Помощник-машинистът карал влака-стрела

Шефката на МБАЛ „Киркович” проф. Петрана Чакърова с една от пострадалите при жп. катострофата

Помощник-машинистът карал влака-стрела | StandartNews.com

Петима от пострадалите в жп катастрофата пред старозагорската жп гара Калояновец остават в старозагорската болница

Стара Загора. Петима от най-тежко пострадалите в жп-катастрофата край старозагорското с. Калояновец остават в многопрофилната университетска болница на лечение, съобщи в неделя сутирнта шефката на здравното заведение проф. Петрана Чакърова.

Малко след като бързият влак София – Бургас дерайлира в старозагорската болница постъпват общо 7 ранени. Един от мъжете си тръгнал час по-късно, след като се почувствал добре. Една от жените пък имала охлузване на лявата подберица и също била освободена след като раните й са били обработени.

"Слава Богу, че пострадалите вече изглеждат добре. Вчера бяха в изключително смущаващо състояние, лицата им бяха сиви", добави проф. Чакърова. В болницата остава помощник-машинист Христо Теляшев, на 38 г. от Асеновград, който е със скъсани кръстни връзки на коляно и травма на гръдния кош. Началничката на влака Даниела Иванова от Пловдив, на 43 г., е получила голяма разкъсно-контузна рана на главата, но тя е обработена и зашита и животът й е вън от опасност. Николина Ангелова, на 76 г. от София , е със счупен крак. Предстои й операция, но по нейно желание щяла да се оперира в София. Мария Ценова от Костенец, на 77 г., е със счупен пръст на лявата ръка и болки в кръста. Дурчан Реджеп от Силистра е с контузия в областта на кръста. Повечето от тях вероятно щели да бъдат изписани от болницата в понеделник.

Най-тежко остава положението на помощник-машиниста Христо Теляшев. В неделя той е излязъл от шока, но отказа да разговаря с журналистите. Допълнителни изследвания щели да установяват дали има спукан далак или други вътрешни увреждания.

Шефът на НКЖИ Милчо Ламбрев съобщи пред БНР, че именно Теляшев е бил зад пулта за управление на влака

при навлизането в гарата с бясна скарост – 100 км/ч при разрешени за този участък 40 км/ч. Теляшев имал разрешително да управлява самостоятелно от няколко седмици. Съпругата му, която е при него в самостоятелната стая, отказа да потвърди дали наистина той е карал влака и дали вече е разпитван.

Съдебните лекари, който са направили аутопсия на загиналия машинист Венко Тодоров (38 г.) , са констатирали тежка травма в гръдната област. Не е било открита обаче съпътстващо заболяване като инфаркт или инсулт, което би могло да бъде причина за катострофата, ако той е управлявал влака в момента на катастрофата.

Разчистването на жп отсечката край Калояновец, където дерайлира влакът, е започнало още в събота вечер. Тогава са вдигнати два от излезлите от релсите вагони, а в неделя е прибран и пощенския вагон.

Локомотивът, който на практика е целия смачкан целият най-вероятно щял да бъде нарязан и вдигнат на парчета. Очаква се до неделя вече поне по една от релсите да бъде освободена и движението по най-натоварения жп участък през  лятото – София- Бургас/ Варна, да бъде възстановено.

 

Очевидец: Помощник-машинистът беше като обезумял

Бог реши да живеем, той ни запази, каза 77-годишната балканджийка от софийското с. Костнец Мария Ценова
„Помощник-машинистът беше като обезумял от смъртта на колегата си, направо не беше на себе си. Ту ревеше, ту викаше, ту си търсеше телефона, а краката му бяха целите в кръв". Това заяви Андрей Красимиров, който е бил сред групата роми, които първи дошли да помагат на ранените.

"Аз му викам, успокой се бе, човек, станалото станало, а той продължи да се тръшка, добави Андрей.

Не могат да се отърсят още от кошмара и пострадалите пътници във влака-убиец. „Бях в първия вагон, до локомотива. Един път тропна силно, втори път тропна и се раздруса наляво-надясно и следващия път вагонът се обърна. Аз се търкулнах и останах между вратата и седалката. От всякъде се чуваше „Помощ, помощ", припомни си ужаса 77-годишната Мария Ценова от софийското село Костенец, която е с натъртена ръка и счупен пръст. Тя пътувала със своя съпруг, също на 77 г., и неговия 86-годишен брат, но те не са пострадали. Половин час жената стояла свита на топка докато я освободят пожарникарите и спасителите. „Главата ми беше до краката и още ме боли гръбнака", оплака се баба Мария. Според нея влакът не е се движел толкова бързо, тя често пътувала и можела да прецени. „Аз никога не се разстройвам психически, знам, че в живота трябва да си силен. Всичко настръхна по мен, но бог реши да живеем, Господ ни запази", добави здравата балканджийка.

Тя не скри искрената си благодарност към първите притекли се на помощ момчета от ромската махала, както и и на всички служители в болницата. „Толкова бяха организирани, толкова бързо ни обслужиха и с такова внимание, да са живи", благослови ги баба Мария.

"В нашия вагон имаше 3-4 купета с деца. Едното ми помогна и ми даде вода", припомни си кошмарните мигове след катастрофата 76-годишната Николина Ангелова от София. Тя има счупен крак и кръстът продължвал да я боли ужасно.  "Дано застраховката да помогне, защото ми предстои сериозна операция, казват, че има има нужда от импланти, а те трябва да се плащат", добави баба Николина с надежда.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай