Пазарите не обичат мирис на война

Русия изгуби $10 млрд. само за ден, инвеститори търсят убежище в златото

Пазарите не обичат мирис на война | StandartNews.com

Петър Пешев,

Bull Trend Brokerage LTD


Пазарите бързо показаха на Русия какво я очаква при евентуален военен конфликт в Украйна и при по-сериозна конфронтация с ЕС, САЩ и техните съюзници. В понеделник борсовите индекси в Русия се сринаха с 8 до 10%, а лихвите по руския дълг рязко се повишиха. Същевременно започна изтичането на капитали от страната, а рублата се срина до исторически минимум спрямо долара и еврото. Само за ден от Русия бяха изтеглени над 10 млрд. долара. Световните пазари също реагираха с разпродажби, като индексите в Европа се сринаха с по 3%, а тези зад океана - с около 2%. Руската централна банка веднага повиши основната си лихва с 1,5% до 7%, така че да предотврати изтичането на капитал и по-нататъшния срив на рублата, а Владимир Путин своевременно координира изтеглянето на руските военни сили от границата с Украйна, които бяха струпани там под предлог, че се провежда учение. Пазарите разбраха, че военният конфликт между Русия и Украйна е избегнат, поне засега, и реагираха с поскъпване в следващите дни до края на седмицата, като американските акции дори поскъпнаха до нови исторически максимуми, а индексът S&P500 е на път да пробие 1900 пункта.
Еврото и паундът поскъпнаха през седмицата, като еврото се вдигна до над 1,40 долара, паундът тества 1,68 долара.

 

Изказването на председателя на Европейската централна банка - Марио Драги, бе възприето от спекулантите и инвеститорите като намекване за по-ограничителна парична политика, която цели ниска инфлация. Това веднага бе разтълкувано в полза на еврото. Златото поскъпна с 1,5% до 1351 долара за тройунция именно заради желанието на инвеститорите да се сдобият с актив убежище, който да защити инвестицията им при задълбочаване на кризата в Украйна. За сметка на това среброто дори поевтиня с над 2%, което е доказателство, че златото се търси заради напрежението в Украйна, а не заради спекулативно или антиинфлационно търсене.

 


Българският пазар не усети от тази волатилност, тъй като понеделник бе неработен ден за фондовата ни борса поради честването на Освобождението, а във вторник световните борси започнаха със сериозни поскъпвания. Акциите, търгувани на БФБ, продължиха възстановяването си, а SOFIX лесно поскъпна над ключовото ниво от 600 пункта, като шансовете, че ще тества 1000 пункта, стават все по-големи. Нарастващите депозити на домакинствата, понижаващите се лихви по тях, ниската степен на възстановяване на БФБ въпреки силното поскъпване от началото на годината са все доводи в полза на едно такова възходящо движение. Разбира се, развитието на лош сценарий в Украйна и налагането на серия реципрочни санкции между Русия от една страна, и ЕС, Канада, Австралия и САЩ от друга, може да доведат до висока волатилност и непредсказуемост за финансовите инструменти, търгувани на глобалните финансови пазари.

 

Борсата в Украйна може да скочи като гръцката


Александър Николов, портфейлен мениджър
УД Карол Капитал Мениджмънт


Текущата ситуация в Украйна и в отношенията между Украйна и Русия безспорно внасят голяма несигурност на фондовите пазари в тези страни. В същото време ситуацията в Украйна сега е по-близка до такава, при която се формира дъно на фондовия пазар, отколкото до такава, която би довела по-нататъшен спад на цените. През последните три години фондовият пазар в Украйна поевтиня с около 70% и на практика всички негативни възможни новини са до голяма степен калкулирани в този спад. Ситуацията ми напомня на тази в Гърция през месец май 2012 г., когато икономиката и финансите на страната бяха в колапс и всички коментираха излизането на страната от еврозоната. В такава ситуация на краен песимизъм фондовият пазар формира дъно и поскъпна за няколко месеца с над 100%. Шансовете са големи подобно развитие да наблюдаваме сега и в Украйна.

 


По отношение на руския пазар, той се представя слабо през последните години и текущо е под сериозен натиск. В Карол Капитал Мениджмънт по-скоро очакваме по-нататъшен спад през следващите 3-6 месеца, преди и там да се формира дългосрочно дъно и да видим началото на нов възходящ тренд на фондовия пазар.

 

Влизането в ЕС вдига интереса


Цветослав Цачев, ръководител "Анализи"
ЕЛАНА Трейдинг


Присъединяване към ЕС означава значителен интерес на портфейлните инвеститори към фондовия пазар за всяка страна. По подобен начин България привличаше световни капитали през миналото десетилетие. Покупките на почти всички финансови инструменти биха били добра инвестиция, тъй като намалява премията за риск, а търсенето се увеличава значително. Вероятно най-силно представяне ще имат акциите на банките в Украйна, тъй като те ще се възползват максимално от всички положителни аспекти от присъединяването към ЕС. Сред индустриалните компании в Украйна има дружества, които изглеждат евтини към този момент. Присъединяването към ЕС обаче означава и много стриктни правила за правене на бизнес и например е възможно някои сектори от индустрията да пострадат при отпадане на защитите от внос или от въвеждането на строги екологични изисквания. В момента украинските акции са евтини, защото капиталовият пазар не е развит, а икономиката е в криза. Възстановяване на това неравновесие ще бъде бавен процес.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай