Путин Велики

Анкети сочат руския президент за политик №1, Западът го смята за агресор

Путин Велики | StandartNews.com

През последните седмици и месеци кризата в Украйна накара светът да обърне още повече поглед към един политик, чиито думи и действия винаги са били решаващи. Руският президент Владимир Путин е възхваляван като велик политик от едни и критикуван като авторитарен лидер от други. На фона на украинската криза говорителят на Пентагона ген. Джон Кърби призна пред медиите, че експерти във военното ведомство на САЩ анализират езика на тялото на Путин. По направения от тях психологически портрет държавниците във Вашингтон искат да гадаят какви действия ще предприеме Путин след присъединяването на Крим към Русия, така че да не бъдат сварени неподготвени. Неотдавна международно проучване на ИТАР-ТАСС сред медиите показа, че журналистите смятат руския лидер за политик номер 1 в света. По рейтинг Путин изпреварва папа Франциск, Ангела Меркел и Барак Обама, сочи анкетата. През 2007 г. Путин бе "Човек на годината" на американското сп. "Тайм". През декември 2013 г. и авторитетният британски в. "Таймс" обяви Путин за "Човек на годината" за "големи постижения". "Владимир Путин върна на Русия някогашната й сила", подчерта "Таймс".

Вече 14 години 61-годишният Владимир Владимирович доминира в политиката на Русия и е световен лидер с влияние, което не се отрича дори от най-отявлените му противници. Двата му президентски мандата, разполовени от президентството на политическия му съмишленик и партньор Дмитрий Медведев, промениха и Русия, и света. След хаоса и безпътицата във вътрешната и външната политика на Русия, която Путин наследи от предшествениците си, той успя да постави икономиката на по-нормални релси, да озапти амбициите на олигарсите да завземат политическа власт и да възвърне на Русия статута на велика сила в света. Динамичността и инициативността на Путин, идеите му за реформиране на руската държавност и икономика, самоувереността и острият му език дават тон на вътрешната и външната политика на Москва. Той е ловък политик, който винаги се съобразява с реалностите и реагира адекватно на променящите се обстоятелства.

През 2012 г. Путин спечели вота за втория си президентски мандат с 63 процента още на първия тур. Анкета тези дни показа, че през последния месец в хода на кризата в Украйна и неговите реакции рейтингът му се е повишил с 15 процента и е достигнал своя връх. Опозицията в страната замлъкна и не го критикува за действията му в Крим. За него сега биха гласували над 60 процента от избирателите, изчислява Фондация "Обществено мнение". Ако Путин и по-нататък продължи да защитава последователно правата на руските граждани и нашите съотечественици в чужбина, то рейтингът му ще се повиши още повече, смятат руски експерти.

Като играч на геостратегическата сцена Владимир Путин няма загубен мач. Съпротивата на Москва срещу идеята на предишния президент на САЩ Джордж Буш за разполагане в Източна Европа на противоракетна отбрана на САЩ накара Барак Обама да се откаже от нея. Това даде възможност за рестарт на американско-руските отношения, усложнени сега отново заради кризата в Украйна. Инициативата на Путин за унищожаване на сирийските химически оръжия, която бе приета от Обама, предотврати военна намеса на Запада в Сирия на страната на бунтовниците, сред които доминира ислямските екстремисти, а не демократичната опозиция. Путин успя да се справи с бунта на сепаратистите и терористите в Чечения, започнал още преди той да влезе в Кремъл заради отслабването на централната власт в Руската федерация. През 2008 г. Русия не позволи на тогавашния грузински президент Михаил Саакашвили да подчини Южна Осетия и Абхазия, които пожелаха да се присъединят към Русия, въпреки че в тях руснаците са малцинство.

Руски и чужди експерти сравняват Владимир Путин с великия реформатор на Русия от ХVII и началото на ХVIII век Петър Велики. Монахиня от Нижни Новгород дори сподели видението си, че в едно от предните си прераждания Владимир Владимирович е бил княз Владимир Велики. Този княз е покръстил през десети век Киевска Рус и по-късно е обявен за светец. Връх на суперлативите за личността на Путин обаче е отъждествяването му с император на Русия.
Стара поговорка гласи, че на силния и Бог му помага. Като че ли в украинско-руската драма се случи точно така. Опозицията в Киев, тласкана от ултранационалисти и русофоби от партията "Свобода" и групировката "Десен сектор", наруши споразумението с ЕС за отстраняване на президента Виктор Янукович и промяна на режима чрез мирен преход към демокрация, завзе властта, като побърза да възприеме антируски курс. Рускоезичното население на Украйна и особено жителите на Крим, над 60 процента от които са руснаци, видяха заплаха за бъдещето си от новите управляващи в Киев. Това доведе до референдум в Крим и последвало вливане в Русия, извършено по инициатива на Путин. За Москва и кримчани това е логично връщане в лоното на родината на сънародници от Крим, който исторически е принадлежал на Русия. Но за мнозинството в международната общност това е агресия срещу Украйна и незаконно присъединяване на територия на чужда държава, поради което и ЕС, и САЩ налагат санкции на Русия. Противопоставянето по проблема с Крим вещае продължително международно напрежение, съпроводено с тежки икономически и социални последици. Не случайно сега психолози в Пентагона искат с психологическия портрет на руския лидер да помогнат на американските политици в предвиждането на следващите му действия и планиране на ответни реакции. Следващите президентски избори в Русия са през 2018 г. Кой обаче може да каже какви ще бъдат следващите ходове на Путин? Говори се за присъединяване и на населеното с руснаци Приднестровие в Молдова. Дали е така или не, остава да се види. Владимир Путин обаче не крие, че във външната политика безкомпромисно ще отстоява интересите на Русия, нейната сигурност, както и сигурността на сънародниците в чужбина.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай