Президент и омбудсман се държаха най-адекватно

Президент и омбудсман се държаха най-адекватно | StandartNews.com

Ще състави ли следващият парламент стабилно правителство? Приличат ли си протестите на СДС през 1989 и 1991 г. със сегашните? На тези въпроси отговори литературният критик Михаил Неделчев, един от основателите на СДС и участник в Кръглата маса през 1990 г.

- Г-н Неделчев, какъв трябва да бъде профилът на следващия премиер, който ще бъде служебен?

- Трудно е да се каже - най-вече да е общителен, да взима бързи решения. Освен това трябва да има доста подробна информация за случващото се в София, а и въобще в страната. Тези протести започнаха срещу цените на тока и парното, които наистина са безобразни като стойност спрямо нашите доходи. Ясно е, че исканията след това тръгнаха в много други посоки. Включително и в съответните региони, където се искат чисто локални неща. Варна доскоро бе жив и динамичен град. Явно, че и там хората не се чувстват добре и стабилно в икономическо отношение. Всички ние - наблюдатели и тълкуватели - трябва да направим една цялостна преценка на всичко, което се случва през тези 23 г. И тук трябва да се включат няколко неща. Защо бе унищожена българската индустрия, защо работниците не можаха да защитят работническо-мениджърската приватизация? Имаше такива закони. Защо българските работници не проявиха тази солидарност, която имаше в Полша, Естония и Литва? Те защитиха някои от своите предприятия и сами се организираха. Например корабостроителницата в Гданск. Говоря за "Солидарност". Защо примерно това не се случи в "Кремиковци" или някъде другаде из България? Тези работници показаха, че сякаш са временно в града. Протестиращите в голямата си част са синовете и дъщерите на точно тези хора, които комунистическото развитие докара в града. Създаде им едно усещане, че принадлежат към работническата класа. Оказа се, че това е твърде измамно. И струва ми се, трябва да се направи анализ кое може да бъде запазено като индустриални активи на България. Трябва да се анализира и политиката към българското село. Много пътувам в страната и продължавам да виждам пустеещи земи. Има села, в които битието е безнадеждно.

- Коя политическа сила се държа адекватно по време на протестите?

- Никоя. Много харесах словото на Иван Костов при дебатите. Но мисля, че най-адекватно от всички се държи именно президентът. Бих добавил към него и омбудсманът на републиката. Това са фигурите, които се обособиха в кризисната ситуация.

- Очаквате ли да влезем в един постоянен режим на избори, ако следващият парламент не може да направи стабилно правителство?

- Не. Мисля, че ще има възможност да се направи правителство. Няма да се повтори ситуацията, която сега наблюдаваме в Италия. Аз се притеснявам от друго. Например от конструирането на някаква нова тройна коалиция.

- Бъдете по-конкретен?

- Говоря за печален вариант. Например БСП-ДПС и партията на Меглена Кунева. Притеснявам се, да не би те да ни управляват. Видяхме вече, че такъв тип коалиция, в която участват ДПС и бившите комунисти, просто води страната към корупция, нечисти договори и взаимоотношения, включително и с Русия, която продължава да е голяма заплаха.

- СДС изчезва ли от политическия небосклон?

- Това СДС вече не го разбирам. По наше време тези хора не са били напред в някоя от партиите в съюза. По-скоро в масовката. Там познавам вече много малко хора. Моят интерес е насочен във възможността Синята коалиция в лицето на ДСБ и "Единство" да получи стабилност. Да бъде подкрепена от други формации, макар и малки, с клубен характер, неправителствени организации. И действително ще бъде много, много жалко, дори печално, ако по някакъв начин те не влязат в следващото Народно събрание.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай