно море тактически военни учения с български и румънски кораби.

 

Показателен за раздвоението на БСП е фактът, че 20 дни след революцията на Евромайдана

"Позитано" 20 не е излязъл с партийна позиция

Лидерът на българските и европейските социалисти Сергей Станишев също избягва да обсъжда кризата освен с общи пожелания за мир. Станишев ходи по тънък лед - всяко по-меко изказване по адрес на Москва може да бъде схванато в ПЕС като капитулантско. Твърдият тон към Путин пък би предизвикал неимоверно раздразнение в средите на БСП.

 

"Атака" обаче не са единствените мераклии да станат магнит за русофилите. Новият проект на Георги Първанов също подложи на тежки укори соцръководството. Критиката на АБВ гласи, че БСП е предизвикала и спечелила референдум за руския проект АЕЦ "Белене", а впоследствие се е отметнала и го е подменила с американски реактор в "Козлодуй". Хората на Първанов също недоволстваха от визитата на Вигенин в Украйна, като я нарекоха "прибързана и необмислена". За гласовете на русофилите също така ще се борят и по-малки формации като Българската левица и няколкото комунистически партии. Кой и какво ще вземе по руска линия от електората обаче ще стане ясно през май.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай